Ministrstvo za gospodarstvo združitev obeh energetskih stebrov predvideva še v letošnjem letu. Po predlogu bi Holding Slovenske elektrarne (HSE) in Gen Energija v enaki obliki poslovala še naprej.
Z združitvijo bi nastalo za več kot 26 milijonov evrov neposrednih sinergijskih učinkov. Največ, 21,5 milijona evrov, bi jih nastalo pri znižanju variabilnih stroškov zaradi prihranka pri gorivu in servisih, pravijo na ministrstvu. Racionalizacija kadrovskih ekip bi prinesla milijon evrov na leto, povečana ponudba terciarne minutne rezerve 3,1 milijona evrov dodatnega prihodka letno, zmanjšanje obsega škod zaradi izpadov proizvodnje milijon evrov letno, potencial za zadolževanje pa bi po ocenah ministrstva znašal 2,5 milijarde evrov.
Združitev HSE in Gen Energije bi po oceni ministrstva zmanjšala stopnjo konkurence na slovenskem elektroenergetskem trgu. "Zato bo treba takoj po odločitvi vlade koncentracijo podjetij v skladu z zakonom prijaviti uradu za varstvo konkurence, ki bo v postopku notifikacije nedvomno predpisalo določene ukrepe za ohranitev ustrezne konkurenčnosti," so poudarili. Dodali so, da je pričakovan ukrep določitev kvot, ki bi jih moralo združeno podjetje obvezno prodati na borzi drugim udeležencem trga, mogoči pa so tudi drugi ukrepi varuha konkurence.
"Združitev bi prinesla višje cene elektrike"
Predlog za združitev HSE in Gen Energije je slabo premišljen ter si ne zasluži podpore vlade, pa so se na napovedi odzvali v družbi Gen-I, ki je v polovični lasti Gen Energije. Združitev bi prinesla manjšo konkurenčnost ponudnikov in posledično višje cene elektrike, je prepričan predsednik uprave Gen-I Robert Golob.
"Gre za nov poizkus nekaterih krogov znotraj ministrstva, da izkoristijo trenutne napete razmere v energetiki in dosežejo uničenje drugega stebra," je prepričan Golob, ki še meni, da so utemeljitve ministrstva za združitev "brez osnove" in da sta "prava" razloga za združitev "utišati 'jedrsko opcijo' in preusmeriti investicijski potencial Gen Energije v projekt Teš 6 ter uničiti konkurenco na trgu, da bodo lahko ponovno začeli z višanjem cen elektrike".
Golob pravi, da lahko vlada vidi, da gre pri Tešu 6 za vprašljiv, tvegan in izjemno drag projekt, za katerega zasebnih investitorjev ni, na drugi strani pa da se interesentov za sodelovanje pri izgradnji drugega bloka nuklearke "kar tare".
"V primeru združitve energetskih stebrov bo vse skupaj prekrila megla, politiziranje in neracionalno upravljanje, kakršnemu smo danes priča v HSE," je prepričan Golob.
Vlada bi po njegovem mnenju morala najprej "razčistiti situacijo v HSE, potem pa sprožiti javno razpravo o združevanju posameznih poslovnih funkcij na način, ki bo 'nagrajeval' tiste, ki si to zaslužijo in ne obratno".
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.