Vsi zaposleni v družbi Vipap Videm Krško so v začetku tega tedna prejeli odločbe o odpovedi pogodbe o zaposlitvi z možnostjo vzpostavitve nove. S tem dejanjem, ki je med zaposlene prinesla popolno zmešnjavo, se je vodstvo podjetja lotilo spreminjanja sistemizacije ter točkovanja posameznih delovnih mest, kar pa bo vplivalo tudi na višino plač, je pojasnil predstavnik sindikata Pergam v družbi Roman Molan. Zaposleni imajo mesec dni časa za podpis nove pogodbe.
V spremenjeni sistemizaciji je predvideno tudi združevanje posameznih delovnih mest. V sindikatu menijo, da je uprava družbe s to odločitvijo nastopila preveč ostro, pojavlja pa se tudi že več nejasnosti glede zaposlovanja po novih pogodbah o zaposlitvi. Pogodbe o odpovedi je po besedah Molana prejelo sedanjih 440 zaposlenih. Glede na novo sistemizacijo naj bi v podjetju od sedanjih 57 sklenili le še pet individualnih pogodb.
Molan je dejal, da naj bi nove pogodbe o zaposlitvi veljale od začetka septembra dalje, delodajalec pa je posameznim zaposlenim že podaljšal odpovedne roke do novembra, marca oz. celo junija 2007. Ti zaposleni niso dobili možnosti za podpis novih pogodb z novim točkovanjem delovnih mest, zato so po mnenju Molana v slabšem položaju.
Po mnenju sindikata pomeni takšno vročanje pogodb tudi verjetno kršitev zakonodaje, za dodatna pojasnila pa so se že obrnili na pravno službo Pergama.
V sindikatu so predstavili tudi odločitev Delovnega sodišča v Brežicah, na podlagi katere je zaposleni v Vipapu Stane Molan upravičen do jubilejne nagrade za 30 let delovne dobe v tem podjetju, ki bi jo moral prejeti že pred tremi leti. Glede na stališče delodajalca se je namreč delovna doba za vse zaposlene v podjetju začela z 11. novembrom 1996, ko je sedanji češki lastnik prevzel to podjetje.
Po besedah Molana ta odločitev sodišča tudi pomeni, da za vse zaposlene v podjetju velja do sedaj sporna kontinuiteta zaposlitve. Ocena uprave je do sedaj bila, da bodo za odpravnine odpuščenim potrebovali okrog 140 milijonov tolarjev oz. okrog 600.000 evrov, glede na sodbo sodišča v primeru Planinc pa naj bi ta številka znašala več kot tri milijone evrov. Omenjena sodba pa ne vpliva na izplačilo odpravnin ob ukinitvi obrata celuloze ob koncu tega meseca.
Kot trdi Molan, v družbi od leta 2003 niso izplačali nobene jubilejne nagrade, kar za podjetje poleg višine odpravnin predstavlja še dodaten strošek, glede na delovno dobo pa se podaljšajo tudi odpovedni roki. V sindikatu so zato že vložili nove tožbe glede izpodboja sedanjih odpovednih rokov ter tudi glede negativnih vplivov okolja na posameznem delovnem mestu. Tožba proti delodajalcu se nanaša na delovna mesta, kjer je prag dovoljenih vplivov sedaj presežen.
Glede na predviden program presežnih delavcev je zaradi ukinitve obrata celuloze v družbi 366 presežnih delavcev, od tega naj bi neposredno na zavod za zaposlovanje prešlo 192 delavcev. V sindikatu pravijo, da so se potencialni ponudniki za prezaposlovanje presežnih delavcev razmeroma dobro odzvali, kot uspešno pa ocenjujejo tudi sodelovanje s Skladom dela v Posavju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.