Argument, ki bi bil v določenih primerih dejansko razumljiv, je v njenem primeru absurden. Lisa je bila namreč svetovalka za otroke in starše v primeru, ko so ti poiskali pomoč zaradi zasvojenosti s trdimi drogami. Izgovor, da zaradi debelosti 'ne more več hitro hoditi po stopnicah', je tako večini težko razumljiv povod za odpoved.
Ne le v ZDA, od koder prihaja zadnji primer, tudi v Evropi najrazličnejše študije dokazujejo, da so debeli ljudje pogosto diskriminirani – tako v postopku zaposlovanja, kjer so kljub enaki izobrazbi in sposobnostih v zaostanku za lažjimi ljudmi, kot tudi na samem delovnem mestu, kjer niso moteče le občasne zbadljivke, ampak se pogosto prej znajdejo na vrhu seznama za odpuščanje.
Lisa Harrison zdaj nekdanjega delodajalca toži, strokovnjaki pa predvidevajo, da se bodo, če bo odstotek predebelih še naprej naraščal, ti delavci prej ali slej znašli v eni skupini z gibalno oviranimi osebami, za katere veljajo drugi pogoji zaposlovanja, saj jih bo le tako mogoče ubraniti pred delodajalci, ki debelost pogosto uporabijo kot izgovor za odpuščanje.
In v času povečanega odpuščanja delovne sile delodajalcem pride prav čisto vsak izgovor, pa naj bo še tako bizaren. Na srečo ima kar nekaj delavcev pogum, da svoje primere predajo sodiščem. Spoznajte zgodbe ljudi, ki so jih odpustili, ker so na delovnem mestu jedli, polnili mobitel ali pa so iz službe odnesli ostanke hrane, in preberite, kdo je na koncu zmagal v sodnih sporih.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.