Nadzorniki Pivovarne Laško so na včerajšnji seji naložili upravi, naj pripravi projekt prestrukturiranja in združevanja družb iz skupine Pivovarna Laško, ki se ukvarjajo z industrijo pijač. In iz skupine omenjene pivovarne se s pijačami ukvarjata pivovarni Laško in Union ter družbe Radenska, Fructal in Vital Mestinje.
"Res je, da so vse omenjene družbe lastniško povezane, vendar so še vedno štiri ločene pravne osebe. Skupaj z Vitalom Mestinje jih je pet. Naš načrt je, da bi vsa podjetja povezali v enotno podjetje, ki bo pod eno streho združevalo celotno slovensko industrijo pijač. Po svoje gre za nadaljevanje projekta, ki se je začel ob prevzemu Pivovarne Union,« je po pisanju Dela celotno zadevo pojasnil predsednik uprave Pivovarne Laško Dušan Zorko. "Ker se v slovenskem gospodarskem prostoru že pojavljajo informacije o razprodaji premoženja pivovarne, je to lahko tudi odgovor na omenjeno vprašanje," pa je Zorko Delu odgovoril na vprašanje, ali je v ozadju načrtov za prestrukturiranje pivovarne tudi bojazen pred morebitno razprodajo premoženja iz laške skupine.
"Končni cilj je združitev vseh pijačarskih podjetij v enotno podjetje,“ je za Delo dejal glavni nadzornik Pivovarne Laško Tone Turnšek, ki je še zagotovil, da nobene od družb ne bodo zaprli. Smotrnost te poteze bodo sicer po Turnškovih besedah proučevali tudi s posebno študijo, naročeno prek javnega razpisa.
Uprava usmerjena v prihodnost
Zanimivo je dogajanje tudi na drugi fronti Pivovarne Laško. Kot poročanje časnika Dobro jutro povzemajo Finance, bi si Zorko za delnice pivovarne najbolj želel transparentne ponudbe in tega, da dobi skupina razvojno orientirane lastnike. Glede deležev, ki so sedaj v lasti bank, sam še ni dobil nobene ponudbe, če ima kdo drug ponudbe, pa ne ve. Zorko prav tako upa, da nov tuj ali domač partner ne bo finančno izčrpal pivovarne z velikimi dividendami in da bo dolgoročno gledal na razvoj.
Sicer Zorko napoveduje, da bo Pivovarna Laško uporabila vse možne pravne postopke in poskušala povrniti nekaj premoženja, ki ga je izgubila s posojilom Šrotovemu Infond Holdingu. "Izhajam iz tega, da ne bomo ničesar dobili nazaj. Vse, kar bo več, bo boljše. Vsak milijon bo nekaj vreden,“ pravi Zorko. Dodaja, da je skupina sicer sposobna prenesti to škodo. O tožbi proti Bošku Šrotu je po Zorkovem mnenju še prezgodaj govoriti, saj je potrebno preučiti vse pravne možnosti, a dodaja, da bodo energijo sami raje vlagali v prihodnost in ne več v preteklost. "S preteklostjo se bodo ukvarjali pravniki,“ pojasnjuje Zorko.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.