Kristijan Vrhnjak, gornik in plezalec, je nesrečo v Gradiški turi videl na lastne oči. Še danes ima pred seboj prizor, kako je plezalec padel s kakih 12 metrov višine. Počakal je reševalce, ki so na kraj nesreče, pripoveduje Kristijan, prišli v 20 minutah. Robert Kovač, gorski reševalec iz ajdovskega odseka GRS Tolmin, je vodil to intervencijo. "Bila je zlomljena stegnenica", se spominja, zato je zdravnik presodil, da je nujen helikopter. Ker se je v tem istem času zgodila še ena nesreča, pravi Kovač, "je posadka presodila, da je druga nesreča nujnejša. In helikopterja nismo dobili".
Kaj se je tisti dan dogajalo v slovenskih gorah? Bilo je pestro. Helikopter Slovenske vojske je bil aktiviran štirikrat. Na nalogah je bil neprekinjeno od 12.15 do 16.25. Glede na okoliščine je helikopter odletel na pomoč na drugo lokacijo v visokogorje na Krn, kjer bi bilo klasično reševaje mnogo težje kot v Vipavi.
En helikopter za štiri področja
V Sloveniji imamo za gorsko reševanje helikopter Slovenske vojske, ki stoji na Brniku. A pozor: ta isti helikopter pokriva štiri področja: poleg gorskega reševanja opravlja še prevoze inkubatorjev, helikoptersko nujno medicinsko pomoč in medbolnišnične prevoze. En helikopter torej rešuje gornike, ki jim je zdrsnilo, pa novorojenčke, ki jih je treba – da bodo preživeli – pripeljati v ljubljansko porodnišnico, bolnika, ki je doživel infarkt in bolnika, ki mora zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja v drugo bolnišnico. To pa pomeni, je jasen vodja Helikopterske nujne pomoči (HNMP) Brnik Uroš Lampič: "Kdor prej pokliče, prej dobi helikopter."
V času našega pogovora z Lampičem je bila ekipa HNMP na medbolnišničnem prevozu. Če bi torej nekdo v tistem trenutku potreboval pomoč v gorah ali denimo zaradi prometne nesreče, te ekipe ni na voljo. "Te ekipe ni na voljo in tudi helikopterja ni na voljo," pojasnjuje Lampič.
Ker se najbrž sprašujete, kako je to mogoče, vam bomo v 24UR Inšpektor pojasnili zgodovino HNMP v Sloveniji. Kako je ta organizirana od leta 2003? Pogledali smo tudi, kako je helikopterska nujna pomoč urejena v sosednji Italiji in kako pri naših severnih sosedih? Kaj je tam drugače, koliko denarja za HNMP namenijo?
Celoten prispevek si poglejte na Voyo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.