Slovenske železnice so v sedmih mesecih letošnjega leta presegle načrtovane rezultate, saj je bila čista izguba "le" 9,4 milijona evrov, poslovna izguba iz poslovanja pa je dosegel 3,2 milijona evra. Čista izguba iz poslovanja je od načrtovane nižja za 10 milijonov evrov, poslovni izid pa je od lanskega leta boljši za 23,5 milijona evrov. Boljši rezultati so posledica več kot 20 odstotkov večjega obsega tovornega prometa v letošnjem letu, večjega obsega storitev na področju infrastrukture ter učinkovitosti ukrepov za izboljšanje poslovanja in učinkov dogovora s socialnimi partnerji.
Delež stroškov dela v poslovnih prihodkih se je znižal za 9,4 odstotne točke in je dosegel 54 odstotkov, dodana vrednost na zaposlenega pa se je v primerjavi z lanskim letom povečala za dobrih 20 odstotkov in na letni ravni znaša 27.567 evrov. Slovenske železnice so pozitivno poslovale v treh mesecih letošnjega leta in v obdobju sedmih mesecev dosegle poslovne prihodke v višini 195 milijonov evrov.
Družba je kapitalsko ustrezna
Iz Slovenskih železnic so še sporočili, da je bila družba na zadnji dan v juliju kapitalsko ustrezna. Letos so izvedli vrsto ukrepov za zagotovitev kapitalske ustreznosti in tako presegli pričakovanja, po katerih bi družba kapitalsko neustrezna postala že julija. Dolgoročna zagotovitev kapitalske ustreznosti družbe pa zahteva tudi pravočasno izvedbo ukrepov finančnega prestrukturiranja s strani lastnika, še posebej dokapitalizacije iz naslova nadomestitve izpadle obveznosti države ob izločitvi javne železniške infrastrukture v višini 134,3 milijona evrov, še dodajajo.
Aktivno zmanjševanje zaposlenih
Poslovodstvo družbe v dogovoru s socialnimi partnerji v letošnjem letu izvaja obsežen program kadrovske sanacije, v okviru katerega je predvideno zmanjšanje števila zaposlenih v letu 2010 za 754. Po predvidevanjih bo na koncu leta 2010 v družbi zaposlenih 6.974 delavcev. Število zaposlenih se bo zmanjšalo z upokojevanjem, prehodom delavcev v odvisne družbe in z izvedbo programa reševanja presežnih delavcev. Program reševanja presežnih delavcev vključuje izvedbo različnih načinov reševanja, in sicer čakanje na upokojitev na zavodu za zaposlovanje brez in s predhodnim odkupom pokojninske dobe, upokojevanje brez in z dokupom pokojninske dobe ter prostovoljna prekinitev delovnega razmerja.
Za izvedbo programa presežnih delavcev bodo Slovenske železnice v skladu z dogovorom s socialnimi partnerji prispevale šest milijonov evrov. Ob intenzivnem socialnem dialogu in ob zavedanju resnosti razmer bo program zahteval za 3,8 milijona evrov manj, kot pa če bi se delavcem, vključenim v program izplačalo odškodnine v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih. Če pa bi delavci, vključeni v program, delali do upokojitve, bi strošek dela znašal skoraj 22 milijonov evrov. Uspešnost izvedenih ukrepov kadrovske sanacije dokazuje tudi strmo naraščanje dodane vrednosti na zaposlenega, so na koncu zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.