Člani stavkovnega odbora v Luki Koper so se skupaj s predstavnikom žerjavistov Mladenom Jovičičem malo po 13. uri odpravili v prostore uprave Luke Koper, kjer so se pogovarjali o stavki, a so pogovore prekinili in se dogovorili, da za javnost do nadaljnjega ne bodo dajali izjav. Pogovore bodo nadaljevali jutri ob 10. uri. Člane strokovnega odbora je ob odhodu v stavbo uprave spremljalo okoli sto protestnikov tako iz vrst žerjavistov kot tudi delavcev iz podjetij IPS.
Odpustili bodo 23 članov stavkovnega odbora
Predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko je sicer danes sporočil, da je uprava začela postopke za izredno odpoved delovnega razmerja vsem 23 članom stavkovnega odbora žerjavistov. Prav tako je zaradi kršitev zakonodaje odpovedala pogodbo enemu od podizvajalcev Luke Koper.
Kot je na današnji novinarski konferenci še povedal Veselko, so se po njihovih informacijah že začeli izstopi iz sindikata žerjavistov.
Sicer kar 150 izmed 182 planiranih delavcev podpogodbenikov danes normalno dela, je še povedal prvi mož Luke Koper. Tako se po njegovem mnenju zadeve počasi normalizirajo. V vodstvu družbe so za dialog, ne soglašajo pa z izsiljevanjem, je dodal.
Po njegovih besedah varnostna problematika, ki jo žerjavisti v svojih nastopih najbolj poudarjajo, v njihovih stavkovnih zahtevah skoraj ni omenjena. Varnostne razmere v Luki Koper so po njegovih besedah stalno pod nadzorom različnih inšpekcij, ki niso nikoli ugotovile, da bi bile razmere problematične.
Zaradi posledic stavke, je še poudaril, bodo trpeli vsi v Luki Koper. Ob tem je Veselko navedel, da se zbirajo podpisi proti stavki, pri čemer so svoje podpise prispevali prav vsi v upravni stavbi.
To je potrdil tudi član izvršilnega odbora sindikata pristaniških delavcev Davorin Petaros. Po njegovih besedah so podpise proti stavki na nekaterih terminalih podpisali čisto vsi prisotni delavci.
Stališče žerjavistov, ki "zavračajo vsak kompromis", je po Veselkovem prepričanju "na stopnji čiste demagogije". "Ali lahko govorimo o degradaciji delavcev v družbi, ki ima eno najbolj ugodnih kolektivnih pogodb za delavce, kjer so plače nad slovenskim povprečjem in daleč nad povprečjem na Obali," se je vprašal.
Veselko je sicer ponovil, da v Luki Koper razumejo stisko delavcev podizvajalcev, da pa nimajo pristojnosti za reševanje njihovih razmer. Sami so podizvajalce pozvali k spoštovanju zakonodaje. Če je Luka Koper česa kriva, je kriva tega, da je podizvajalce redno izplačevala, je poudaril predsednik uprave.
Sicer uprava za danes kljub postopkom za odpoved delovnega razmerja stavkajoče vabi k pogovorom, tega pa ne pogojuje več s spremembo sestave stavkovnega odbora.
"Stavka je skrajni vzvod"
Svoje poglede so predstavili tudi v Sindikatu pristaniških delavcev KS 90. Ti ne nasprotujejo stavkovnim zahtevam kot takim, vendar menijo, da je stavka "skrajni vzvod, ki se ga je treba posluževati odgovorno", je pojasnil predsednik sindikata Pavel Lokovšek. Prvi mož Konfederacije sindikatov 90 Peter Majcen je opozoril na negativne posledice stavke za vse, ki od Luke Koper živijo, in pozval k dialogu.
Za nastalo situacijo, katere glavni vzrok naj bi bila varnost v Luki Koper, v sindikatu krivijo predvsem delavskega direktorja Matjaža Stareta. Če komu, je opozoril Petaros, bi morala uprava odpoved delovnega razmerja izreči prav Staretu.
Tako Majcen kot Lokovšek sta glede problematike pristaniških delavcev, zaposlenih pri pogodbenikih Luke Koper, kot možno rešitev navedla pripravo kolektivne pogodbe, ki bi veljala za vse izvajalce pristaniških storitev.
"Gre za pritisk na sindikat"
Mladen Jovičič, član izvršnega odbora sindikata žerjavistov, je za 24ur.com povedal, da jim je uprava danes izročila vabila na zagovor pred izredno odpovedjo, hkrati so jih povabili na pogajanja. ''Nisem prepričan, da vedo, kaj delajo,'' je povedal. Po njegovem mnenju gre za pritisk na sindikat, saj v upravni stavbi Luke Koper silijo zaposlene, podrejene, naj podpišejo peticijo proti stavki.
Glede Veselkove izjave, da je iz sindikata že izstopilo nekaj članov, Jovičič pravi, da je uprava to informacijo najprej podala medijem včeraj, v nedeljo, ko je računovodstvo, pri katerem bi se člani sindikata lahko eventualno izčlanili, zaprto. Tudi tu gre za izjavo v smeri izvajanja pritiska, poudarja Jovičič in dodaja, da ''bomo videli, koliko bo učinkovit''.
Jovičič je sporočil tudi, da se delavci IPS niso vrnili na delo, kot trdi Veselko, kvečjemu se je njihovo število pred vhodom v Luko še povečalo. Je pa uprava družbe pod strogimi varnostnimi ukrepi v Luko zjutraj pripeljala manjše število neznanih delavcev, ki so kar tam podpisovali pogodbe in izpite iz varstva pri delu. ''To je zagotovo nezakonito,'' je zapisal v sporočilu za javnost.
''Enako je uprava danes zjutraj poskusila ob pomoči varnostnih služb (najela je še 40 dodatnih varnostnikov) pregnati stavkajoče delavce IPS, ampak je hitro dojela, da se tolike množice, ki mirno išče svoje dostojanstvo, ne da premakniti kar tako,'' je dodal.
Nevidni delavci sveta podpirajo luške delavce
''V IWW (Nevidnih delavcih sveta) spremljajo prizadevanja luških delavcev in se z lahkoto z njimi poistovetimo. Tudi migrantski in prekerni delavci delamo v nevarnih delovnih razmerah in preko dopustnega delovnega časa, saj delodajalcem in državi ni mar za našo varnost pri delu, so sporočili iz IWW. Bazični sindikalizem, ki se dogaja v Kopru, je treba podpreti in si ga postaviti za zgled organiziranja prekernih delavcev,'' pravijo.
V IWW zavračajo očitke luške uprave, da je stavka nezakonita. Upravičene zahteve delavcev po varnosti pri delu in enakopravnosti ne morejo biti nezakonite, so prepričani. Pravica do stavke je po njihovem mnenju pomembna, saj je za delavce stavka zadnje sredstvo, po katerem posežejo, ko drugi načini niso uspešni. ''Zato smo mnenja, da se morajo delodajalci na zahteve stavkajočih odzvati temu primerno in argumentirano, ne pa – kot to počne luška uprava – potuhnjeno in z manipuliranjem javnosti.''
''V IWW podpiramo stavko, ki se odvija v Luki Koper in smo solidarni s stavkajočimi. K solidarnosti pozivamo tudi vse kolektive in posameznike. Izrazite podporo stavkajočim in po svojih zmožnostih širite pravilne informacije o stavki. Treba je podpreti stavko, jasno pokazati stavkajočim, da je njihov boj upravičen in pomemben, ter tudi od zunaj večati pritisk na upravo Luke, da uresniči zahteve stavkajočih,'' so še zapisali.
Težave v železniškem prometu
Zaradi stavke žerjavistov je v pristanišču oviran delovni proces, zato nastajajo težave pri odpravi in dostavi vlakov v Luko Koper ter zamude v železniškem tovornem prometu.
V klasičnem železniškem prometu je razmere še mogoče obvladovati, saj je bilo v Luki Koper poleg prekladanja nevarnih tovorov in pokvarljivega blaga zagotovljeno prekladanje tudi nekaterega drugega blaga. A trenutne zamude pri dostavi in sprejemu vagonskih pošiljk za Luko Koper že dosegajo en do dva dni.
Še večje ovire nastajajo v kombiniranem železniškem prometu. Tako na omrežju železnic na sprejem v Luko Koper trenutno čaka 18 kontejnerskih vlakov, saj je bilo na kontejnerskem terminalu Luke v času od 29. do 31. julija mogoče naložiti in razložiti le dva do tri vlake na dan.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.