
V prihodnjih mesecih se bo morda cena kave, pomarančnega soka in sladkorja zvišala. Zaradi neugodnega vremena v Braziliji so se cene kave, sladkorja in pomarančnega soka v preteklih mesecih po svetu že dvignile za več kot 20 odstotkov, je poročal britanski Guardian. Proizvajalci z zaskrbljenostjo zrejo tudi že v prihodnost, saj so zaloge (skoraj) prazne, zato so kmetje odvisni od letnih padavin, ki pa jih naj ne bi bilo dovolj.
Brazilija je največja proizvajalka arabica kave in druga največja proizvajalka kave robusta. Država prav tako proizvede 80 odstotkov pomaranč za svetovni trg, polovica od tega roma v Evropa, prav tako pa izvozi trikrat več sladkorja kot katerakoli država na svetu.
Težave tudi za pomarančni sok
Cena koncentrata pomarančnega soka je od junija zrasla za 21 odstotkov na newyorškem trgu, kar je Andres Padilla, analitik pri brazilski Rabobank ocenil kot ''astronomsko visoko''. Cene po njegovem niso bile tako visoke že od leta 2006.

Poraba pomarančnega soka po svetu sicer pada, na leto za okoli štiri do pet odstotkov, a prav tako je padla tudi proizvodnja - samo v Braziliji za petino, za četrtino pa je padla proizvodnja na Floridi, ki je druga največja proizvajalka. Obe območji je namreč prizadel hrošč, ki uničuje drevesa, in širi bolezen t.i. zelenenje citrusov.
V Braziliji so tako pričakovali, da bo zaradi bolezni pridelek manjši, a zaradi močnih nalivov so dozorele pomaranče z manj sladkorja, kar pomeni, da jih porabijo več, da proizvedejo tono koncentrata. ''Čeprav povpraševanje pada, saj se potrošniki preusmerjajo k drugim proizvodom, a vseeno se zaloge krčijo hitreje kot povpraševanje,'' je za Guardian dejal Padilla.
Dodal je, da bodo cene verjetno ostale visoke kar nekaj let, saj zaradi slabih letin zmanjkuje zalog zamrznjenega soka, ki so jih delali pred letom 2012. Prav tako so nekateri brazilski proizvajalci že zamenjali svojo dejavnost in so namesto pomarančevcev zasadili bolj dobičkonosen sladkorni trs.
Slab pridelek tudi pri sladkorju
A tudi cene sladkorja so se od junija zvišale za 22 odstotkov zaradi vremenskih nevšečnosti v Braziliji, prav tako so težave tudi v Indiji. Zaradi zmrzali v Braziliji so morali sladkorno trsje predčasno posekati že v začetku septembra, pridelek je manjši tudi zaradi ekstremne vročine in suše na začetku leta. V nekaterih območjih je pridelek manjši za kar 12 odstotkov od pričakovanega.
Seveda je vprašanje, kako se bodo cene surovin odrazile na cenah na policah supermarketov, kjer vlada ostra konkurenca. Morda bodo zaradi diskontnih verig trgovine primorane drugače razporediti višje stroške surovin in se tako ne bodo neposredno odrazile v višjih cenah za potrošnike, še navaja Guardian.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.