Maribor je največje smučarsko središče v Sloveniji, v prejšnjih letih je beležil okoli 200.000 smučarjev, kar je velik delež v slovenskem žičničarskem kolaču, je pojasnil predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Srečko Jesenšek. Meni, da bi bili ob nedelovanju ŠC Pohorje prihodki iz zimskega turizma okrnjeni za 10 do 20 odstotkov.
Jesenšek promet celotnega mariborskega turizma, ki ga ustvarja tamkajšnji žičniški sistem, ocenjuje na 20 milijonov evrov na letni ravni.
Pojasnil je, da se na združenje s strani Športnega centra Pohorje, za katerega je sodišče v četrtek uvedlo postopek stečaja, ni še nihče obrnil. "Konkretne pomoči v tem primeru ne moremo nuditi, lahko pa s svojimi službami pomagamo po tehnični plati, s svetovanjem. V Mariboru je tako strokovna ekipa, ki je sposobna sama zagnati sezono, če bodo zagotovljeni pogoji in sredstva," je prepričan Jesenšek.
Združenje bo v kratkem novega gospodarskega ministra Jožefa Petroviča seznanilo z razmerami na žičničarski infrastrukturi v Sloveniji, ki predstavlja motor za gorski turizem. "Ta pokriva približno četrtino vseh turističnih nočitev v Sloveniji. Žičnice tako ustvarijo okoli 500 milijonov evrov prihodkov iz turizma," je dodal Jesenšek.
Stečajni upravitelj: Zimsko sezono lahko zagotovi le najemnik
Dan po potrditvi stečajnega postopka se je stečajni upravitelj Športnega centra Pohorje Drago Dubrovski že sestal z dosedanjim vodstvom družbe. Kot je povedal, stečajni dolžnik zagotovo ne bo zagotovil zimske sezone na Pohorju, saj to lahko stori le potencialni najemnik.
"Očitno vsem ni bilo dobro razloženo, da stečaj pomeni prenehanje dejavnosti in prodajo premoženja ter poplačilo upnikov. Stečaj zagotovo ni sanacija podjetja, saj je bilo za njo prej časa leto dni, pa ta očitno ni uspela," je bil jasen Dubrovski.
Direktorica propadlega podjetja Barbara Vtič Vraničar je še v četrtek po vložitvi stečaja napovedovala dogovore s potencialnim najemnikom žičniških naprav, a Dubrovski pravi, da z začetkom stečaja sedanje vodstvo nima več nobenih pooblastil. "Direktorica se ne more več dogovarjati v imenu podjetja oziroma se lahko le z morebitnimi novimi pooblastili, nikakor pa ne z nekimi prejšnjimi," je pojasnil stečajni upravitelj.
Glede letošnje smučarske sezone Dubrovski pesimist
Ob tem je dodal, da v stečaju družba ne more upravljati gondole in žičnic, ker ne more zagotavljati zadostne varnosti. Seveda je vselej mogoče, da bi to dejavnost kdo prevzel in nadaljeval, a škoda po njegovem mnenju je, da tega niso storili pred začetkom stečaja, ker bi to takrat bilo veliko bolj enostavno. Po stečaju mora namreč o tem izdajati sklepe sodišče, ti morajo biti pravnomočni, lahko pride do pritožb, vse skupaj pa vzame več časa.
"Če se bodo hitro našli interesenti za prevzem naprav v najem, bi letošnja smučarska sezona še bila mogoča, a sam sem pesimist, da bo iz tega kaj nastalo," pravi Dubrovski, ki ga s tem, kdo naj bi bil potencialni najemnik žičnic, doslej še niso seznanili. V koncesijski pogodbi, ki je sicer še ni v celoti preučil, dobi mariborska občina po njegovih informacijah pravice upravljanja nazaj in je iskanje potencialnega novega najemnika v njeni domeni.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.