Gospodarstvo

Tricget: Pretiran pesimizem je slab

Pariz/Frankfurt, 09. 10. 2008 09.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik Evropske centralne banke Trichet je finančne trge pozval, naj se zberejo, in dejal, da je pretiran pesimizem slab. Tečaji delnic na vodilnih evropskih borzah so se znižali.

Jean-Claude Trichet
Jean-Claude Trichet FOTO: Reuters

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet je, potem ko so v sredo delnice na ameriških in evropskih borzah kljub usklajenemu delovanju centralnih bank, ki so znižale obrestne mere, spet strmo padle, svetovne finančne trge pozval, naj se zberejo. "Zberite se. Pretiran pesimizem je slab," je za francosko televizijsko postajo France 3 dejal Trichet. Zatrdil je, da tudi v času velikih finančnih pretresov obstajajo elementi za vzpostavitev zaupanja.

Vodilne svetovne centralne banke, vključno z ECB, so v sredo znižale obrestne mere. Trichet je ta ukrep označil kot "pomemben signal zaupanja za trge", vendar se je padanje vrednosti delnic kljub temu nadaljevalo.

Zaradi znižanja cene nafte bi ECB lahko obrestne mere še znižala, je pojasnil predsednik banke in dodal, da je mogoče reči, da je bil znova vzpostavljen nadzor nad srednjeročno stabilnostjo cen.

ECB je v sredo obrestno mero s 4,25 odstotka znižala na 3,75 odstotka, ameriška centralna banka pa za 0,5 odstotne točke, na 1,5 odstotka. V akciji znižanja obrestnih mer so sodelovale še britanska, kanadska, švicarska in švedska centralna banka, ki so obrestne mere prav tako znižale za 0,5 odstotne točke.

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa, demokratka Nancy Pelosi je v sredo pozvala k sprejetju novega, 150 milijard dolarjev vrednega svežnja za spodbudo gospodarski rasti in premostitev težav Američanov v času finančne krize v obliki vračil davkov državljanom.

Pred letnim srečanjem Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada, ki bo ta konec tedna v Washingtonu, je Trichet opozoril, da je nujno karseda usklajeno delovanje.

Evropske borze navzdol

Tečaji delnic na vodilnih evropskih borzah so se danes kljub sredini usklajeni akciji vodilnih centralnih bank v povprečju znižali. Na Ljubljanski borzi so se sicer tečaji delnic danes po večdnevnem padanju vendarle zvišali, v povprečju za dobre štiri odstotke. Indeks DAX v Frankfurtu se je danes znižal za 2,5 odstotka, francoski CAC 40 je izgubil 1,5 odstotka, britanski FTSE 100 pa 1,2 odstotka. Tečaji delnic na borzi na Dunaju so se znižali za 4,1 odstotka, na milanski borzi v Italiji pa za 1,6 odstotka.

Na padec je med drugim vplivala novica, da pri ameriškem avtomobilskem koncernu General Motors upada prodaja vozil v Evropi. To je znova sprožilo zaskrbljenost glede kondicije svetovnega gospodarstva. Do dviga pa je danes prišlo na obeh moskovskih borzah, ki sta sicer v zadnjih dneh zaradi visokih padcev doživeli več začasnih zaustavitev trgovanja.

Na borzi RTS so se tečaji danes zvišali za dobrih 10 odstotkov, na borzi Micex, kjer se ustvari največ trgovanja, pa za skoraj 10 odstotkov. Zaradi visokih dvigov so tudi danes v Moskvi večkrat začasno ustavili trgovanje – do zaustavitve pride vsakič, ko pride do več kot petodstotne spremembe osrednjega delniškega indeksa.

Centralne banke nadaljujejo s finančnimi injekcijami

Vodilne centralne banke v Evropi so tudi danes finančnemu sektorju ponudile nove injekcije sredstev za zagotavljanje likvidnosti. Evropska centralna banka (ECB), britanska in švicarska centralna banka so skupno ponudile 120 milijard dolarjev sredstev. ECB, ki pokriva 15-člansko območje evra, je ponudila 100 milijard dolarjev, britanska in švicarska centralna banka pa vnovič po 10 milijard dolarjev.

ECB je poleg tega danes napovedala, da bo bančnemu trgu ponudila neomejeno količino evrov v obliki posojil s tedensko ročnostjo po fiksni obrestni meri 3,75 odstotka. Omenjene tri centralne banke v zadnjih tednih finančnim trgom v želji po spodbuditvi medbančnega posojanja redno namenjajo injekcije svežih sredstev.

Azija si je nekoliko opomogla

Azijska borza
Azijska borza FOTO: Reuters

Potem ko so nekatere azijske centralne banke sledile ukrepom evropskih centralnih bank in centralne banke ZDA ter znižale obrestne mere, so si nekoliko opomogli tudi tečaji na borzah v azijsko-pacifiški regiji.

Na tokijski borzi je indeks Nikkei kljub neenotnemu gibanju trgovanje sklenil 0,5 odstotka nižje kot v sredo in tako dosegel novo najnižjo vrednost v zadnjih petih letih. Tečaji v Hong Kongu so se do poldneva po azijskem času zvišali za 2,7 odstotka, v Šanghaju za 0,6 odstotka in Singapurju za 2,09 odstotka.

Borza v Sydneyju ima malo pred koncem trgovanja 1,5-odstotni padec, vodilni indeks na borzi v Tajpeju pa 1,45-odstotni padec.

Ob začetku trgovanja v zalivskih državah je pozitivna večina tečajev. Tečaji na borzi v Dubaju so v povprečju višji za 3,2 odstotka, na kuvajtski borzi pa za 2,5 odstotka. Trgovanje na borzi v Abu Dabiju se je začelo z 0,5-odstotnim padcem vrednosti osrednjega indeksa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Navihanko
11. 10. 2008 19.53
Pokaži nam lučko v temi. To se dogaja, ker se je napačno dojemalo demokracijo in pluralni kapitalizem, zato sedaj ves svet tone v socializem, kakršnega smo poznali v naši bivši Jugi. Zato Vam lahko pomaga z nasveti samo Slovenija katera se je že izkopala iz hiper inflacije...
fuksel
09. 10. 2008 23.10
vse te krize so umetno ustvarjene.... s kom se je začelo z J.P. Morganom....banko ene najvplivnejših ameriških družin poleg rockefeller jev in rothschild sov... in kam bo odšlo 700 miljard dolarjev..... njim že tako gromozansko bogatim.... V evropi pa je podbna situacija........ da o prevzemih ostalih podcenjenih podjetij ne govorimo..
cvikcange
09. 10. 2008 13.31
centralne banke kradejo
Lagoya
09. 10. 2008 13.22
jonson..zakaj pa to? Po tvoje bi varčevali v štumfih, samo tako bi bilo svetovnega gospodarstva konec in bi padli 50 let nazaj. Podjetja danes investirajo večinoma s pomočjo kreditov, in če banke nimajo depozitov, denarja ne morejo posojati in investicij ni. Kriza je posledica neo-liberalne politike povsod po EU in US. Kapitalist tega kova je drzen, brezobziren, pretkan (beri baraba) in predvsem nadvse pohlepen, kar je njegova najboljša lastnost. Bohnedaj, da bi ga kdo omejeval saj mu krati osnovno človekovo pravico po bogatenju, najmanj pa država saj bi nato zavladal komunizem. Njegova odgovornost mora biti čim manjša saj ni hudič, da na 3 propadle posle nebi sklenil enega dobrega in z njim poplačal kredite ali jih vsaj \"reprogramiral\". To je biblija novodobne ekonomije in pred enim letom, bi me zmerjali kaj se delam norca iz ekonomske znanosti. Mino takega ekonomista ne gre noben posel, tudi če je več verjetnosti, da bo šel po zlu kot ne. Točno te logike so se držale hipotekarne banke v US in zdej mamo kakor mamo. PS Pogrešam manjokranjc pri tej temi.
hakihak
09. 10. 2008 12.46
jonson
09. 10. 2008 12.41
Ah, centralne banke... to so največji krivci za nastalo krizo...