Predsednik uprave Fraporta Stefan Schulte, ki je danes podpisal pogodbo o nakupu 75,5-odstotnega deleža Aerodroma Ljubljana, obljublja dolgoročni razvoj letališča. "Verjamemo v prihodnost Slovenije," je dejal. Predsednik uprave SDH Matej Pirc je zadovoljen s kupnino, ki so jo iztržili s prodajo, in zagotavlja, da je bil postopek pregleden.
Po zaključenem prenosu danes kupljenih delnic namerava družba Fraport objaviti ponudbo za prevzem preostalih delnic v skladu z zakonom o prevzemih.
Kdo vse je podpisal pogodbo?
Poleg predstavnikov Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Fraporta, ki upravlja letališče v Frankfurtu, so pogodbo o prodaji 2.868.116 delnic oziroma 75,5-odstotnega deleža Aerodroma Ljubljana danes na Brniku podpisali še predstavniki Kapitalske družbe, Zavarovalnice Triglav, KD Skladov, družbe Alpen Invest, Modre Zavarovalnice in Abanke Vipa.
Schulte zadovoljen
Schulte je na novinarski konferenci po podpisu pogodbe dejal, da ljubljansko letališče ne odpira le vrat do Slovenije, ampak precej širše. "Verjamemo v prihodnost Slovenije, verjamemo v prihodnost Ljubljane," je dejal in ocenil, da gre za enega najbolj profesionalnih in transparentnih procesov privatizacije.
'Iztržili smo najvišjo možno ceno'
S tem se je strinjal tudi Pirc. Zagotovil je, da so postopek prodaje vodili pregledno in enakopravno do vseh investitorjev ter v skladu z mednarodno prakso na tem področju. Fraport je za ceno delnice odštel 61,75 evra, kar pomeni, da je za 75,5-odstotni delež plačal 177,1 milijona evrov, za celotno družbo pa bo moral odšteti 234,4 milijona evrov.
"Iztržili smo najvišjo možno ceno in presegli začetna pričakovanja. Gre za primer dobre prakse in čas bo pokazal, da je izbrani kupec sposoben zagotoviti optimalen razvoj letališča," je dejal Pirc.
'Ne iščemo kratkoročnih koristi'
Schulte je izpostavil, da je Fraport dolgoročni investitor in ne išče kratkoročnih koristi, temveč dolgoročni razvoj ljubljanskega letališča. Podobna je vloga Fraporta tudi na drugih letališčih po svetu, katerih lastnik je.
Na ljubljanskem letališču namerava razvijati tako področje potniškega kot tudi tovornega prometa. Schulte pričakuje, da bo Aerodrom Ljubljana, ki je v dobri kondiciji, nadaljeval po dobro zastavljeni poti in bo beležil nadaljnjo rast na obeh segmentih.
Prva naloga bo zagotavljanje še boljših storitev za potnike in investirati v modernizacijo terminala. V petih letih Schulte pričakuje večje zmogljivosti tako za oskrbo potnikov kot za oskrbo tovora. Rast načrtuje tudi pri številu zaposlenih in pri poslovnih rezultatih. "Verjamemo v ljubljansko letališče," je poudaril in dodal, da nimajo načrtov, da bi v tej regiji kupili še kakšno letališče, temveč se bodo osredotočili na ljubljanskega.
"Veliko izkušenj imamo po vsem svetu, kako razvijati nove poti, nove trge," je spomnil Schulte. Tudi kapital za investicije ni vprašanje, prej pa je potrebno dovolj veliko število potnikov za nov terminal ali novo vzletno-pristajalno stezo, je pojasnil.
Z upravo Aerodroma Ljubljana se Schulte še ni pogovoril, saj čaka, da se posel do konca izvede, je pa z delom dosedanjega vodstva zadovoljen in je prepričan, da je skupaj z zaposlenimi opravilo dobro delo.
Skobir: Lahko bi uresničili projekt drugega terminala
Kot je povedal predsednik uprave Aerodroma Ljubljana Zmago Skobir, je današnji podpis pogodbe velik mejnik v prihodnosti razvoja letališča. S prihodom novega lastnika za letališče pričakuje še boljše čase in še hitrejši razvoj, kot ga je zastavila družba.
V Aerodromu Ljubljana so ves čas prodajnega postopka izpostavljali, da potrebujejo resnega investitorja. "To se je na koncu tudi zgodilo, kar je za lastnike, upravo in vse zaposlene v družbi zelo pomembno," je izpostavil Skobir.
Pričakuje tudi, da bi lahko uresničili projekt drugega terminala, kar bo po Schultejevih besedah odvisno od doseganja zadostnega števila potnikov. Vendar je Skobir prepričan, da se bo z novim lastnikom število linij in frekvenc ter posledično število potnikov še povečevalo.
Schulte je optimističen tako glede prihodnosti letališča kot tudi Adrie Airways, podrobno pa bo lahko o načrtih govoril, ko se bo sestal še s Skobirjem. Tega doslej zaradi samega prodajnega postopka ni storil.
Podrobnosti pogodbe ne morejo razkriti
Posel bo dokončno izveden po izpolnitvi vseh odložilnih pogojev, med katerimi je tudi pridobitev dovoljenja varuha konkurence, medtem ko pridobitev dovoljenja evropskega varuha konkurence v tem postopku ni predvidena. Glede ostalih odložilnih pogojev pa je Pirc povedal le, da podrobnosti vsebine pogodbe ne more razkriti.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.