Holding Slovenske elektrarne (HSE) po oceni računskega sodišča ni bil učinkovit pri obvladovanju denarnih tokov svoje skupine zaradi investicije v šesti blok šoštanjske termoelektrarne. Že pri predračunski vrednosti investicije ni zagotovil, da bi bila določena v realni višini, vanjo pa tudi niso ustrezno vključili vseh stroškov.
HSE z ukrepi v okviru aktivnega nadzora investicije ni zagotovil izpolnitve pogoja glede vrednosti investicije, ki je bil določen ob izdaji državnega poroštva za ta projekt, je v danes objavljenem poročilu z naslovom Obvladovanje denarnih tokov skupine HSE zaradi investicije v blok šest v obdobju od 1. januarja 2012 do 31. decembra 2014 zapisalo računsko sodišče.
Pri tem pa v predračunski vrednosti investicije v šesti blok niso upoštevani predvideni stroški njegove razgradnje po zaključku dobe obratovanja, dodajajo revizorji.
To pa bo negativno vplivalo na zmožnost doseganja načrtovanih finančnih učinkov omenjene investicije in zagotavljanja zadostnega denarnega toka celotne skupine HSE, opozarjajo.
Ob tem pa HSE vse do leta 2013 sploh ni imel nobenega scenarija za zagotovitev pozitivnega denarnega toka, prav tako v revidiranem obdobju ni imel izdelanega učinkovitega in preglednega upravljanja družb znotraj svoje skupine. Zaradi tega informacije o projektu niso bile zanesljive, s tem pa pogoji za sprejem optimalnih odločitev glede izvajanja in financiranja investicije niso bili ustrezni.
Glavni očitki računskega sodišča ... - morda je bil projekt potreben, a premalo je bilo premisleka o potrebnem obsegu investicije in premalo premisleka je bilo o stroških, povezanih s premogov - že ob zaključju investicije je odpadel nadzor, zato jo je bilo težko obvladovati - vpleteni so preveč vajeti prepustili Tešu - investicija ne bo obratovala na 100-odstotkih, kar ni bilo dovolj upoštevano. |
V HSE prav tako niso poskrbeli, da bo dosežena takšna stroškovna cena premoga Premogovnika Velenja, kot je bila upoštevana pri izračunu finančnih učinkov obratovanja šestega bloka, še piše v revizijskem poročilu.
Računsko sodišče je preverilo tudi ravnanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb države in Slovenske odškodninske družbe oz. Slovenskega državnega holdinga v zvezi z investicijo v šesti blok. Čeprav so bile vzpostavljene podlage za izvajanje nadzora nad HSE pri sprejemanju odločitev, pa v letih 2012 in 2013 od njega ni nihče zahteval poročil, na podlagi katerih bi lahko analizirali, ali so zagotovljena zadostna finančna sredstva za projekt, je ugotovilo.
Kaj od revidirancev v 90 dneh zahtevajo na računskem sodišču?
-načrt aktivnosti, ki bo razložil, kako prestrukturirati Premogovnik Velenje, da se bo cena premoga približala predvideni;
-finančno in poslovno prestrukturiranje TEŠ, da bi dosegali predvideno ceno energije in poseg v stroške poslovanja družbe;
-opredelitev odškodninske odgovornosti organov nadzora;
optimizacijo in racionalizacijo poslovanja skupine HSE;
- izboljšati delo in nadzor nad hčerinskimi družbami HSE;
- opredelitev do sinergijskih učinkov funkcij v skupini HSE. Po njihovem bi bilo mogoče združiti več funkcij;
- realnejši stroškovnik zapiranja velenjskega premogovnika;
- možnost združevanja družb v okviru HSE.
HSE odgovarja: pri projektu Teš 6 je odpovedal nadzor
Pri projektu gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) je odpovedal nadzor, je v odzivu na poročilo računskega sodišča danes v Ljubljani poudaril generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok. Meni, da za kršitev vseh obveznosti in jamstev to poslovodstvo ne more biti objektivno in subjektivno odgovorno.
Košorok je na novinarski konferenci dejal, da so v zadnjem letu oz. letu in pol storili vse, da bi poskrbeli za bolj učinkovito vodenje in nadzor izvajanja projekta Teš 6. "Strinjam se, da je glavna krivda v pomanjkljivem nadzoru," je pritrdil računskemu sodišču, s katerim so, kot je dejal, v času opravljanja revizije sodelovali zelo korektno in profesionalno.
"Dejstvo je, da je v tem projektu odpovedal nadzor," je dejal in dodal, da so z nastopom njegovega mandata konec leta 2012 prevzeli praktično zaključeno investicijo. "Okoli 75 odstotkov investicije je bilo izvedene, 90 odstotkov vseh pogodb podpisanih in s tem dejstvom smo se ukvarjali zadnji dve leti oz. dve leti in pol," je povedal.
Dejstva v poročilu računskega sodišča niso nova, je spomnil Košorok. "Žal se ta revizija pojavlja nekaj let prepozno," je dejal in poudaril, da je vrednost investicije - ta je bila na začetku postavljena pri 600 milijonih evrov - naraščala že od začetka.
Vrednost investicije v skladu z zakonom o državnem poroštvu, sprejetim leta 2012, ne bi smela preseči 1,3 milijarde evrov, a so leta 2013 ugotovili, da ta cena ni realna. "Cena, ki je dokončna oz. s katero zdaj operiramo, je 1,428 milijarde evrov," je dejal.
Pod njegovim vodstvom so se ukvarjali tudi s količinami in kakovostjo premoga. Nekje sredi leta 2013 so ugotovili, da cena premoga 2,25 evra za gigajoul, ki je bila obljubljena v vseh dokumentih, ne bo dosegljiva, podobno je bilo s ceno elektrike, ki je bila v vseh dosedanjih dokumentih navedena zelo optimistično, je dejal Košorok.
Veliko bo moral narediti tudi sam Teš, da bo njegova cena elektrike postala čim bolj konkurenčna. "V tem trenutku to ni," je dejal Košorok. Finančni direktor HSE Stojan Nikolić je dodal, da je Teš pri trenutnih cenah elektrike še finančno vzdržen, če pade za pet evrov, pa ni več.
Čeprav je v nekaterih točkah Košorok pritrdil ugotovitvam revizorjev, pa se z njimi ni strinjal v tem, da HSE ni bil učinkovit pri obvladovanju denarnih tokov skupine zaradi investicije v Teš 6. "HSE je obvladoval likvidnostna tveganja. Mislim, da niti enkrat nismo prišli v zamudo s kakršnimkoli plačilom, še več, HSE se je dodatno zadolževal oz. priskrbel dodatne vire finančnih sredstev, da so bili glavni izvajalec, Alstom, in ostali dobavitelji redno poplačani," je poudaril.
V HSE, ki je lastnik Teša, bodo v 90 dneh pripravili odzivno poročilo, "računsko sodišče pa bo potem presodilo, ali ravnamo v pravi smeri", je dejal Košorok, ki, kot pravi sam, "ni tak, da bi se oklepal položajev".
Nikolić je ob tem dodal, da večino ukrepov oz. priporočil, ki jih je nanje naslovilo računsko sodišče, že izvajajo, glede zagotavljanja likvidnosti HSE na daljši rok pa ne vidi večjih tveganj.
"Delamo na tem, da zagotovimo dolgoročno ustrezno strukturo financiranja za celotno skupino. Naš načrt je, da bodisi z izdajo obveznic bodisi z najetjem dolgoročnega posojila pri komercialnih bankah zagotovimo likvidnost za najmanj tri do pet let, s čimer se iskanje pozitivnega epiloga te zgodbe olajša, ker se lahko osredotočimo samo na poslovanje družbe," je dejal.
Povedal je tudi, da so z Evropsko banko za obnovo in razvoj junija že podpisali aneks k posojilni pogodbi, na mizi pa imajo tudi aneks k pogodbi z Evropsko investicijsko banko (EIB), ki je z vidika državnega poroštva ključna in problematična. EIB je postavila določene zahteve, ne le do Teša in HSE, ampak tudi do države, vendar Nikolić o njih ni mogel podrobneje govoriti.
Košorok je povedal še, da pripravljajo analize o možnosti združevanja Teša in Premogovnika Velenje, kar je predlagalo računsko sodišče, glede drugega predloga revizorjev o združevanju obeh energetskih stebrov pa je prvi mož HSE dejal, da te ideje niso nove in da se mora o tem odločiti lastnik.
Prihodnji teden naj bi zasedala tudi nadzorna sveta HSE in Premogovnika Velenja - prvi po neuradnih informacijah v ponedeljek, slednji pa v torek. Košorok je potrdil, da se bodo nadzorniki HSE sestali prihodnji teden, seja pa je, kot je dejal, namenjena sprejemu letnega poročila.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.