Kako vedeti, kdo je šarlatan in kdo ne, kdo izrablja poklic in kdo ga opravlja predano in predvsem varno, to je eno izmed ključnih vprašanj, na katerega bo skupaj s sogovorniki v rubriki 24UR Inšpektor odgovarjala novinarka Maja Sodja.
Osnovno vodilo vsakega fizioterapevta mora biti etično, odgovorno, varno in kakovostno delo. A mnogi v fizioterapiji vidijo le zaslužek, biznis, ki se splača. In na drugi strani zloraba fizioterapevtskega naziva, kar je skrb vzbujajoče. Torej, da fizioterapijo izvajajo ljudje, ki za ta poklic niso strokovno usposobljeni. Na ta resen problem opozarja tudi Alan Kacin, ki poučuje na Zdravstveni fakulteti ljubljanske univerze, ta je poleg primorske Fakultete za vede o zdravju edina javna izobraževalna ustanova za študij fizioterapije. "Dostikrat to opravljajo kozmetični saloni ali kineziologi, to je neko sivo polje, ki ga nihče zares ne nadzoruje. So tudi primeri po manipulacijah hrbtenice, pri katerih je prišlo do hujših okvar živčevja."
Ali, kot pravi fizioterapevt Matej Čebokelj, "če uporablja tehnike, ki so lahko zelo nevarne, so pa zelo famozne, če malo škripa, manipulacije, to je lahko nevarno. In zato so izobraževanja, kjer te naučijo rdečih klicajev." Ti rdeči klicaji so: kdaj se določena tehnika uporablja in kdaj ne, za koga je primerna in za koga nikakor ni, kako se izvaja, aplicira.
Potreb po fizioterapiji je vse več. Nesreče pri delu, prometne nesreče, okvare zaradi bolezni, bolečine zaradi vse bolj sedečega načina življenja, zaradi stresa. Premalo se gibljemo – vsi, otroci in odrasli. Druga skrajnost pa so tisti rekreativni športniki, ki v želji po zdravem načinu življenja pretiravajo in pogosto precenijo svoje gibalne sposobnosti.
V Sloveniji imamo 1611 fizioterapevtov in terapevtk. 1208 jih dela v javni zdravstveni mreži – v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, specializiranih inštitutih, kot je Soča, bolnišnicah in zdraviliščih ter na koncesijo. 403 so zasebniki.
Čakalne dobe v javnem zdravstvu pa (pre)dolge in zelo različne po državi. Preverili smo, kako dolgo se čaka na prvi ambulantni pregled na delovni nalog s stopnjo nujnosti zelo hitro, ki pomeni, da morate na pregled priti najkasneje v 14 dneh. V brežiški bolnišnici boste na vrsto prišli v treh dneh, medtem ko boste na ta isti pregled v Murski Soboti čakali 73 dni. V zdravstvenem domu Zagorje ob Savi boste čakali le 4 dni, v Medvodah pa 53. Eno najdaljših čakalnih dob za prvi ambulantni pregled pri fizioterapevtu imajo v ZD Koper. Zakaj, nam je pojasnila fizioterapevtka Tjaša Kocjančič. "Eden od razlogov je epidemija, ker smo bili nekaj časa zaprti, sledili so še ukrepi. Drugi razlog pa to, da je na število prebivalcev v obalni regiji premalo fizioterapevtov in nam ne uspe nuditi terapij toliko ljudem."
Tjaša Kocjančič mora – tako kot vsi fizioterapevti v javni mreži – na leto obravnavati 286 bolnikov. Če vsak od njih potrebuje osem fizioterapij, to pomeni 2288 terapij na leto. Če upoštevamo delovne dni – letošnje leto jih ima 255 – to pomeni slabih devet terapij na dan. Vsakega posebej je treba obravnavati, pojasnjuje še ena fizioterapevtka iz javne mreže, koncesionarka Valerija Pretnar Ramovš. "Ordinacijski čas fizioterapevta je 35 ur na teden, če smo v tem štetju pogledali obravnavo, ki naj bi trajala eno uro, je treba upoštevati ukrepe. Če se držimo vseh navodil in upoštevamo razmak med pacienti, pride od šest do sedem pacientov na dan v ordinacijskem času. Da bi mi realizirali 286 pacientov v letu, je treba na dan ob upoštevanju bolnikov in dopusta ter izobraževanja obdelati od 12 do 15 pacientov." Toliko bolnikov pa je v sedmih urah nemogoče kakovostno obravnavati, pritrjuje Tjaša Kocijančič, ki v svoji ordinaciji na dan prav tako sprejme 15 pacientov.
Kje je torej izvirni greh za ponekod predolge čakalne dobe? Zakaj so te po državi tako različne? Je rešitev v krepitvi javne mreže? In kako je možno, da smo po številu fizioterapevtov na 100 tisoč prebivalcev na repu evropskih držav, ob tem, ko je zanimanja za študij fizioterapije in tudi zasebnih fakultet, ki ga ponujajo, vse več? O tem v rubriki 24UR Inšpektor. Fizioterapija – 1. del z Majo Sodja.
Celoten prispevek si lahko ogledate na VOYO.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.