Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek se je danes v zvezi z aktualnimi razmerami v Luki Koper sestal z vodstvi Luke in Slovenskih železnic (SŽ), a sestanek ni prinesel uspeha. Kot je minister, ki se je zaradi sestanka - na poziv premierja Mira Cerarja - predčasno vrnil iz Milana, pojasnil po sestanku, je uprava Luke na čelu s predsednikom Dragomirjem Matićem sestanek protestno zapustila.
Kot je pojasnil Počivalšek, je vodstvi družb na sestanek povabil zaradi gospodarske škode, do katere prihaja na obeh straneh. Ker je želel govoriti le s predsednikom uprave oz. generalnim direktorjem, so vsi predstavniki Luke Koper sestanek protestno zapustili.
"Ker je s strani delavskega direktorja Luke Koper prišel ultimat, da predsednik uprave Luke Koper nima njegovega pooblastila za pogovor in ker je bilo to izraženo na meni nesprejemljiv način, že prej pa sem povedal, da želim govoriti z obema najbolj odgovornima, so se odločili, da se sestanka ne udeležijo," je pojasnil Počivalšek.
Ravnanje predstavnikov Luke je označil za nezaslišano, saj nastaja gospodarska škoda, ki jo čutijo tako v Sloveniji kot v tujini, "gospodarstvo pa ne more biti talec nekih nerazrešenih zadev med dvema stranema". Kot je poudaril Počivalšek, je bil pogovor sklican zato, da poskušajo razumno najti izhod iz situacije, vendar ne more pristati na grobe pritiske in izsiljevanja.
Na vprašanje, zakaj ni želel sprejeti celotne uprave, je Počivalšek odgovoril, da je povabil prva moža obeh družb. Navsezadnje imajo tudi SŽ veččlansko poslovodstvo, je dejal. "Moj namen je bil pozitiven in ne pristajam na to, da bo nekdo drug narekoval, na kakšen način se bomo pogovarjali," je poudaril.
Matića je ob tem znova pozval, naj prevzame odgovornost in stori vse, da se škoda ne povzroča več. Poudaril je, da v Luki Koper ne poteka nikakršna zakonita stavka.
O posledicah morebitne zaostritve razmer Počivalšek ni želel špekulirati. Dejal je še, da se njegova prizadevanja za rešitev razmer s tem niso končala.
Iz Luke Koper so medtem sporočili, da je minister na sestanku oporekal temu, da bi v pogovoru sodelovala celotna uprava družbe, ki je kolektivni organ vodenja Luke Koper. "Na vprašanje, zakaj ostali člani uprave ne smejo sodelovati, je minister dejal, da zato, ker se je on tako odločil. To je ustaljen način komuniciranja vladnih predstavnikov, ki se želijo pogovarjati le na štiri ali šest oči, brez zapisnikov in dokazov. Mislim, da je jasno, kdo v tej državi ne želi sodelovati", je po navedbah Luke poudaril Matić.
Cerar: Ultimati so nesprejemljivi. Spoštujem delavce, a ne bom pristal na to, da bi vodili državna podjetja
Premier Miro Cerar se je na dogajanje v Luki Koper danes odzval v zanj neznačilnih ostrih tonih. Dejal je, da se ne bo pustil izsiljevati in da so ultimati delavcev nesprejemljivi. "Spoštujem delavce, tako kot spoštujem tudi delo sindikatov. Ne bom pa pristal na to, da bo delavci vodili državna podjetja, in še manj to, da bi delavci vodili državo." Z njimi se ne namerava sestati, saj, kot je dejal, "delavci, ki na takšen način izsiljujejo oziroma ustvarjajo nemir, ne morejo biti sogovorniki nobene odgovorne vlade". "Ne bomo se pustili izsiljevati," je zaključil.
"Z blokado pristanišča se dela tako Luki Koper kot slovenskim in tujim podjetjem nepopravljiva škoda, ki se vsak dan meri v milijonih. Vse to škodi tudi ugledu Slovenije in bistveno poslabšuje možnosti za učinkovit proces izgradnje drugega tira," je še povedal Cerar, ki je pričakoval umiritev razmer, potem ko je SDH umaknil sporni predlog o menjavi članov nadzornega sveta. Vodstvo podjetja je pozval, naj nemudoma ukrepa in konča blokado, ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška pa, naj se vrne iz tujine in se pogovori z vodstvom Luke Koper in Slovenskih železnic.
"Gospodarsko škodo bo plačal oziroma bo zanjo nosil odgovornost tisti, ki jo povzroča. Vemo, da gre za dogajanje v okviru Luke Koper, vemo, da je za to odgovorno vodstvo Luke Koper, ki mora zdaj dokazati, da zna voditi to Luko, da jo zna spraviti v normalni poslovni proces," pa je Cerar odgovoril na vprašanje, kdo bo poravnal škodo zaradi blokade.
Obstali vlaki, ladje in tovornjaki
Upor v pristanišču medtem še vedno traja, kar pomeni, da so delovni procesi še vedno onemogočeni. Prav tako so vsi vhodi in izhodi v pristanišče blokirani. Prehod dovolijo le tovornjakom s hitro pokvarljivim blagom, je sporočil predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik. Dodal je, da je trenutno v pristanišču privezanih pet ladij, dve pa čakata na sidru. Zaradi včerajšnje blokade je v pristanišču ostalo tudi šest vlakovnih kompozicij, pripravljenih za odvoz blaga, medtem ko 40 vlakov ni moglo v pristanišče.
Iz Slovenskih železnic so sporočili, da je "zaradi nadaljevanja neizvajanja delovnih procesov v Luki Koper tovorni promet na slovenskem železniškem omrežju popolnoma ustavljen".
Na slovenskem železniškem omrežju tovorni vlaki stojijo na več postajah. Vsak dan to za skupino Slovenske železnice (SŽ) pomeni okrog 700.000 evrov izgube, so sporočili iz SŽ.
Na SŽ so oblikovali krizni štab, ki redno spremlja razmere in skrbi za to, da drugi delovni procesi na železnici potekajo neovirano. Zaradi razmer na omrežju so omejili tudi dostop vlakov na slovensko železniško omrežje.
"Želimo si, da se razmere čim prej normalizirajo, saj nastaja velika gospodarska škoda," so zapisali v sporočilu za javnost.
Tovorna vozila se po potrebi izločajo na primorski avtocesti na počivališče Ravne ter od Črnega Kala proti Kopru na odstavni pas, pa sporoča prometnoinformacijski center.
Svet delavcev: Vlada laže!
Svet delavcev je razburilo elektronsko sporočilo, iz katerega je, kot so zapisali, jasno razvidno, da je minister za infrastrukturo Peter Gašperšič zavajal javnost, ko je v intervjujih trdil, da vlada ne razmišlja o ustanovitvi pristaniške uprave in o odpiranju koncesijske pogodbe ter o podeljevanju delov pristanišča drugemu koncesionarju. Sporočilo je poslal državni sekretar Metod Dragonja, kako je našlo pot do njih, pa v svetu delavcev niso pojasnili.
V sporočilu med drugim piše:
Predlagamo, da tovrstne problematike ne razrešujemo v okviru sprejema PRP (program razvoja pristanišča), ampak ob prenovi koncesijske uredbe in posledično koncesijske pogodbe, ki jo že dalj časa pripravljamo in jo nameravamo v kratkem poslati v medresorsko usklajevanje in vladi v sprejem. /.../ To vprašanje je možno razrešiti le s spremembo koncesijske pogodbe, kar pomeni, da bi za nove investicije podelili nove koncesije gradnje ob že obstoječi koncesiji storitev, vendar je pri tem zaradi enotnega vodenja pristanišča potrebno zagotoviti še posebnega upravljavca pristanišča (port authority). |
"Spričo neizpodbitnih dokazov, da je vlada že dalj časa pripravljala spremembo modela upravljanja koprskega pristanišča in hkrati lagala celotni slovenski javnosti, da to ni res, je nadaljevanje spontanega upora zaposlenih povsem razumljivo," je svet delavcev zapisal v sporočilu za javnost.
Premierja Mira Cerarja pa je pozval, "da pride v Koper in zaposlenim razloži iskreno in enkrat za vselej, kakšne načrte ima vlada s pristaniščem". Cerar jim je, kot omenjeno, odgovoril na novinarski konferenci. Dejal je, da se z njimi ne bo sestal.
Naj se pogovori z delavci, sta Cerarja sicer z urgentnim dopisom pozvala tudi uprava in vodstvo družbe, ki trdita, da se zaposleni z njimi ne želijo pogovarjati, saj so njihove zahteve usmerjene izključno na predsednika vlade.
Spomnimo, delavci po odstopu predsednika uprave SDH Marka Jazbeca zahtevajo še odhod Gašperšiča in Dragonje.
KOMENTARJI (2143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.