Napovedano septembrsko povišanje maloprodajnih cen nekaterih živilskih izdelkov nikakor ne bo posledica dvigovanja marž trgovcev, ampak je potrebno razlog iskati v zviševanju cen surovin pri proizvajalcih in dobaviteljih prehrambenih izdelkov. Zaradi majhnosti slovenskega trga, se bo ta vpliv odražal tudi neposredno v maloprodajnih cenah. Potrošniki bodo to najbolj občutili pri nakupovanju živil, zato so slovenski trgovci, v zadnjih prodajnih akcijah, že namenili posebno vlogo ugodnostim in popustom za izbrane nujne življenjske potrebščine, za katere se maloprodajne cene ne bodo povečale za toliko, kot so se, ali se bodo, zvišale cene dobaviteljev.
Podražitve živil
Nekatera živila se bodo v naslednjih dneh podražila. Kot pravijo v največji slovenski trgovski družbi Mercator, se bodo podražila jajca, kruh, pekovski izdelki ter moka in testenine, in sicer v povprečju za 10 do 15 odstotkov, moka in testenine se bodo podražile tudi za več. Po navedbah Trgovinske zbornice Slovenije dvig maloprodajnih cen ne bo posledica dvigovanja marž trgovcev, ampak je razlog v zviševanju cen surovin pri proizvajalcih in dobaviteljih.
Trgovinska zbornica poziva proizvajalce, naj cene dvigujejo samo glede na povišanje cen surovin. "Slovenija pri vplivih trgov surovin na končno ceno izdelkov ni izjema, hkrati pa ima tudi svoje specifike, ki dodatno vplivajo na raven cen. Nikakor pa te specifike niso tako velike, da dobri slovenski proizvajalci ne bi mogli konkurenčno nastopati na trgu proti evropskim proizvajalcem," je v sporočilu za javnost zapisal izvršni direktor Trgovinske zbornice Slovenije Viktor Vauhnik.
O podražitvah hrane bosta v sredo na ločenih novinarskih konferencah spregovorila tudi Zveza potrošnikov Slovenije in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije.
Po ugotovitvah Urada RS za makroekonomske analize in razvoj so višje cene hrane skupaj z dražjimi gorivi prispevale k višji inflaciji v Sloveniji v zadnjih mesecih. Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se po podatkih državnega statističnega urada avgusta v primerjavi z julijem v povprečju zvišale za 0,3 odstotka.
Janša o inflaciji
Razlogi za zviševanje cen v Sloveniji po besedah predsednika vlade Janeza Janše niso sistemske narave, saj je avgusta prišlo do zvišanj le v dveh skupinah, ki so merilo za inflacijo. "Vlada bo glede gibanja inflacije reagirala v skladu s težo problema, kakršen je, in ne takšnega, kakršnega se včasih slika," je na novinarski konferenci v Ljubljani zagotovil premier.
Janša je podal oceno tudi glede skorajšnjih napovedanih podražitev cen hrane. Teh po njegovi oceni ni možno upravičiti z razmerami na trgu niti z napovedmi za povečanje cen surovin. "V večini prehrambenih izdelkov surovine ne predstavljajo bistvenega deleža stroškov," je dejal.
Vlada bo po njegovih zagotovilih med drugim striktno izvajala politiko reguliranja cen, okrepila proticiklično fiskalno politiko in v primeru zvišanja cen nafte uveljavljala možnost znižanja trošarin do meje smernic EU. Poleg tega bo urad za varstvo konkurence pozvala, naj preveri informacije o dogovarjanju glede cen največjih trgovcev v Sloveniji in še bolj podpirala organizacije, ki skrbijo za zaščito potrošnikov, je naštel Janša.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.