Poleg tega, da gradnja sama po sebi izpodriva naravne površine, se v mestih pojavlja tako imenovani pojav toplotnih otokov. Zgradbe v mestih imajo večinoma ravne strehe, krite z hidroizolacijo in prodcem. Takšna streha pa poleti toploto kar vpija in tako z okoliškim betonom ustvarja toplotni otok.
Idealna rešitev pred tem pojavom je zelena streha. Sistem zelene strehe sestoji iz hidroizolacije, toplotne izolacije ter substrata, na katerem rastejo rastline.
Vrsta rastlinja je odvisna od projekta in želj, na grobo pa se deli na nizke odporne rastline – sedumi, zelišča in trave ter bolj zahtevne rastline – grme in drevesa.
Poleg tega, da takšna streha predstavlja novo zeleno površino v mestu, ima tudi številne druge prednosti. Je odlična toplotna in zvočna izolacija, izboljšuje kakovost zraka in pomaga uravnavati količino meteorne vode ob večjih nalivih (več na www.aurig.si ).
Največjo priljubljenost pa si je pridobila z izjemno estetsko vrednostjo, zaradi česar v tujini skoraj ni več nove mestne zgradbe brez vpadljive zelene strehe.