V Sloveniji se kot enega od problemov slovenskega gospodarstva pogosto izpostavlja visoke stroške dela, zaradi česar se kot edini možni izhod iz krize pogosto pojavlja zniževanje stroškov dela, kar po besedah Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) pomeni predvsem v zniževanje plač in socialnih prispevkov zaposlenih.
Mag. Andreja Poje, samostojna ekonomska svetovalka ZSSS, pravi, da so po podatkih Ajpesa stroški dela v poslovanju 55.734 gospodarskih družb v letu 2010 v strukturi skupnih odhodkov gospodarskih družb predstavljali le 14 odstotkov vseh odhodkov.
Podatki evropskega statističnega urada Eurostat po njenih besedah kažejo, da se je Slovenija leta 2008 s 1991 evri mesečnih povprečnih stroškov dela uvrščala med skupino držav s srednje visokimi povprečnimi stroški dela na zaposleno osebo.
Nižje mesečne povprečne stroške dela kot Slovenija je imelo leta 2008 le 11 držav članic EU, višje pa 15 oz. skupaj z Norveško 16 držav, je navedla Pojetova.
Prav tako pogled podatkov Eurostata pokaže, da so leta 2009 v Evropski uniji delodajalci le v šestih državah za socialne prispevke zaposlenih plačali manj kot v Sloveniji, kjer je tistega leta delež socialnih prispevkov, ki so jih plačali delodajalci v vseh davkih, znašal le 15,3 odstotka. Po drugi strani pa je delež socialnih prispevkov, ki jih v Sloveniji plačujejo zaposleni, v vseh davkih najvišji v EU in znaša 20,6 odstotka.
Pomembnejše kot zniževanje stroškov dela je po besedah Zveze svobodnih sindikatov izgradnja poslovnega okolja in boljše infrastrukture ter usmeritev v razvojno usmerjeno gospodarstvo, ki proizvaja izdelke in storitve z visoko dodano vrednostjo.
''Za Slovenijo pa je žal značilna usmerjenost v zniževanje stroškov dela in to kljub temu, da imamo popolnoma primerljive cene z Evropo, vendar pa za razliko nizke plače in veliko zaposlenih na dnu plačne lestvice,'' končuje sporočilo ZSSS.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.