Golf

Gregorič: Tekmovalni golf v Sloveniji se razvija v pravo smer!

Ljubljana, 09. 11. 2012 11.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Selektor mladinske reprezentance Uroš Gregorič se je skupaj z bratom Alešem mudil na seminarju World Fitness Golf Summit, kjer se je seznanil z dejstvi, ki jih je za večji napredek v sami igri potrebno upoštevati in izvajati v prihodnje še bolj temeljito.

Kako dolgo ste bili v ZDA in kakšen je bil namen obiska?
"V ZDA bolj natančno na Floridi sva z bratom Alešem opravila izobraževanja s področja golf fitnessa, ki ga je organiziralo eno vodilnih podjetij v svetu golfa Titleist Performance Institute. Osrednji del je bil World Fitness Golf Summit, ki je organiziran vsake dve leti in na katerem predstavijo novosti s področja fizične priprave, prehrane, tehnike zamaha, učenja, opreme ... Na konferenci predavajo svetovno priznani strokovnjaki iz posameznih področij, ki v veliki večini delajo z igralci na PGA touru. Na letošnji konferenci so bili prisotni Sean Foley (tehnični trener Tiger Woods), Claude Harmon III, Pia Nilsson in Lynn Marriott, Andrew Fischer (trener za fizično pripravo Bubbe Watsna), Sean Cochran (trener za fizično pripravo Phila Michelsona), Chuck Cook, Mike Adams, Al Vermeil, Tom House, Jason Glass in mnogi drugi. Poleg konference so vsak dan organizirali tudi praktične delavnice iz posameznih področij fizične vadbe. Aleš je pred konferenco opravil še izobraževanje stopnja 3 TPI za učitelje golfa, medtem ko sem jaz opravil stopnjo 3 TPI iz področja mladinskega golfa."

Kakšni so najnovejši golfski trendi, ko gre za izobraževanje? Čemu dajejo največ poudarka?
"Težko govorimo o novih trendih, saj se nadaljuje celostni pristop, ki je v golf prišel s prihodom Woodsa. Večina igralcev potrebuje za svoj napredek skupino strokovnjakov, ki pokrivajo segmente v trenažnem procesu. Trening golfistov postaja vedno bolj podoben treningu drugih športnikov, kjer je fizična priprava osnova za tehniko in taktiko. Ta trend se je najprej pojavil pri tekmovalcih, saj so nekaj časa s Tigrom tekmovali zgolj za drugo mesto. Danes so tekmovalci odlični športniki, ki imajo tudi zelo dobro tehniko in širok spekter udarcev. Ta trend se je preselil tudi med amaterje, ki danes trenirajo bistveno drugače kot so še 10 let nazaj. Če bi izpostavil eno področje, ki so ga močno poudarjali na konferenci, je to dobra motorična pripravljenost, ki je osnova za vse športe in težnja po pozni specializaciji v golfu."

V kolikšni meri bo moč novosti prenesti na mlade igralce?
"Udeležba na takšnih seminarjih mi pogosto potrdi, da se smernice razvoja tekmovalnega golfa v Sloveniji odvijajo v pravo smer. A hkrati dobivam vedno nove ideje in poglede kako lahko še dodatno izboljšamo programe vadbe in uporabljamo najnovejše ugotovitve v športnem treniranju za doseganje vrhunskih rezultatov. Predavatelji imajo dostop do najboljših tekmovalcev na svetu in njihovo znanje je nedvomno odličen vir informacij za vse nas učitelje, ki ga potem prenašamo naprej na mladino v Sloveniji."

Uroš Gregorič (desno) ob ženskih reprezentantkah na ekipnem svetovnem prvenstvu v Turčiji.
Uroš Gregorič (desno) ob ženskih reprezentantkah na ekipnem svetovnem prvenstvu v Turčiji. FOTO: GZS

Začenjate z mladimi reprezentanti že z vadbo v indorih, ali ostajate na igriščih oz. vadbiščih?
"Začenja se zimski del sezone, ki je zelo pomemben za doseganje napredka in dobrih rezultatov v naslednji sezoni. V zimskem delu je poudarek na treningu in ne tekmovanjih. To je edino obdobje, kjer se lahko intenzivno izvaja fizična vadba in kjer se lahko močno posvetimo napredku v tehniki zamaha (dolge in kratke igre). V kolikor naredimo napredek na teh dveh področjih, je potem tekmovalna sezona dokaj enostavna, saj imamo dobro osnovo za odlične rezultate. Prva pripravljalna tekmovanja se potem začnejo v mesecu marcu. Trening v zimskem delu je v večini klubov zaradi prostorskih omejitev zelo okrnjen. Nekateri klubi imajo notranje prostore, kjer lahko izvajajo zimski del priprav, drugi kombinirajo s šolskimi telovadnicami, spet tretji treningov ne izvajajo. Sam kljub dokaj mrzlemu vremenu opravim čim več treningov zunaj in v Sloveniji, saj tako ne izgubimo časa in denarja za vožnjo. Hrakti lahko igralci redno opravljajo tudi šolske obveznosti. Ko se bodo igrišča popolnoma zaprla, vadimo v notranjih prostorih in kombinaramo večdnevne treninge na bližnjih odprtih igriščih v Italiji."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta