Zaradi prodaje Mercatorja je Združena levica danes pripravila protest. Agrokor je podjetje s preko 2,5 milijarde evrov dolga in je popolnoma nelikvidno, opozarjajo. ''Kapitala, potrebnega za nakup Mercatorja, nima. Prevzem bo financiral tako, kakor so potekali managerski odkupi podjetij v slovenski tranziciji - z dolgom, s katerim bo obremenil prevzeto podjetje. Prevzem Mercatorja s strani Agrokorja bo vodil v izčrpavanje podjetja, ogrozil delovna mesta 11.521 zaposlenih in več kot 100.000 delovnih mest v Sloveniji, ki so vezana nanj,'' so sporočili.
Zbrali so se na Prešernovem trgu. S transparenti so sporočali: "Kapitalizem ne more imeti človeškega obraza", "danes Mercator, jutri voda", "razveljavimo gnile kupčije." Nato so se odpravili pred NLB, protest pa so končali pred vlado.
Violeta Tomič je dejala, da protest po sklenjeni prodaji 53-odstotnega deleža v Mercatorju ni "zvonjenje po toči". "Na vrsti je še veliko podjetij za prodajo in mi želimo zaustaviti ta proces privatizacije, drugače bomo izgubili vse kar imamo," je dejala.
V nedeljo popoldne pa naj bi pred trgovskim centrom Mercatorja v Šiški potekal protestni shod somišljenikov, ki prav tako nasprotujejo prodaji Mercatorja. Protesta naj bi se udeležile Mercatorjeve prodajalke, sindikati, dobavitelji in kmetje, shod pa ni bil prijavljen, prav tako pa javno ni znan njegov organizator. Shoda naj bi se med drugim udeležil tudi nekdanji predsednik uprave Mercatorja in predsednik PS Zoran Janković.
V ZSSS medjo pozivajo k odstopu
Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so predsedniku uprave Nove ljubljanske banke (NLN) ter premierki Alenki Bratušek, ki opravlja tekoče posle, glede prodaje Mercatorja poslali javni poziv, v katerem med drugim Janka Medjo pozivajo k takojšnjemu in nepreklicnemu odstopu s položaja predsednika uprave NLB.
V ZSSS so spomnili, da je Bratuškova pred dnevi dejala, da je na sestanku z Medjo dobila zagotovila, da NLB ne bo financirala prevzema največjega slovenskega trgovca in da je v pogodbi zaveza, da se število zaposlenih ne bo dodatno znižalo. Nove informacije pa po njihovih navedbah kažejo, da temu ni tako.
V zvezi sindikatov so na podlagi javno dostopnih informacij naredili zaključek, da je Medja glede zavez o ohranitvi delovnih mest v pogodbi o prodaji Mercatorja očitno lagal. S tem je po njihovem mnenju povzročil nepopravljivo škodo, ''saj ste z lažjo tlakovali pot izjemno škodljivemu nakupu Mercatorja s strani Agrokorja''.
Bratuškovo pa v ZSSS sprašujejo, ''ali naj vam kar tako na besedo verjamemo, da ste na torkovem sestanku bili zavedeni?''. V ZSSS pozivajo tudi Nacionalni preiskovalni urad in protikorupcijsko komisijo, da preverita dogajanje okoli prodaje Mercatorja.
V NLB očitke, da je Medja lagal glede zavez o ohranitvi delovnih mest v Mercatorju, zavračajo
Na očitke sindikalistov so se odzvali v NLB. Pravijo, da Medja ni nikdar nikomur, niti ustno niti pisno, dal nikakršnih zagotovil, povezanih z ohranitvijo delovnih mest v Mercatorju po prodaji Agrokorju.
V NLB so spomnili, da tako kot katerakoli druga članica prodajnega konzorcija Mercatorja niso sprejeli in ne morejo sprejeti nikakršnih zavez do zaščite delovnih mest v Mercatorju, saj ne morejo vplivati na politiko upravljanja z zaposlenimi v drugem podjetju.
Zato ZSSS pozivajo, naj nemudoma prekliče svoja "površna ter popolnoma napačna sklepanja, ob tem pa zatrjevanja o laganju predsednika uprave NLB, in nestrokovne očitke o domnevnem škodovanju s tem, ko je NLB kot članica konzorcija prodajalcev prodala lastniški delež v Mercatorju". Prav tako pričakujejo opravičilo.
Predsedniku ZSSS Dušanu Semoliču predlagajo, naj v prihodnosti dejstva v zvezi z izjavami Medje "predhodno korektno preveri, preden javno razširja neutemeljene obtožbe in očitke, ter škoduje organizaciji in delavcem, ki jih zastopa, z nestrokovnostjo in površnostjo". Kot navajajo v banki, tega Semolič niti nihče iz ZSSS pri NLB ni preveril.
KOMENTARJI (2293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.