Zlato je doseglo rekordno vrednost, saj se je povzpelo malo nad 1.500 ameriških dolarjev na unčo (dobrih 31 gramov).
Zlato sicer velja za najboljšo naložbo v zadnjih desetih letih, priljubljeno pa je zaradi konstantne rasti, ki se je začela na borzi leta 2000. Še posebej močan pozitivni trend se je začel leta 2005, ko je ceno izstrelilo s takratne vrednosti 450 dolarjev za unčo. Nekateri analitiki napovedujejo, da bo njegova vrednost do konca leta dosegla okoli 1.600 dolarjev.
Ameriški ekonomist Kenneth Rogoff kot prvi razlog za naglo rast vrednosti navaja kolaps ameriškega dolarja. Zadolženost ZDA narašča, država nima fiskalne politike ... Poleg tega morajo centralne banke v državah v razvoju povečati zlate rezerve, ki jih imajo še veliko manj kot centralne banke v razvitih državah. Ker te zaradi negotovosti naložb v dolarje ne morejo nadomestiti z naložbami v evro, vlagajo svoje rezerve v zlato.
Pomembni zaslužkarji tovrstne zlate mrzlice so banke, ki v trezorjih hranijo zlato, za to pa pobirajo maržo, ki je določena kot delež od njegove cene. Nasploh so banke v 80. in 90. letih opuščale trezorje za hrambo zlata v prepričanju, da jih zaradi virtualne vrednosti denarja ne bodo več potrebovale. Toda zlato je zdaj pri investitorjih postalo bolj zaželeno kot druge naložbe. Zasebni investitorji imajo v lasti 30 tisoč ton zlata, kar pomeni, da imajo prvič v lasti več te kovine kot centralne banke.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.