V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) nasprotujejo nameri vlade, da vprašanje dviga minimalne plače poveže z znižanjem odpravnin ter omejitvijo socialnih prispevkov. "To razumemo kot izsiljevanje in zlorabo stisk delavk in delavcev, ki so se znašli v revščini zaradi nizkih plač," opozarja predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Semolič je na današnji novinarski konferenci spomnil na izjavo ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika, da odpravnine za delodajalce predstavljajo izjemno velik strošek, ki lahko podjetje tudi potopi. "Gre za odkrito namero, da bi povezovali sindikalno zahtevo po dvigu minimalne plače s pričakovanimi zahtevami delodajalcev po znižanju odpravnin," je dejal.
Spomnil je še na izjavo ministra za razvoj in evropske zadeve Mitje Gasparija, da naj bi zvišanje minimalne plače vezali na odpravnine, ki jih želijo delodajalci znižati, ter na določitev najvišje možne ravni plačila socialnih prispevkov, ki zdaj navzgor niso omejeni.
Podjetij ne uničujejo odpravnine, temveč nesposobni nadzorni sveti in uprave, je ob tem dejal Semolič ter dodal, da v Sloveniji še nobeno podjetje ni propadlo zaradi izplačila odpravnin delavcem.
Izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko je ocenil, da ministra Svetlika bolj kot družina in socialni položaj skrbi kapital. Izplačilo odpravnin je za delavce omejeno na največ deset plač, za vodstvene delavce pa na 24 plač, je povedal. "Ko nekateri menedžerji dobijo tudi milijon evrov odpravnine, pa jih to ne moti; nihče ne reče, da to uničuje podjetja," je dodal Semolič.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.