Morebitno znižanje obrestnih mer bo tokrat verjetno pospremljeno z izrecnim opozorilom na precenjenost evra, ki je ta teden dosegel rekordno vrednost glede na dolar.
Močan evro seveda prav gotovo ne ustreza evropskim izvoznikom, saj so tako manj konkurenčni na tujih trgih, kar pa zaradi manj prodanih izdelkov pomeni tudi manj delovnih mest tam, kjer podjetja proizvajajo. Učinek apreciacije evra pa občuti predvsem nemško gospodarstvo, ki je močno izvozno usmerjeno.
Inflacijska tveganja v evroobmočju so na izjemno nizki ravni
Večina opazovalcev poudarja, da so inflacijska tveganja v evroobmočju prav zaradi močnega evra na izjemno nizki ravni, kar bi moralo ECB olajšati odločitev o znižanju ključne obrestne mere. Nadaljnji argument za ohlapnejšo denarno politiko so po njihovem mnenju tudi zadnje raziskave poslovnega zaupanja in zaupanja potrošnikov v Nemčiji, Italiji, Franciji in Belgiji, vendar pa nekateri strokovnjaki opozarjajo, da ECB obrestne mere doslej ni znižala predvsem zato, ker zaradi negotovosti v svetovnem gospodarstvu in napetega geopolitičnega položaja še ni možno objektivno ovrednotiti trendov prihodnjega gospodarskega razvoja.
Povpraševanje po evrih je veliko
Zaradi razlike v obrestnih merah med ZDA in evroobmočjem so naložbe v evro razmeroma bolj donosne, kar seveda povečuje povpraševanje po evrih in s tem poganja njegovo apreciacijo. Komentatorji menijo, da bi se z znižanjem ključne obrestne mere na evro njegova privlačnost za tuje investitorje zmanjšala, kar bi pristriglo krila povečevanju njegove vrednosti.
Postopno opuščanje politike močnega dolarja
Vendar pa je potrebno na tem mestu opozoriti še na postopno opuščanje politike močnega dolarja s strani ameriške administracije, ki ima predvsem dva globlja vzroke: na eni strani naraščajoči ameriški trgovinski primanjkljaj, na drugi pa vse bolj izražen strah po zdrsu ameriškega gospodarstva v deflacijsko spiralo, zaradi česar ameriška centralna banka (Fed) vztraja pri ekspanzivni denarni politiki.
Takšna denarna politika Fed ugodno vpliva na ameriško gospodarstvo, menijo opazovalci, saj s tem blaži njegov velik primanjkljaj v tekočem računu, za katerega financiranje morajo tujci dnevno nakupiti za milijardo dolarjev ameriškega premoženja. S šibkejšim dolarjem se namreč povečuje konkurenčnost ameriških izdelkov in povpraševanje po njih na tujem, kar pomaga zapirati "škarje" kar petodstotnega trgovinskega primanjkljaja.
Posledice take politike bo seveda občutilo tudi evroobmočje, saj z zniževanjem vrednosti dolarja vzporedno raste vrednost evra, kar je trn v peti tako evropskim izvoznikom kot tudi nekaterim evropskim vladam, ki se bojijo izvažanja ameriške deflacije v Evropo. Tudi zato je vse bolj verjetno, da se bo ECB aktivneje vključila v gospodarsko dogajanje, in sicer s svojim edinim orožjem: znižanjem ključne obrestne mere.