Predsednik sindikata Albert Pavlič je opozoril, da bo predvideni ukrep ob koncih tedna prizadel zlasti potnike na koroški, savinjski, dolenjski in soški progi. "Bela Krajina, ki že tako ni pokrita z avtobusnim prometom, je v soboto popolnoma odrezana, naslednji vlak pa z Metlike odpelje šele v nedeljo ob 20.25," je opozoril Pavlič in kot skrajne primere predvidenega ukinitve potniških vlakov navedel še relaciji Celje - Velenje in Maribor - Prevalje, kjer ob sobotah prav tako ne bo nobene vožnje.
Prvi mož sindikata se ne strinja z generalnim direktorjem SŽ Igorjem Zajcem, da so železnice gospodarska družba in da morajo slediti dobičku, saj so po njegovem v prvi vrsti javno podjetje v stoodstotni lasti države, ki mu področje potniškega prometa subvencionira vlada, zato so zaposleni prepričani, da morajo na omenjenem področju zadovoljevati predvsem javni interes. Ker naj bi direkcija za železnice, ki deluje v okviru prometnega ministrstva, novi vozni red potrdila v petek, je Pavlič izrazil upanje, da bo upoštevala tudi mnenje sindikata, predvsem pa lokalnih skupnosti, saj se uprava SŽ pri njegovem sestavljanju z njimi ni posvetovala.
Predvidena ukinitev potniških vlakov na stranskih progah po prepričanju predsednika sindikatov ne sledi vladni opredelitvi za skladen regionalni razvoj. "Gre tudi za ljudi, ki delajo ob sobotah in nedeljah, kot so medicinske sestre, gasilci, železničarji, poleg tega pa imajo nekatere šole pouk tudi ob sobotah," je orisal Pavlič pozive lokalnih oblasti, da se tudi tem ljudem omogoči prevoz. Opozoril je tudi na morebitno "demontažo" stranskih prog, saj se hkrati z vlaki ukinja tudi 19 postaj za tovorni promet, med njimi Ivančna Gorica, Mestinje, Mokronog, Preserje, Metlika, Blanca, Kanal, Batuje.
"Če povečamo ukinitev potniškega in tovornega prometa, počasi pridemo na zgodbico kočevske proge ali pa tiste, ki smo jo imeli v smeri Kranjske Gore in Vrhnike."
Država naj se končno tudi opredeli, ali SŽ sploh potrebuje, je še pribil prvi mož sindikata. Cestni lobi je pri načrtovanju proračunskih sredstev očitno bolj uspešen od železniškega, ki ga skoraj ni. Tako v proračunu primanjkuje sredstev za vzdrževanje železniške infrastrukture; lani sta bili zamenjani le dve kretnici in postavljeno eno izvennivojsko križanje ceste in železnice. Uprava SŽ bi se morala bolj zavzemati za večja proračunska sredstva tako na prometnem ministrstvu kot v državnem zboru, ne pa da direktor direkcije za železnice razmišlja, kako bo treba ukinjene vlake nadomestiti z avtobusi, je še dodal Pavlič.