Ameriški predsednik Barack Obama želi, da ZDA postanejo 'največja svetovna izvoznica obnovljive energije', vendar je v njegovih sedmih mesecih predsedovanja Kitajska tista, ki je pospešila svoja prizadevanja v želji postati ključni igralec pri zeleni energiji – še posebej pri sončni energiji – tudi v ZDA.
S podporo vlade se Kitajska pripravlja za gradnjo naprave za sestavo svojih izdelkov v ZDA, da bi se izognili protekcionistični zakonodaji. Kot so japonski proizvajalci avtomobilov delali pred desetletji, zdaj kitajska sončna podjetja spodbujajo svoje ameriške direktorje, naj se pridružijo tržnim industrijskim skupinam, da zatrejo nekitajska čustva, preden se začnejo vzpenjati.
Obamova administracija je odločena, da bo pomagala ameriškemu gospodarstvu. Oddelek za energijo je ta mesec sporočil, da bodo namenili 2,3 milijarde dolarjev davčnih olajšav za opremo proizvajalcev čiste energije. Vendar so številni tudi v sončni energiji zaskrbljeni, da imajo zahodne družbe krhke možnosti pri konkuriranju kitajskim družbam, ki imajo poceni posojila, elektriko in delovno silo, saj pred kratkim diplomiranim inženirjem plačujejo 7.000 dolarjev na leto.
''Sam ne vidim Evrope ali ZDA kot glavna izdelovalca sončnih produktov, bosta le stranki,'' je povedal Thomas M. Zarrella, izvršni direktor GT Solar International, družbe, ki prodaja specializirano tovarniško opremo proizvajalcem sončnih kolektorjev po vsem svetu.
Od marca kitajske oblasti, tako na državnem, provincialnem in lokalnem nivoju, tekmujejo med seboj, katera bo sončnim podjetjem ponudila bolj darežljivo ponudbo, med njimi brezplačno zemljo ter denar za raziskave in razvoj. Državne banke zasičujejo industrijo s posojili z občutno nižjimi obrestnimi merami, kot so na voljo v Evropi in ZDA.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.