Gospodarstvo

Zaustavitev lastninjenja zavarovalnic?

Ljubljana, 03. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Lastnici zavarovalnice Triglav, Pivovarna Laško in Radenska, sta zaradi sporne metodologije ocene lastništva zavarovalnice sprožili spor na ustavnem sodišču. Zahtevata tudi razveljavitev zakona, saj naj bi jima bile z njim kršene lastninske pravice.

Dokler ustavno sodišče ne bo izdalo končne odločbe, vlagatelja predlagata tudi zamrznitev izvajanja zakona, saj ta vsebuje kratke izvedbene roke.

Anton Rop
Anton Rop FOTO: Dare Čekeliš

Če jima bo uspelo, bo lastninjenje zavarovalnice ustavljeno. O vložitvi presoje pa naj bi razmišljali tudi na Merkurju in Leku. Lastniki zavarovalnice, država in zasebniki, med katere sodijo podjetja in fizične osebe, o lastništvu zavarovalnice namreč niso enotnega mnenja. Minister za finance Tone Rop trdi, da je v Zavarovalnici Triglav 85 odstotkov nenominiranega kapitala družbenega in le 15 odstotkov zasebnega. Zasebni delničarji se z ministrom ne strinjajo, trdijo namreč, da je 80 odstotkov nenominiranega kapitala njihovega in le 20 državnega.

Ustavno sodišče bo o ustavnosti takšnega zakona presojalo že drugič. V maju 2000 so že najprej začasno zadržali izvrševanje izpodbijanih določb zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic iz februarja 2000, 11 mesecev kasneje pa zakon v celoti razveljavili. Vlada je takrat začela pripravljati nov zakon, medtem pa so znani lastniki v zavarovalnicah izvedli več dokapitalizacij, pri katerih družbeni kapital ni mogel sodelovati, zato se je njegov delež vse bolj zmanjševal.

Novi zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic je DZ sprejel 7. maja letos z namenom, da se dokončno uredi lastniška struktura v zavarovalnicah, v katerih je 11 let po preoblikovanju v delniške družbe še ostal družbeni kapital. Veljal bo za tiste, v katerih je bilo 1. januarja 1991 več kot pet odstotkov družbenega kapitala. Določa tudi metodo za ugotovitev razmerja med kapitaloma v zavarovalnicah kot način njegove razdelitve med lastniške upravičence. Vendar pa podrobno rešuje le razdelitev ugotovljenega deleža vplačanih premij pravnih oseb - te delnice bo začasno prevzela Slovenska odškodninska družba (SOD), ki bo zatem poskrbela za razdelitev med upravičence. Za ugotovljeni družbeni kapital iz naslova vplačanih premij fizičnih oseb pa bo vlada v letu dni pripravila poseben zakon. Do tedaj bo nad temi delnicami bdela Kapitalska družba (KAD).

Kljub raznim usklajevanjem, so glede tega zakona ostala nasprotujoča si mnenja. Finančni minister Anton Rop je sicer že v postopku obravnave tega zakona napovedal, da bo v primeru zahteve po presoji zakona pred ustavnim sodiščem predlagal sprejem ustavnega zakona, s katerim se bo določilo delež in skrbnike družbenega kapitala. Na ministrstvu so o tem - da je bila na ustavno sodišče že dana pobuda za presojo ustavnosti tega zakona - danes vedeli povedati le to, da s tem uradno niso seznanjeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10