Predstavniki sindikata v Muri na sestanku pri premierju Borutu Pahorju niso dobili dokončnega odgovora glede usode podjetja. "Dokončnega odgovora niti nismo pričakovali. Premierju smo želeli predstaviti tragiko in ostrino padca Mure, če bi prišlo do stečaja," je po sestanku povedal vodja sindikata v Muri Drago Forjan. Predsednika vlade in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika so pozvali, naj skupaj z največjimi delničarji pretehta vse možne variante, da bi podjetju zagotovili sredstva za delovanje in "po dolgem času zagotovili sposobno in odgovorno vodstvo".
"Mura ne more več zdržati. Že danes potrebuje zagonska sredstva," pravi Forjan. Danes niso dobili nobenih zagotovil, dokončna odločitev naj bi padla v prihodnjih dneh.
"V naslednjih dneh bomo intenzivno proučili vse možne scenarije in se odločili, pri čemer pa imajo ključno vlogo lastniki," je dejal Lahovnik, ki tudi povedal, da je Mura v težkem položaju in da bo treba hitro ukrepati.
Kakšne so možne rešitve, minister ni želel povedati. Preprečiti pa je treba, dodaja, da se ne bi ponovila zgodba z zaposlenimi npr. LTH ali IUV, kjer so se postopki vlekli zelo dolgo, podjetje ni imelo sredstev za plače, zaposleni pa ne možnosti prijave za pridobitev podpor.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), v okviru katere deluje sindikat v Muri, Dušan Semolič je dejal, da se je za Muro vredno boriti. "Denar ne sme biti ovira," pravi Semolič.
Sindikatu se boljša rešitev kot stečaj zdi prisilna poravnava. Delavci v primeru stečaja napovedujejo proteste v Ljubljani.
Žerjav: Besen sem
Predsednik SLS Radovan Žerjav je lastnikom Mure in vladi sporočil, da Pomurci ne bodo dovolili reševanja nakopičenih težav lastnikov Mure, ki niso povezani z Muro, na plečih Pomurcev in Mure. "Besen sem, po domače rečeno, in vre v meni, sem poslanec in se čutim odgovornega, da resno opozorim na to, kar se dogaja v Muri, posebno v luči zgodovine podjetij v Pomurju," je poudaril Žerjav.
"Izgubili smo banko, Radensko, Pomurko, Terme 3000, rafinerijo v Lendavi in bojim se, da očitno izgubljamo tudi Muro. To so bili paradni konji, zdaj so postali proizvodni obrati, ki služijo za izčrpavanje dobičkov kapitala v namene njihovih lastnikov," je dejal Žerjav in opozoril, "da se v primeru Mure v ozadju igra popolnoma enak scenarij, kot se je v primeru lendavske rafinerije".
Kar zadeva vlado, Žerjav meni, da se resnično trudi rešiti problem in je to najprej poskusila po njegovem predlogu, da stopi kot lastnik v Muro, očitno pa zaradi stanja v Muri to zdaj ni mogoče.
Vlada se zavzema, da bi se zadeva sanirala in bi se obdržalo čim več delovnih mest, vendar ne na način, da bi se pomagalo lastnikom, ki so Muro pripeljali tja, kamor so jo, je povedal Žerjav. Poudaril je, da si ne zna predstavljati, da bi 3500 zaposlenih prišlo na cesto, kar bi imelo za posledico več kot 20-odstotno brezposelnost, ker "bi bil kaos, ki si ga ne smemo dovoliti", čeprav je jasno, da vsi ne bodo mogli zadržati svojih mest.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.