
V času vrha Organizacije ameriških držav je Robert Zoellick izdal presenetljiv poziv, ki predstavlja precejšnjo spremembo dosedanjega ameriškega pristopa k pogajanjem v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Zoellick je, članice WTO pozval k nadaljevanju pogajajnj, ki so lani v Cancunu propadla, naj k njim pristopijo po načelu "zdrave pameti".
ZDA si ne želijo, da bi letos odpravljanje ovir v svetovni trgovini propadlo, Zoellick pa je tako predstavil predloge, ki so se približali željam držav v razvoju. Med njimi je predlog o odpravi izvoznih kmetijskih vzpodbud, bistveno zmanjševanje subvencij kmetov v razvitih državah ter zmanjševanje carin na uvoz industrijskih proizvodov.
Zoellick namerava februarja odpotovati na turnejo po državah članicah WTO, kjer bo podrobneje razložil svoje predloge, ki so verjetno namenjeni tudi pospeševanju pogajanj o ustanovitvi prostotrgovinskega območja Amerik, kjer so ZDA naletele na presenetljivo odločno kljubovanje držav, kot je Brazilija, ki nočejo popuščati razvitim državam, dokler te ne odpravijo lastnih ovir svobodni trgovini. Zoellick je med drugim tudi predlagal naj na položaj predsednika Generalnega sveta WTO imenujejo osebo iz nerazvitih držav, čeprav bi bile za ta položaj letos na vrsti razvite države. Vse države naj bi do roka, o katerem naj bi se dogovorili ministri, odpravile izvozne vzpodbude oziroma subvencije kmetijstvu.
Glede industrijskih izdelkov je pozval k iskanju prilagodljive formule za zniževanje carin, ki bi ustrezala vsem članicam, kakor tudi k popolni odpravi carin na določene izdelke. Pozval je k pospešitvi pogajanj glede storitev, kar pa je najbolj presenetljivo, je to, da je predlagal, da se pogajanja o investicijah in intelektualni lastnini začasno postavijo na stranski tir. ZDA so doslej najbolj navijale za ureditev razmer na tem področju, vendar pa so jim latinskoameriške države lani na pogajanjih v Miamiju odpovedale poslušnost, dokler Washington ne bo pripravljen popustiti pri kmetijskih subvencijah in carinah.