Lastniki stanovanj – njihovo zgodbo si lahko ogledate nocoj v 24UR Inšpektor – so zaradi obilne plesni v praktično novem nadstandardnem stanovanju od republiškega stanovanjskega sklada, ki je bil investitor oziroma prodajalec, zahtevali celovito sanacijo. Vendar to ni bila enostavna pot, na lastne stroške so najeli strokovnjaka Zavoda za gradbeništvo in tako dokazovali upravičenost.
Težave z napakami ali pomanjkljivostmi v gradnji imajo v marsikateri soseski. Bodisi zaradi zamakanj, prezračevanj ali česa drugega. Napake v gradnji se pojavljajo tudi v objektih zasebnih investitorjev. Pogosto pa zaplete rešujejo še težje kot pri stanovanjih javnega sklada, saj gre marsikatero podjetje v stečaj ali preprosto ne obstaja več, ko se napaka odkrije. Koliko je tega, je praktično nemogoče izvedeti.
Kakovost gradnje pri nas ima kar nekaj težav pojasnjuje Jože Hafner iz Zavoda za gradbeništvo. "Prvič je že projektiranje oziroma arhitekturna zasnova ravnih streh brez napuščev neprimerna za naše okolje, ker imamo stalno vlago in pa v bistvu so potem fasade stalno mokre in potem se na teh fasadah začne nabirati plesen. Druga stvar so slabi detajli, tretja stvar je pa slaba izvedba, skupaj s slabim nadzorom."
To se na koncu izkaže za zelo neekonomično, saj je strošek reševanja teh zapletov veliko večji. Hkrati pa potreba po stanovanjih in to, da ljudje želijo biti lastniki stanovanj, da je treba hitro zgraditi čim več čim bolj dostopnih stanovanj, ne more biti izgovor, da se dela nekakovostno ali nepremišljeno, pravi arhitekt Miloš Kosec. "Kvalitetna stanovanja za vse ne pomenijo, da morajo biti vsa stanovanja luksuzna, morajo biti pa vsa stanovanja zdrava, kvalitetna, lepo osončena in z nekim osnovnim servisom za prav vsakega človeka, ki biva v njih."
Ampak kako lahko posameznik sploh ve, kaj je kvalitetno narejeno? ''Če kupec kupi stanovanje v tretji ali mogoče v še v četrti fazi, v tem trenutku ima še zelo velik vpliv na kvaliteto gradnje. V bistvu si lahko plača nadzornega, ki mu zaupa in ki bo res skrbel za to, da bo gradnja kvalitetna, mogoče lahko tudi predlaga malo dražje materiale, nekaj doplača, kar je sicer boleče, ampak na dolgi rok je pa to zagotovo pozitivno,'' pojasnjuje Jože Hafner.
Večji problem je pri dokončanih stanovanjih, kjer je že vse narejeno. "Vsi slabi detajli so po navadi tudi skriti in potem je samo dobesedno stvar sreče, ali imaš srečo z dobrimi izvedbami ali si pač naletel na stanovanje, ki je bilo zgrajeno z minimalnimi stroški in z nekvalitetnimi oziroma necertificiranimi izvajalci," še pravi Hafner in dodaja, da je problem tudi hitrost gradnje. "Da tretje, četrto nadstropje zidajo, prvega pa pritličje pa že zapirajo z okni, ni najboljša popotnica za sušenje tega objekta in to se kasneje vse pokaže."
In kdo je odgovoren za kakovost gradnje? Gradbena inšpekcija je pristojna za gradbena dovoljenja, uporabna dovoljenja izdajajo upravne enote, investitorji pogosto prelagajo odgovornost na izvajalce, izvajalci so večinoma inženiringi, ki prelagajo odgovornost na podizvajalce, ti pa lahko gredo kadarkoli v stečaj. Začaran krog.
Stanovanjska inšpekcija zdaj sicer deluje pod ministrstvom za solidarno prihodnost, ki obstaja šele nekaj mesecev, jo pa nameravajo v prihodnje okrepiti, pravi minister Simon Maljevac.
Posameznikom, ki se znajdejo v težavah zaradi slabe gradnje, pravzaprav ne preostane nič drugega, kot da najamejo odvetnika in se spustijo v sodno bitko, to pa zahteva čas in denar. Konkretnih podatkov, koliko je sporov glede kakovosti gradnje, kakšne so težave na tem področju in koliko jih je, pa nimajo ne na inšpekcijskih službah ne na ministrstvih.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.