Družba A.T. Kearney iz Ljubljane je oddala najugodnejšo ponudbo za svetovanje pri sanaciji Slovenskih železnic, je povedal minister za promet Patrick Vlačič. Cena storitve je 1,2 milijona evrov.
Na ministrstvu za promet, ki je objavilo razpis za svetovalca pri sanaciji železnic, so se odločili za postopek iskanja izvajalca javnega naročila s pogajanji. Merilo za izbor je bila izključno cena storitve, zaradi česar se je naročnik odločil postaviti precej visok vstopni prag za ponudnike. Na razpis se je prijavilo osem ponudnikov, ki jim je bila priznana usposobljenost za izvedbo javnega naročila, je pojasnila Urška Skok Klima z ministrstva. Po uskladitvi predmeta razpisa so bili ponudniki pozvani k vnovični oddaji ponudb, oddalo je sedem ponudnikov. Eden je bil nato izločen kot nepopoln, zato je bilo na pogajanje, ki so po zagotovilih Skok Klime potekala zelo transparentno, povabljenih šest ponudnikov. Po pogajanjih so bili ponudniki seznanjeni z rezultatom in pozvani k posredovanju končnih ponudb s ponudbenim predračunom.
"Prejeli smo tri popolne ponudbe. Najugodnejšo je oddal A.T. Kearney, ponudbi družb Deloitte Revizija in McKinsey&Company sta bili dražji, ostale pa smo iz različnih razlogov kot nepopolne izločili iz nadaljnjega postopka," je pojasnila. Kot omenjeno, se je naročnik odločil postaviti precej visok vstopni prag za ponudnike – zahteval je ustrezno kadrovsko zasedbo in v zadnjih desetih letih vsaj dva uspešno končana projekta sanacije železniškega sistema v posamezni vrednosti vsaj 400.000 evrov (brez DDV).
Pahor: Slovenija ne more ostati brez železnic
Slovenske železnice je danes že petič v mandatu obiskal tudi premier Borut Pahor. ''Država je s sklenitvijo pogodb o izvajanju obvezne gospodarske javne službe poravnala svoj del obveznosti do Slovenskih železnic, a to ne pomeni, da je vreča, v katero se steka davkoplačevalski denar, že zašita. Ko bo ta uspešno zašita, lahko povemo, kako bomo iz nje naredili vrečo dobička. Pred sanacijo in modernizacijo moramo najprej zašiti vrečo. Smo na dobri poti, mislim, da smo na polovici dela. Nato pa moramo iz izgube preiti v dobiček," je zatrdil. Dodal je, da alternative rešitvi družbe ni, ''saj Slovenija ne more ostati brez železnic''. Poudaril je, da je treba zdaj odgovoriti še na vrsto vprašanj, med njimi o organiziranosti Slovenskih železnic, ki bo ena glavnih tem prihodnjega sestanka v aprilu, na katerem bodo govorili tudi o sanaciji 350 milijonov evrov dolga družbe.
Po besedah ministra Vlačiča bo medresorska skupina v prihodnjih dveh, treh tednih v zvezi s tem pripravila predlog, o katerem bo tekla tudi politična razprava. Dogovor o opravljanju obveznih gospodarskih javnih služb za leto 2010 je bil sicer v ospredju obiska. Slednji je pojasnil, da je znesek za opravljanje obveznih gospodarskih javnih služb za letos sicer manjši od lanske realizacije, skupaj znaša 150,7 milijona evrov, zato bodo potrebne določene prerazporeditve.
'Z Deutsche Bahnom se ne pogovarjamo o lastniških povezavah'
Za vodenje prometa bodo železnice po besedah generalnega direktorja družbe Gorana Brankoviča prejele 35,5 milijona evrov, za investicijsko vzdrževanje v javno železniško infrastrukturo en milijon evrov, za redno vzdrževanje v javno železniško infrastrukturo 64,9 milijona evrov in za potniški promet 48,9 milijona evrov. Pričakovati je, da bo družba za vzdrževanje železniških postaj prejela še 5,5 milijona evrov. "Številke bodo podlaga za poslovni načrt, ki ga bo v prihodnjih 14 dneh obravnaval nadzorni svet," je zatrdil. Dotaknil se je tudi strateškega povezovanja železnic, pri čemer meni, da je pred tem potrebna konsolidacija in reorganizacija Slovenskih železnic. Opozoril pa je, da se z nemškim Deutsche Bahnom ne pogovarjajo o lastniških, temveč poslovnih povezavah, projektih. "Dogovorjeni smo, da dokler projektov ne zaženemo, o njih ne bomo govorili," je dejal. Dodal je, da so železnice odprte tudi za sodelovanje s kakšnim drugim evropskim operaterjem.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.