Letna rast cen se je znižala na 1,9 odstotka, povprečna letna inflacija pa je ostala nespremenjena pri 2,5 odstotka. Julija so na deflacijo najbolj vplivale nižje cene blaga.
Cene blaga, ki so julija najbolj vplivale na deflacijo, so bile v povprečju nižje za 1,1 odstotka. Najbolj se je pocenilo poltrajno blago (za 7,9 odstotka) in trajno blago (za 0,1 odstotka), blago dnevne rabe pa se je podražilo za 0,4 odstotka. Trend rasti cen storitev ostaja. Te so bile julija višje za 1,6 odstotka, najbolj pa so se podražile počitnice v paketu.
Kaj se je pocenilo?
Julija so bile nižje cene v skupinah obleka in obutev (za 11,5 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,4 odstotka) ter zdravje (za 0,3 odstotka). V tem mesecu se je na cenah najbolj odrazil vpliv letošnjih poletnih razprodaj. Oblačila so bila v povprečju cenejša za 12,1 odstotka, obutev pa za 12,2 odstotka.
V skupini hrana in brezalkoholne pijače so se najbolj pocenili zelenjava (za 5,7 odstotka), kruh in drugi izdelki iz žit (za 1,8 odstotka) ter mleko, mlečni izdelki in jajca (za 1,1 odstotka). V nasprotju z junijem se je sadje podražilo za 3,8 odstotka. V skupini zdravje so se cene za 0,3 odstotka znižale predvsem zaradi znižanja cen nekaterih zdravil. Nižje cene oblačil in obutve so znižale skupno rast cen za odstotno točko, pocenitve pri hrani pa dodatno še za 0,1 odstotne točke.
Kaj se je podražilo?
Julija so se najbolj zvišale cene v skupinah alkoholne pijače in tobak ter rekreacija in kultura (za 3,1 odstotka), stanovanjska oprema (za 1,2 odstotka), komunikacije (za 0,9 odstotka), stanovanje ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,5 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,4 odstotka) ter prevoz (za 0,3 odstotka).
V skupini alkoholne pijače in tobak so se najbolj podražili tobačni izdelki, ki so bili v povprečju dražji za 5,5 odstotka. Tudi tokratno močno povišanje cen v skupini rekreacija in kultura je bilo predvsem posledica višjih cen poletnih počitniških aranžmajev, ki so bili v povprečju dražji za 12 odstotkov.
Julija so se podražili še letalski potniški prevozi (za 3,9 odstotka), izdelki za vzdrževanje gospodinjstva (za 3,3 odstotka), osebni predmeti (za 1,6 odstotka), daljinska energija (za 1,4 odstotka), nastanitvene storitve (za 1,3 odstotka) in najemnine (za 1,1 odstotka).
V preteklih 12 mesecih so se cene najbolj zvišale v skupini stanovanje (za 5,6 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 4,7 odstotka), stanovanjska oprema ter raznovrstno blago in storitve (za 3,6 odstotka). Za izdelke in storitve v skupini obleka in obutev ter zdravje velja, da so njihove cene v povprečju nižje kot pred enim letom. V prvi skupini so nižje za 9,7 odstotka, v drugi pa za 1,1 odstotka.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.