Gospodarstvo

'Združitev bi prinesla višje cene elektrike'

Ljubljana, 13. 10. 2010 10.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predlog za združitev HSE in Gen Energije je slabo premišljen ter si ne zasluži podpore vlade, so se na napovedi gospodarskega ministrstva odzvali v družbi Gen-I, ki je v polovični lasti Gen Energije.

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić FOTO: Blaž Garbajs

Ministrstvo za gospodarstvo združitev obeh energetskih stebrov predvideva še v letošnjem letu. Po predlogu bi Holding Slovenske elektrarne (HSE) in Gen Energija v enaki obliki poslovala še naprej.

Z združitvijo bi nastalo za več kot 26 milijonov evrov neposrednih sinergijskih učinkov. Največ, 21,5 milijona evrov, bi jih nastalo pri znižanju variabilnih stroškov zaradi prihranka pri gorivu in servisih, pravijo na ministrstvu. Racionalizacija kadrovskih ekip bi prinesla milijon evrov na leto, povečana ponudba terciarne minutne rezerve 3,1 milijona evrov dodatnega prihodka letno, zmanjšanje obsega škod zaradi izpadov proizvodnje milijon evrov letno, potencial za zadolževanje pa bi po ocenah ministrstva znašal 2,5 milijarde evrov.

Združitev HSE in Gen Energije bi po oceni ministrstva zmanjšala stopnjo konkurence na slovenskem elektroenergetskem trgu. "Zato bo treba takoj po odločitvi vlade koncentracijo podjetij v skladu z zakonom prijaviti uradu za varstvo konkurence, ki bo v postopku notifikacije nedvomno predpisalo določene ukrepe za ohranitev ustrezne konkurenčnosti," so poudarili. Dodali so, da je pričakovan ukrep določitev kvot, ki bi jih moralo združeno podjetje obvezno prodati na borzi drugim udeležencem trga, mogoči pa so tudi drugi ukrepi varuha konkurence.

"Združitev bi prinesla višje cene elektrike"

Predlog za združitev HSE in Gen Energije je slabo premišljen ter si ne zasluži podpore vlade, pa so se na napovedi odzvali v družbi Gen-I, ki je v polovični lasti Gen Energije. Združitev bi prinesla manjšo konkurenčnost ponudnikov in posledično višje cene elektrike, je prepričan predsednik uprave Gen-I Robert Golob.

"Gre za nov poizkus nekaterih krogov znotraj ministrstva, da izkoristijo trenutne napete razmere v energetiki in dosežejo uničenje drugega stebra," je prepričan Golob, ki še meni, da so utemeljitve ministrstva za združitev "brez osnove" in da sta "prava" razloga za združitev "utišati 'jedrsko opcijo' in preusmeriti investicijski potencial Gen Energije v projekt Teš 6 ter uničiti konkurenco na trgu, da bodo lahko ponovno začeli z višanjem cen elektrike".

Gen-I je v polovični lasti družb Gen Energija in Istrabenz Gorenje ter je poleg Gen Energije, Nuklearne elektrarne Krško, Savskih elektrarn Ljubljana in Termoelektrarne Brestanica del skupine Gen.

Golob pravi, da lahko vlada vidi, da gre pri Tešu 6 za vprašljiv, tvegan in izjemno drag projekt, za katerega zasebnih investitorjev ni, na drugi strani pa da se interesentov za sodelovanje pri izgradnji drugega bloka nuklearke "kar tare".

"V primeru združitve energetskih stebrov bo vse skupaj prekrila megla, politiziranje in neracionalno upravljanje, kakršnemu smo danes priča v HSE," je prepričan Golob.

Vlada bi po njegovem mnenju morala najprej "razčistiti situacijo v HSE, potem pa sprožiti javno razpravo o združevanju posameznih poslovnih funkcij na način, ki bo 'nagrajeval' tiste, ki si to zaslužijo in ne obratno".

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
14. 10. 2010 13.23
Po zgledu mlekarjev, ki so v Sloveniji postavili 100 mlekomatov, bi lahko postavili še elektromate, kjer bi elektriko natočili v kanglice... Kako je s sinergijskimi učinki in njihovimi posledicame vemo še iz Bavčarjevih nakupov Kolinske, Droge itd. Sama megla! Pa kaj je bilo narobe z elektrosistemom prej? A bomo tudi za tekočo vodo in kanalizacijo lahko izbirali med nekimi imaginarnimi "dobavitelji"? Ta "konkuranca" in "možnost izbire" je popoln privid. Vsakomur je npr. jasno, da so štiri mobilna omrežja po Sloveniji dražja od enega! Potrebne so štiri uprave, štiri računovodstva, štiri tehnične službe itd. Po kakšni logiki naj bi bilo to ceneje, cene pa na koncu diktira evropska komisija in danes je ceneje klicati iz Pirana na Nordkapp kot pa v Poreč!
vetrolov
13. 10. 2010 22.02
golubič si bolj upogljive in poslušne izvajalke svojih perfidnih načrtov (za svoj žep) kot je radička ne more niti zamisliti.
b77
13. 10. 2010 21.24
butale pač slovenvcelske turbo butale
cemkcku4
13. 10. 2010 20.00
Če tako pravi g.Kopač, naš najboljši um, kjer vse zacveti kamor koli pride, potem je že to fajn.To bo rešilo Slovenijo iz krize.
Mancyy
13. 10. 2010 19.15
Imam dva predloga js bom prodajala elektriko brez posrednikov direktno na pragu elektrarne potrošnikom to je najdražje... Ali pa kot bi rad Golubič po tej logiki bi spet js prodajala elektriko, samo prej bi jo prodala mami, ta stricu on teti potem celi žlahti na koncu pa Opevanumu Petrolu in ta potrošnikom najceneje seveda.. Sicer pa,, Petrol bo prodajal Elektriko, ko nima ne elektrarne, ne daljnovodov še transformatorja ne.. In nihče tam zaposlen ne ve kako Turbina izgleda.. Turisti pa nakladajo o tem.
alterego
13. 10. 2010 17.34
Golob se upravičeno boji, da bo ostal brez poceni elektrike iz nuklearke! baj, baj dobički
Peter Kralj 1
13. 10. 2010 17.20
Ni mi jasno, da tisti, ki zahtevajo enoumje, ne želijo imeti enoumnega elektrogospodarstva.
Sebastjan Butala
13. 10. 2010 16.20
Js sm bl za to,da se vse energetske službe enostavno ukinejo in se morda začnejo posvečat kakšnemu Teslovem poizkusu brezplačne in večne energije iz same okolice....ne vem,no...
Tonček Balonček
13. 10. 2010 14.39
Če bi se pri nas združile vse parlamentarne stranke, bi prihranili miljardo EUR!
star1
13. 10. 2010 12.41
Tako,ne pa pogajanja s sindikati,ki skrbijo za svoje riti.
alterego
13. 10. 2010 12.14
ministrici se obrača na bolje, to je končno dober predlog! ker to stebričenje je bilo ena lopovščina