Soglasna odločitev sveta BS
Odločitev so na današnji obravnavi, četrti na to temo, sprejeli soglasno. Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari je soglasno odločitev sveta pojasnil s tem, da centralna banka poskuša uravnotežiti lastniško strukturo v slovenskem finančnem prostoru. "Finančne ustanove bi morale biti v mešani lasti, saj le tako nastanejo sinergije, ki prinašajo prednosti tako slovenskemu bančnemu sistemu kot gospodarstvu," je ocenil guverner.
Za večji delež potrebno novo soglasje
KBC je tako pridobila dovoljenje slovenske centralne banke za tolikšen delež v NLB, za kolikor je tudi zaprosila, je povedal guverner Gaspari. Če bo KBC želela delež še povečevati, bo potrebovala novo soglasje osrednje slovenske finančne institucije, kar bi se lahko zgodilo šele po 1. januarju 2006, saj KBC v skladu s kupoprodajno pogodbo deleža v kapitalu NLB pred tem rokom ne more spreminjati.
Svet BS bo v primeru, da bo KBC želela povečati delež v NLB, prav tako preveril, ali se je spoštovala odločitev nadzornega sveta NLB o zmanjšanju deleža NLB v Banki Celje. Tako ne bo moglo priti do koncentracije na slovenskem finančnem trgu, ki bi onemogočala normalno konkurenco in razvoj tudi drugih inštitucij.
V skupini NLB ima celjska banka status pridružene članice, pripojitev pa je bila načrtovana za leto 2004. NLB ima v njej trenutno 36,7-odstotni delež, po sklepu nadzornikov pa naj bi se ta znižal na raven pod deset odstotkov. "Sklep nadzornega sveta NLB jemljemo kot dokončnega," je izpostavil guverner in dodal, da se jim zdi primeren in utemeljen, predvsem glede na to, kako se razvija bančni trg v Sloveniji.
KBC o odločitvi
"KBC je že predstavila vse svoje načrte, tako da sedaj zgolj čakamo na nadaljevanje vseh postopkov," so po odločitvi sveta BS pojasnili Belgijci. Vodstvo belgijske KBC je že ob podpisu pogodbe s slovensko vlado z začetku maja NLB označila za najboljšo ustanovo, v katero so doslej vstopili. Med cilji, ki jih KBC želi uresničevati skupaj z NLB, so Belgijci nedavno izpostavili uvajanje zavarovalniške dejavnosti, širitev v države na območju nekdanje Jugoslavije ter krepitev obstoječe ponudbe NLB.