Stavka pripadnikov Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti v Luki Koper se nadaljuje tudi danes. Še več, v spontanem uporu so se jim pridružili tudi izvajalci pristaniških storitev (IPS). Ne gre za organiziran upor, saj naj bi se delavci dogovorili med seboj, skrbijo pa jih predvsem varnost in kršitve delovnopravne zakonodaje.
Žerjavisti trdijo, da uprava v tem času ni naredila dovolj za zagotovitev varnosti zaposlenih pri delu in napovedujejo vztrajanje pri stavki do izpolnitve zahtev. Vodstvo Luke nasprotno meni, da so večino zahtev že izpolnili, pravi razlog za stavko pa naj bi po njihovem tičal v novem, začasnem sistemu dela, ki nekoliko povečuje delovno obremenitev žerjavistov. Ker uprava družbe šteje stavko za nezakonito in nelegitimno, se zaenkrat s stavkajočimi niti ne pogaja.

'Naši delodajalci nimajo posluha'
"Včeraj sem bil ob zgodnjih jutranjih urah obveščen, da delavci z zbirnega mesta niso odšli na delovno mesto in so se med seboj dogovorili, da delo ustavijo, ker tako ne gre več naprej. Kot sindikat sem pristopil k njim, da bi poskušali z upravo začeti pogovore, ker delo trpi, škoda pa je velika. Iz uprave ne želijo odgovarjati. Danes smo tukaj skupaj, saj gre za naše sodelavce," je dejal predstavnik Sindikata IPS Predrag Topič.
Že v petek popoldne naj bi luški varnostniki po njegovih besedah IPS delavce izganjali iz luke, češ da nimajo dovoljenja za nahajanje v pristanišču. "Prekinili so jim dovolilnice za vstop v pristanišče. Nekateri dovolilnice še imajo, drugi ne, to je tudi cilj delodajalcev, da skupino razbijejo in zadeve urejajo posamezno," je dejal.
Končni cilj je po njegovih besedah vsem zagotoviti iste pogoje dela. V Luki Koper je po njegovih besedah okoli 550 delavcev IPS. Danes se jih je pred pristaniščem zbralo okoli 180, nekateri pa se še vračajo z dopusta. Kot je pojasnil Topič, sindikat IPS sprva ni imel vseh pogojev, da bi sam sprožil stavko, zato se stavki žerjavistov niso pridružili.
"Danes so tukaj ljudje, ki niso člani nobenega sindikata, želijo le, da se razmere v pristanišču uredijo," je še povedal. Od novega leta je po njegovih besedah močno naraslo število delovnih nesreč. "Naši delodajalci nimajo posluha, ne želijo komunicirati z nami, nas ignorirajo, posamezne delavce šikanirajo, jim grozijo in podobno. Nekateri so po telefonu že dobili tudi grožnje z odpovedjo, vse to pa situacijo le zaostruje," je še opozoril.
'Gre za spontan upor'
Mladen Jovičič iz sindikata žerjavistov je dejal, da je do spontanega upora delavcev iz vrst IPS prišlo že v petek, a je bil za medije neopazen, saj se je zgodil znotraj Luke Koper: "Ne gre za podporo stavki žerjavistov, morda so ti delavci le dobili nekoliko več poguma in so se spontano uprli stvarem, ki jih bolijo že leta. V tem primeru ne gre za nikakršno sindikalno organiziranost, nimajo svojega predstavnika, gre za spontan upor."

Glede stališča uprave, da je njihova stavka nezakonita, pa Jovičič meni, da "tudi znotraj uprave ni enotnosti in enotnega pristopa k problematiki". "Gre za namestnika predsednika uprave Tomaža Marina Jamnika, ki je stavko izzval zavestno in namensko, drugi pristop je pa verjetno tisti s strani predsednika uprave Gregorja Veselka, ki je še pred časom kazal znake, da se želi dogovarjati, sedaj pa se njegovega vpliva ne prepozna več v tolikšni meri," je še dejal Jovičič.
Kot pravi, ne ve, koliko politične podpore si je v tem času uspel ustvariti Veselko, "vemo pa, da je Jamnik dokaj solidno umeščen v slovensko politično sceno". Ob tem je znova napovedal, da nameravajo vztrajati in stavko končati z zmago.
V dveh dneh 310.000 evrov škode
Neposredni izpad dohodkov zaradi stavke žerjavistov pomorskih dejavnosti v prvih dveh dneh stavke v Luki Koper znaša okoli 310.000 evrov, je povedal predstavnik Luke za stike z javnostjo Sebastjan Šik. Potrdil je, da so žerjavisti skladno z zakonom popoldne normalno delali in zagotovili pretovor hitro pokvarljivega blaga in nevarnih snovi.
Šik je ob tem opozoril, da bo k posledicam stavke treba prišteti še pričakovane odškodninske zahtevke, stroške privezov ter nenazadnje tudi to, da se nekatere ladje zaradi stavke preusmerjajo v druga pristanišča. Za tak korak so se doslej odločile štiri ladje.
Med drugim je Šik opozoril, da so prejeli več informacij o šikaniranju in celo grožnjah na račun tistih delavcev, ki so bili v petek in danes pripravljeni delati kljub stavki.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.