Vlada je ustanovila posebno medresorsko skupino, da preveri razmere v Vegradu. Skupina je ugotovila, da je usoda Vegrada trenutno v rokah sodišča, je po seji vlade dejal pravosodni minister Aleš Zalar. Za uvedbo stečajnega postopka je bilo podanih že nekaj predlogov, po tem pa je tudi uprava podala predlog za prisilno poravnavo, zaradi česar bo sodišče najprej odločalo o prisilni poravnavi. Ker Vegrad ni podal popolnega predloga, je sodišče upravo pozvalo, naj predlog dopolni, za kar se rok izteče 2. septembra. Po tem bo sodišče lahko nadaljevalo postopek.
Sicer pa imajo poleg zahteve za stečaj manjšinski lastniki in upniki možnost, da zahtevajo odvzem lastniških opravil za največje lastnike, če se ugotovi, da bi lastniki podjetje lahko dokapitalizirali, pa ga niso. Ta možnost je dana tudi upnikom, vendar se morajo ti organizirati, zato bo medresorska skupina o tem obvestila tudi PDP, ki je okoli 30-odstotna lastnica.
Kot je dejal Zalar, zoper odgovorne osebe v Vegradu in povezanih družbah tečejo številni predkazenski postopki, ena zadeva pa je že na sodišču. Zaradi afere Čista lopata je namreč že razpisana prva glavna obravnava za 22. oktobra.
Vlada je zaradi Vegrada tudi preverila, ali morda zakon o gospodarskih družbah in zakon, ki ureja stečajni postopek, ne ureja na ustrezen način pravice manjšinskih lastnikov. Skupina je ugotovila, da je zakon na tem področju urejen ustrezno, saj imajo ti veliko institutov, ki jih lahko uporabijo.
O ugotovitvah bo medresorska skupina pripravila tudi pisno poročilo, je še zaključil Zalar.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.