Srebrna gazela je Prevent iz Slovenj Gradca, bronasta pa Adria Mobil iz Novega mesta, so sporočili iz Gospodarskega vestnika.
Za tri kipce je tekmovalo šest letošnjih regijskih zmagovalcev, in sicer gazela osrednje Slovenije - ljubljanski Bofex, gorenjska gazela - Sat Control iz Cerkelj, dravsko-pomurska gazela - slovenjegraški Prevent, savinjsko-zasavska gazela - celjski Engrotuš, dolenjsko-posavska gazela - novomeška Adria Mobil in primorsko-notranjska gazela - Cicipet iz Mirna pri Novi Gorici.
Pri izbiri finalistov in hkrati regijskih zmagovalcev je novinarska žirija poleg hitre rasti družb upoštevala še podatke o njihovi inventivnosti in vpetosti v mednarodno delitev dela (izvoz izdelkov in kapitala), pridobljene v intervjujih z direktorji podjetij, upoštevala pa je tudi uvrstitev na regijskih lestvicah gazel. Državnega prvaka med finalisti pa so izbrali še na podlagi uvrstitve na nacionalni lestvici, ocene novinarske žirije in glasovanja članov sveta gazel.
Bofex, zlata gazela 2002, je pred desetletjem odprl prvo trgovino na Cankarjevem nabrežju v Ljubljani. Danes jih je v verigi že 32, imajo dve uspešni blagovni znamki, Big Bang in Bof, v zadnjih petih letih so odprli 216 novih delovnih mest. Lani je ta hitro rastoča družba prodala za 12,7 milijarde tolarjev izdelkov, kar je za 6,5-krat več kot leta 1997 in s čimer se podjetje uvršča na 52. mesto na lestvici 500 najhitreje rastočih slovenskih podjetij. Novinarsko komisijo pa je Bofex zlasti prepričal s trgovsko inovacijo Bof, s katero bodo zdaj osvajali še tuje trge, trgovine Bof bodo namreč kmalu odprli še v Gradcu, na Dunaju in v Zagrebu.
Analiza 500 najhitreje rastočih slovenskih podjetij tudi letos potrjuje trend, da se gospodarski potencial teh družb krepi. Vseh 500 gazel, ki so se letos uvrstile na letošnjo lestvico poslovnega tednika Gospodarski vestnik, je v zadnjih petih letih odprlo 9480 novih delovnih mest, prodajo so povečale za 363 odstotkov, izvoz za 383 odstotkov, dodano vrednost za 267 odstotkov, njihov povprečni kapitalski donos v letu 2001 pa je bil več kot 30-odstoten.
Primerjava med regijami je pokazala, da so tako kot lani najhitreje rasle gazele v osrednji Sloveniji, saj so prodajo od leta 1997 do lani povečale za 676,9 odstotka. Najbolj izvozno usmerjene so z 45-odstotnim deležem dravsko-pomurske gazele. Tema regijama sledi Dolenjsko-posavska regija, medtem ko kazalci drugih regij ne izstopajo iz povprečja.
Gospodarski vestnik želi s projektom Gazele in prireditvijo Slovenska gazela postaviti v ospredje dinamično podjetništvo, spodbuditi gospodarsko rast in pokazati, da tudi v Sloveniji obstajajo dobri podjetniški modeli ter da dinamični podjetniki pomembno pripomorejo k gospodarski uspešnosti Slovenije. To vsako leto potrjujejo s svojimi rekordi, ki jih podirajo pri nastajanju novih delovnih mest, donosih in dodani vrednosti ter z odločnim osvajanjem tujih trgov.