Inšpektor

Kakšno hrano jemo?

Ljubljana, 28. 08. 2021 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
62

Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

Luka Koper – ogromen (tudi) prehranski logistični aparat

Milijon kontejnerjev ali ladijskih zabojnikov, na katerih je letno 20 milijonov ton tovora, pripeljejo svetovne čezoceanke vsako leto v Koper ali iz Kopra. Ekipa rubrike 24UR Inšpektor in novinarka Darja Tibaot Ciringer sta bili v koprskem pristanišču večkrat, da bi se prepričali, kako poteka nadzor nad enormnimi količinami hrane, ki pridejo v Luko Koper – od sadja, zelenjave, mesa in rib do živali in prehranskih dodatkov.

V začetku junija je v Luko Koper iz Egipta prispelo več kontejnerjev svežega grozdja. V vsakem od prispelih 180 zabojnikov je okoli 13 ton grozdja. Mimogrede, Luka Koper je glavna evropska vstopna točka za egiptovsko grozdje, pove fitosanitarna inšpektorica in vodja Kontrolnega središča Luke Koper Helena Hrvatin. Gre za izjemno intenziven osemtedenski nadzor, ki ga opravljajo inšpektorji. Delajo ponoči, ob sobotah in nedeljah. Prav zaradi pripravljenosti inšpektorjev, da blago čim prej pregledajo in odobrijo za odvoz, je Luka Koper pri uvoznikih sadja med bolj zaželenimi vstopnimi točkami. 

Prav vse kontejnerje v Luki Koper morajo pregledati fitosanitarni inšpektorji in inšpektorji za varno hrano. Nadzor torej poteka s pregledom dokumentacije, s fizičnim pregledom in občasnim jemanjem vzorcev, pri čemer iščejo tudi morebitne ostanke nedovoljenih pesticidov.

Kako poteka nadzor?
Kako poteka nadzor? FOTO: 24UR Inšpektor

Zabojniki, v tem primeru polni grozdja, pomaranč, limon in paprike, morajo biti ves čas hlajeni, kar je tudi ves čas nadzorovano. Ko pristaniški delavci odprejo zapečatene kontejnerje, dobijo inšpektorji vzorec iz vsakega. 

In medtem ko so raztovarjali grozdje, je vsa ekipa inšpektorjev pregledovala egiptovski krompir. Krompir mora biti po raztovarjanju z ladje shranjen v skladiščih z zeleno svetlobo. Tako krompir ne kali in ne pozeleni. In prav pošiljke krompirja iz Egipta so z evropskimi predpisi zelo skrbno nadzorovane, poudari Hrvatinova. "V Egiptu je prisotna bakterija rjave gnilobe krompirja in seveda si te bakterije ne želimo prenesti na naša polja, ker je hud patogen."

V vsakem kontejnerju je 22 enotonskih vreč krompirja. In iz vseh 22 morajo inšpektorji naključno odvzeti 200 gomoljev krompirja, nato pa vsakega posebej prerežejo. Letno prerežejo kar 40 ton krompirja. Samo letos so ga preko Luke Koper uvozili 21.000 ton.

Inšpektorji  iz vseh 22 vreč naključno vzamejo 200 gomoljev krompirja, nato pa vsakega posebej prerežejo.
Inšpektorji iz vseh 22 vreč naključno vzamejo 200 gomoljev krompirja, nato pa vsakega posebej prerežejo. FOTO: 24UR Inšpektor

Enako velja za grozdje. Neža Gorenc, fitosanitarna inšpektorica, je prevzela prve pošiljke grozdja. Najprej pogledajo označenost, ali so podatki isti kot v dokumentaciji. "Potem naredimo pregled vsakega posameznega grozda, gledamo prisotnost škodljivcev, ali so kakšne ličinke ali bube. Iščemo nekaj, kar še ni prisotno v Evropi, je pa v Aziji, Afriki ali Ameriki, in česar si tukaj ne želimo."

Kmalu zatem so tukaj že prve pošiljke pomaranč. Vsaka škatla je označena s številko ladje in kontejnerja. Pregleda jih inšpektor z najdaljšim stažem, Zdenko Grando. "Iščemo bakterijske in glivične bolezni, pa tudi sadne muhe." Nedovoljene pesticide so letos odkrili že večkrat. "V razmeroma velikem deležu vzorcev smo našli ostanke klorpirifosa. To je pesticid, ki v Evropi ni več dovoljen", pojasni inšpektor za hrano Damir Kakovič. Odkrili so ga v kar 38 odstotkih vzorcev. Takšne pomaranče ne smejo na trg EU. Pomaranče uničijo ali jih vrnejo v državo porekla.

Ko pa ugotovijo, da je živilo skladno z vsemi predpisi, vnesejo to v elektronski sistem Traces. Tako je proizvod odobren na ravni EU. 

"Od vil do vilic"

Kaj pa nadzor nad hrano, ki jo proizvedemo in prodamo v Sloveniji? S pomočjo evropske strategije Od vil do vilic se je vzpostavil pomemben nadzor nad prehransko varnostjo od proizvoda na kmetiji do končnega produkta v trgovini. V Sloveniji imamo nekaj več kot 57.000 pridelovalcev pridelkov rastlinskega izvora. Okoli 17.000 jih je registriranih za prodajo.

Evropska strategija razvoja Od vil do vilic – torej od polja, kmetije, do proizvodnje in trgovine.
Evropska strategija razvoja Od vil do vilic – torej od polja, kmetije, do proizvodnje in trgovine. FOTO: 24UR Inšpektor

Ekipa rubrike 24UR Inšpektor je z inšpektorji obiskala kmetijo Firbas iz Moškanjcev, na kateri pridelujejo krompir, čebulo in pšenico. Fitosanitarni inšpektor Milan Lukman je vzel vzorce pšenice tako na polju kot na kmetiji, kjer jo skladiščijo. 

Bili smo v proizvodnji Mlinotesta, ki mu svoje pridelke prodajajo tudi slovenski kmetje. Inšpektorica za hrano Tanja Lavrenčič Zgonik je opravila nadzor v obratu za polnjene testenine. Pregledala je vse, od dokumentacije do pakirnice, za katero veljajo izjemno strogi predpisi varnosti in higiene, zato je v prostoru samo eden od zaposlenih, in to ves čas oblečen v skafander. Nadzor je opravila tudi v hladilnici. 

Verigo Od vil do vilic smo sklenili v Mercatorjevi trgovini na Ptuju z inšpektorico za hrano Zdenko Šumandl. Preverjala je skladišča, dostavo hrane, temperaturo v hladilniku, dopeko itd.

Kaj so ugotovili inšpektorji? Zakaj je nadzor nad hrano, ki jo pridelamo doma, in tisto, ki jo uvozimo, tako zelo pomemben? S čim in v kolikšni meri smo samooskrbni? In kaj se zgodi, če hrana ni takšna, kot bi morala biti? Celoten prispevek najdete na VOYO

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
30. 08. 2021 16.19
+1
Za najslabšo ponudbo po marketih niso krivi trgovci, kriv je folk sam, išče samo kar je najcenejše. Malo na sprehod po trgovinah, poslušajte kaj govori folk. Mesarju sem povedal da more nažagati debele steake in vse enakomerne, on pa da folk zahteva čim tanjše, vsi pa vemo da tanki niso za na grill. Stara mama ne vidi dobro, pomagam ji poiskati najcenejše olje. Pa koliko teh zgodb.
zoran pušenjak
30. 08. 2021 12.02
+2
Najslabšo hrano v Evropi dobiš v naših trgovinah
terran
29. 08. 2021 17.24
+2
Mi smo tretjerazredni trg..pa pišite kar hočete..... živim blizu meje in isti trgovec SPAR, v Italiji in Sloveniji ...... razlika, da te kap.... predvsem sadje je povsem neprimerljivo, zelenjava sveža, ...itd itd ... v Sloveniji je sadje in zelenjava kot bi v skladiščih pometali in kar ostane gre na police pa naj bo to Spar, Hofer, Mercator ...... .
nikhrast
28. 08. 2021 18.39
-3
Kdo pa ima cajt da bi pridelal svojo hrano, delamo od "nine to five", najprej pa je treba poskrbeti za okolico bajte, travo kositi vsak teden, obrezati grmovje, zalivati...
dante
28. 08. 2021 16.02
+2
Zdrave hrane več ni, niti doma. Če hoče kdo pridelat svojo hrano mora gnojit, škropit, zalivat. Škropi z inskticidi, fungicidi, akaricidi, torej s strupenimi kemikalijami. In to je zdravo? Ozračje je onesnaženo z aero solmi in kislim dežjem, nič zdravega. Torej jemo kar verjamemo.
lojze3
28. 08. 2021 14.06
+2
trollolll
28. 08. 2021 13.47
-6
antivaxerji jejo samo lastno pridelano, ker ne zaupajo nikomur. pravijo... noben ne bo futru nase otroke s tem! sori, sm mogu...
Collywoggle
30. 08. 2021 09.20
+2
Vaxerji dajejo v svoje telo pa samo to kar jim naroči vlada s strkovno skupino..
Think Pink
28. 08. 2021 13.02
+6
Če sam pridelaš, vsaj veš kaj ješ
Edx111
28. 08. 2021 12.51
+0
Gensko spremenjeno.
MTM AUDI
28. 08. 2021 12.42
+4
Na samem dnu smo kar se tice zivljenja in kvalitete
Potouceni kramoh
28. 08. 2021 13.04
+5
Jst !
28. 08. 2021 12.41
+3
Vikigrom
28. 08. 2021 12.30
+7
In kdo je za to kriv, vse vlade do sedaj, ki so dopuščale vdor raznih šparov, lidlov in itd na naše tržišče. Vse za denar, riti nenasitna pokvarjene.
Lovec na mušice
28. 08. 2021 12.52
+9
Prvi krivec je Mercator. Sredi devetdesetih let je začel namerno, ne glede na pogodbe ovirati odkup slovenske zelenjave in začel uvažati iz Makedonije in podobnih držav. Se spominjam, ko je kmetom iz slovenske Istre ostajal odlični paradižnik za katerega so imeli odkupne pogodbe, ker je Mercator čez noč začel uvažati makedonski paradižnik. Makedonski je bil zunaj rdeč, znotraj pa popolnoma zelen. Nadaljevalo se je s papriko, čebulo, krompirjem in ostalo slovensko zelenjavo.
šavrin
28. 08. 2021 12.28
+7
Ni problem uvoz, ampak kakšen uvoz, k nam na žalost se uvaža poceni tretjerazredna hrana, ki se pa prodaja kot najboljše.
matdej
28. 08. 2021 12.28
+4
Bi tudi tu morali dati kaksno skrito kamero,da se vidi kako delajo ti inspektorati.
eurosapiens
28. 08. 2021 12.14
+12
tako poteka nadzor pred kamerami ... ko ni kamer pa ne verjamem ... inšpekcijskim službam ni za verjet ... po mojih izkušnjah so pokvarjeni in koruptivni
nestabilen
28. 08. 2021 12.05
+2
Vedno slabso.Osnovna hrana kot krompir,kruh je vedno slabse.Se vedno pa je boljse kot recimo v ZDA kjer so ta mesec poklicali nazaj ves korenje ker je imel salmonelo.
MTM AUDI
28. 08. 2021 11.50
+11
Naj boljso!!!!!!!!! Pred vec kot mesecem dni sem bil v R.Srpski ze takrat so imeli odpoklic izdelkov ki so pri nas bili objavljeni v sredo mal zamujate oz Cela drzava zamialite si kje zivimo!!!! Itak to je EU…😎
SLO KRITIK
28. 08. 2021 11.21
+11
Naši pridelki izvažamo mi pa jemo drek .
disorderliness
28. 08. 2021 11.42
-1
Potouceni kramoh
28. 08. 2021 12.24
+2
Izvažamo politične zdrave v Bruselj ja🤣
Potouceni kramoh
28. 08. 2021 12.25
+1
Izvažamo politicno kregarijo do Bruslja in v EU ja😂
terran
29. 08. 2021 17.25
+1
Nin?a1229
28. 08. 2021 11.19
+6
Tujo hrano jemo, ker tako lahko vsi čimveč zaslužijo.
prašek
28. 08. 2021 11.16
+5
Jaz jem, kar žena skuha !!!☺
terran
29. 08. 2021 17.25
+1