"Kamor koli prideš, si v nekem domačem okolju, ki je, dokler ne odpreš vrat, čisto tvoje, tvoja intima," pripoveduje ljubitelj avtodomov in urednik revije Avtodom, Rok Vizovišek.
Dopustovanje z avtodomom je bilo včasih rezervirano za avanturiste, se spominja, danes število uporabnikov raste s takšno hitrostjo, da infrastruktura temu ne sledi več, pravi.
V Sloveniji imamo več kot 160 postajališč za avtodome. Ta morajo imeti ustrezno infrastrukturo: elektriko, vodo, ločena prostora za praznjenje sivih vod in fekalij, razlaga župan občine Mirna in pobudnik projekta Z avtodomom po Sloveniji. Le z urejeno infrastrukturo, je prepričan, bomo za tuje avtodomarje zanimivi in vredni postanka.
Za razliko od postajališč, na katerih z avtodomom lahko ponekod prenočite tudi brezplačno, so cene v avtokampih precej dražje. Za štiričlansko družino v času sezone od 70-90 evrov na noč, na hrvaški obali pa ponekod tudi 200 evrov.
Proizvodnja in predelava
Nemalokdo se predelave tovornega vozila v avtodom loti sam. Gre sicer za zelo zamuden proces, a Jurček Dolenc je želel avtodom po meri družine, takšnega, ki bo zadovoljil vse njihove potrebe. Kombi je predeloval dve leti in iz njega ustvaril, kot pravi, drugi dom.
V družinskem podjetju Megamobil na leto predelajo med 450 in 500 vozil. 90 odstotkov avtodomov pa izvozijo. "Zadnja leta predelave na kombijih izredno rastejo. Letna rast tega trga je okoli 50-odstotna" pravi Tomaž Avguštin, ki je prepričan, da so ravno avtodomi prihodnost turizma.
Dopustovanje z avtodomom ima številne prednosti, a tudi omejitve.
Kakšna je cena avtodomov, kdaj se avtodom splača kupiti in kdaj najeti? Kje vse ga lahko parkirate, kakšen je strošek dopusta? Odgovore na ta vprašanja je iskala ekipa rubrike 24ur Inšpektor. Celoten prispevek si lahko ogledate v arhivu Voyo.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.