
Delež življenjskih zavarovanj v celotnem portfelju evropskih zavarovalnic namreč v povprečju dosega 55 do 60 odstotkov vseh premij, zavarovalna premija na prebivalca pa je v razvitejših državah EU kar tri- do štirikrat večja kot v Sloveniji. Koliko se bo povečal delež življenjskih zavarovanj v slovenski zavarovalnicah, je odvisno tudi od kupne moči prebivalcev in davčne politike države, pojasnuje svetovalec na ministrstvu za gospodarstvo Miroslav Končina, ki meni, da je Slovenija na področju življenjskih zavarovanj v zadnjih letih sicer naredila veliko. "Če bodo na slovenski zavarovalni trg vstopile tuje zavarovalnice, pa je pričakovati s strani slovenskih zavarovalnic hitre izboljšave na tem področju," je še prepričan Končina.
Slovensko zavarovalništvo bo v naslednjih letih gotovo povečalo svoj delež v bruto domačem proizvodu Slovenije, ki zdaj znaša nekaj manj kot pet odstotkov, in se približalo povprečju EU. To bo storilo predvsem s povečanjem rasti večine skupin in vrst zavarovanj in z dokapitalizacijo slovenskih zavarovalnic, s kapitalskimi in poslovno-tržnimi povezavami med zavarovalnicami ter s povezavami z drugimi posredniki finančnih storitev na podlagi skupnih strateških usmeritev.
Končina tudi meni, da bi se slovenske zavarovalnice morale osredotočati tudi na tuje trge, predvsem na trge nekdanje Jugoslavije, pa tudi na trge bodočih kandidatk za članstvo v EU. "Če se bomo osredotočali samo na slovenski trg, se bojim, da bo to usodna napaka za nadaljnji razvoj slovenskega zavarovalništva," meni Končina, ob tem pa opozarja na zahtevnost vstopa zavarovalnic na tuje trge, ki terja strokovno managersko delo.