Poravnalni svet si bo prizadeval doseči sporazum v potrošniških sporih.
Vsaka banka, hranilnica ali hranilno-kreditna služba način in postopke reševanja reklamacij ureja po postopkih, ki so praviloma na voljo in vpogled v vseh njihovih poslovalnicah.
V internih postopkih je priporočeno pravilo, da se vsaka stranka v primeru reklamacij najprej obrne na svojo matično enoto. Če z njeno odločitvijo ni zadovoljna oziroma če v 15 dneh neutemeljeno ne prejme odgovora, lahko od januarja letos naslovi pisno pritožbo na poravnalni svet.
Na odločitev se bo mogoče pritožiti
Ta si bo prizadeval doseči sporazum, če pa mu to ne bo uspelo, bo izdal mnenje in priporočilo za ureditev spornega razmerja. Banke ga bodo morale spoštovati, na odločitev sveta pa se ne bo mogoče pritožiti. Stranke pa bodo lahko - ne glede na odločitev sveta - zahtevale sodno ali drugo obliko varstva svojih pravic, navajajo v združenju bank.
Poravnalni svet se bo sestal za obravnavo posameznega pritožbenega zahtevka, sestavljajo pa ga predstavniki potrošnikov (na listi jih je osem), predstavniki bank (na listi jih je 19) in predsednica poravnalnega sveta Bojana Kamhi.
Po določilih akta o poravnalnem svetu je predsednik sveta, ki ni v delovnem razmerju pri nobeni članici Združenja bank Slovenije, neodvisen strokovnjak in ima delovne izkušnje s področja bančnega in finančnega poslovanja in prava.