Gospodarstvo

1,2-milijardnemu zakonu o pomoči gospodarstvu prižgali zeleno luč

Ljubljana, 16. 12. 2022 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
85

Državni zbor je zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki ga je v sodelovanju z gospodarstvom pripravila vlada, prižgal zeleno luč. Pomoč vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest in ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena vrednost ukrepov za gospodarstvo je 1,2 milijarde evrov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Kako je razdeljen nov zakon za pomoč gospodarstvu?
    02:50
    Iz 24UR: Kako je razdeljen nov zakon za pomoč gospodarstvu?
  • Iz 24UR: Zakon o pomoči gospodarstvu potrjen
    02:52
    Iz 24UR: Zakon o pomoči gospodarstvu potrjen
  • Iz SVETA: Predvideni ukrepi ne bodo dovolj
    03:10
    Iz SVETA: Predvideni ukrepi ne bodo dovolj

Celotna ocenjena finančna vrednost ukrepov pomoči za gospodarstvo za 2023 znaša predvidoma 1,2 milijarde evrov. Ministrstvo ocenjuje, da bo za sofinanciranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare potrebnih 850 milijonov evrov, za sofinanciranje ukrepov skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo doma 100 milijonov evrov in za ukrep izboljšanja likvidnosti podjetij 250 milijonov evrov.

Pomoč gospodarstvu
Pomoč gospodarstvu FOTO: Shutterstock

Zakon predvideva ukrep sofinanciranja visokih cen energentov v obdobju med 1. januarjem in 31. decembrom 2023, shemo pa mora pred tem potrditi še Evropska komisija. Do pomoči bodo upravičene gospodarske družbe, samostojni podjetniki, gospodarsko interesna združenja in zadruge, zasebni zavodi in društva ter zbornice in sindikati – za vse je pogoj, da opravljajo gospodarsko dejavnost. Med upravičenci pa ne bo malih poslovnih odjemalcev.

Upravičenec bo lahko med petimi vrstami pomoči uveljavljal zgolj eno vrsto. Najnižja možna višina subvencije bo 600 evrov. Pri enostavni pomoči bodo upravičenci prejeli povrnjenih 50 odstotkov upravičenih stroškov oziroma do višine dveh milijonov evrov skupne pomoči. Pomoč v kmetijstvu bo nižja, in sicer do 250.000 evrov, in v ribištvu do 300.000 evrov. Poleg tega predlog zakona loči še med štirimi vrstami posebne pomoči: osnovna posebna pomoč, posebna pomoč za zmanjšano gospodarsko uspešnost, posebna pomoč za energetsko intenzivna podjetja in posebna pomoč v posebnih sektorjih.

Tu je še sofinanciranje ukrepov za ohranjanje delovnih mest, in sicer začasen ukrep delnega povračila nadomestila plače zaradi skrajšanja polnega delovnega časa, ki ga bo lahko koristil delodajalec, in začasen ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo. Oba ukrepa bosta upravičenim delodajalcem omogočala skrajšanje delovnega časa oziroma napotitev delavca na čakanje na delo doma, pri čemer bo delavec v tem času upravičen do nadomestila po določbah Zakona o delovnih razmerjih.

Ukrepi za izboljšanje likvidnosti podjetij pa predvidevajo tudi zagotavljanje dodatnih sredstev za ugodna posojila. Slovenski podjetniški sklad in Slovenski regionalni razvojni sklad bosta za ugodna posojila namenila 30 milijonov evrov v letu 2023 in 20 milijonov evrov v letu 2024. Ugodna posojila bo v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ponujala tudi SID banka, in sicer v višini 150 milijonov evrov, ki bodo namenjeni tako za investicije kot tudi za obratna sredstva z namenom omilitve posledic energetske krize.

SID banka bo v sodelovanju z ministrstvom za infrastrukturo namenila del sredstev za financiranje gospodarstva v dejavnosti cestnih prevoznikov v času energetske krize.

Zakon obsega pet vrst pomoči za subvencioniranje cen elektrike, plina in tehnološke pare

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han je poudaril, da je ministrstvo pri pripravi predloga pomoči tesno sodelovalo z gospodarstvom, njihove predloge pa je upoštevalo v največji možni meri. "V zakonu smo uporabili vse maksimalne možnosti pomoči za subvencioniranje cen energentov, kot nam jih omogočajo evropski začasni okvir in zmožnosti proračuna," je dejal.

Matjaž Han
Matjaž Han FOTO: Luka Kotnik

Kot je pojasnil, zakon obsega pet vrst pomoči za subvencioniranje cen elektrike, plina in tehnološke pare. "Pripravljeni smo tudi preventivno v primeru poslabšanja gospodarske situacije in začasne prilagoditve proizvodnje podjetij z ukrepoma subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Podjetjem zagotavljamo tudi finančna sredstva za zagotavljanje likvidnosti podjetij," je naštel in dodal, da so zajete vse gospodarske panoge in vse velikosti podjetij, od malih in srednje velikih do velikih.

Ob tem je izpostavil, da je v začetku tedna izvršno podpredsednico Evropske komisije in komisarko za konkurenco Margrethe Vestager ter komisarja za notranji trg Thierryja Bretona v pismu pozval k čimprejšnji spremembi evropskega začasnega kriznega okvira. "Opozoril sem na velike razlike v konkurenčnosti podjetij znotraj EU zaradi različnih pristopov k reševanju energetske krize in da bo treba določene pogoje dovoljenih državnih pomoči spremeniti," je dejal.

Ključne spremembe ukrepa pomoči glede na letošnje leto

Ukrep sofinanciranja visokih cen energentov je pripravljen na podlagi novega začasnega kriznega okvirja pomoči EU, podoben pa je pomoči za gospodarstvo v letošnjem letu z več izboljšavami v korist slovenskega gospodarstva.

Vlada je že v svojem predlogu povečala najvišje dovoljene pomoči in zagotovila več sredstev. K obstoječim trem vrstam pomoči je dodala še dve novi in omilila vstopni pogoj na 1,5-kratnik povišanja cen v 2023 glede na povprečje leta 2021. Določila je možnost prijave tudi tistim upravičencem, ki ne kupujejo energentov neposredno od dobaviteljev energentov. Dodana pa je tudi možnost upoštevanja načela sorazmernosti za tiste upravičence, ki so imeli prepovedano ponujanje blaga in storitev neposredno potrošnikom oz. omejeno opravljanje dejavnosti. Pri teh se kot primerjalno leto upošteva leto 2019.

Ob tem je vlada vključila tudi  omilitev pogoja glede EBITDA iz Začasnega evropskega kriznega okvirja pri pomoči zaradi zmanjšane gospodarske uspešnosti, sicer da se je EBITDA upravičenca brez pomoči v upravičenem obdobju zmanjšala za vsaj 10 odstotkov v primerjavi z letom 2021. Obenem pa upravičenčev EBITDA v upravičenem obdobju, vključno s skupno pomočjo, ne sme presegati 90 odstotkov njegovega EBITDA v letu 2021. Ta pogoj pomeni odstopanje od trenutnih pravil EU, zato mora slednje še potrditi Evropska komisija. Spremenili so se pogoji za energetsko intenzivna podjetja, saj kot pogoj ni več zahtevan negativen EBITDA.

V postopku sprejemanja zakona v državnem zboru je bilo v zakon vključenih več dodatnih omilitev. Urejena je možnost prijave tudi tistim upravičencem, ki posredno kupujejo energijo prek posrednih dobaviteljev, kot je v primeru trgovskih centrov in njihovih najemnikov oz. ko podjetje mati nabavi energent tudi za svoje hčerinsko podjetje. "Črtan pa je bil tudi posebni postopek odobravanja pomoči podjetjem nad štirimi milijoni evrov z namenom zagotovitve enakopravne obravnave vseh upravičencev, vendar smo hkrati preprečili oškodovanje javnega denarja zaradi špekulativne prodaje viškov električne energije," so sporočili z ministrstva. Prav tako so pri ukrepih za ohranitev delovnih mest glede na predlog zakona, ki ga je sprejela vlada, še dodatno omilili pogoje za pridobitev pomoči.

Ministrstvo za infrastrukturo ne pristaja na očitke, da vlada za slovensko gospodarstvo ne stori dovolj

Ministrstvo za infrastrukturo je sicer sporočilo, da se že od začetka mandata sooča z doslej nepredstavljivimi razmerami na svetovnih energetskih trgih in k zagotavljanju nemotene preskrbe ter znosne cene pristopa z vso resnostjo ter odgovornostjo do vseh delov družbe. "V prvi vrsti smo z ukrepi vsekakor poskrbeli za najranljivejše odjemalce, torej tiste, ki morajo tudi v najskrajnejših razmerah ostati zaščiteni in z zagotovljeno preskrbo," so dejali.

A ob tem so poudarili, da to ne pomeni, da vlada ni aktivno in predano pristopila tudi k reševanju težav, s katerimi se v teh razmerah soočajo večja slovenska podjetja. S predstavniki gospodarstva se namreč na ministrstvu sestajajo in intenzivno iščejo skupne rešitve že od septembra. "V tem času smo se z deležniki mnogokrat strinjali glede skupnih rešitev za omilitev učinkov energetske krize na slovensko gospodarstvo in na podlagi tega sprejeli kar nekaj usmerjenih ukrepov," so sporočili.

Pomoč gospodarstvu
Pomoč gospodarstvu FOTO: Shutterstock

Na gospodarskem ministrstvu so tako za začetek pripravili Zakon o pomoči gospodarstvu, s katerim se bo podjetjem sofinanciralo stroške električne energije in plina, za kar bo Slovenija za leto 2022 namenila kar 80 milijonov evrov sredstev iz državnega proračuna. Subvencije gospodarstvu zaradi visokih cen energije za leto 2023 bodo državni proračun medtem predvidoma obremenile kar za 1,2 milijarde evrov.

S strani ministrstva za infrastrukturo pa so 11. novembra ob spremljanju razmer na energetskih borzah zaradi ugodnih razmer predstavnike gospodarstva pozvali, naj nemudoma pristopijo k sklenitvi pogodb za dobavo električne energije za leto 2023. 29. novembra so nato z uredbo vseeno določili mehanizem oblikovanja cene električne energije za velike poslovne odjemalce. 

"Gospodarska zbornica Slovenije v svojem javnem pozivu trdi, da podjetja ne glede na vse prejemajo ponudbe, ki znašajo več kot 500 MW/h, četudi bi morale biti glede na vzpostavljen mehanizem ponudbe precej ugodnejše. Po ministrstvu znanih in danes zbranih informacijah dobavitelji podjetjem ne podajajo tako visokih ponudb, vsaj ne glede na vzpostavljeni mehanizem glede oblikovanja cene za velike poslovne odjemalce," so dejali na infrastrukturnem ministrstvu.

Ob vsem tem ministrstvo ne pristaja na očitke, da vlada za slovensko gospodarstvo ne stori dovolj. "Nasprotno, zavedamo se vpliva, ki ga ima stanje gospodarstva na celotno družbo. Prav zato redno sprejemamo ukrepe, ki ohranjajo stabilnost preskrbe na državnem in evropskem nivoju – nenazadnje smo ena od držav, ki se je odločno uprla previsoko postavljeni plinski kapici s strani Evropske komisije, s čimer skušamo zaščititi prav slovensko gospodarstvo. A živimo v obdobju izzivov pri preskrbi z energenti in bremena morajo biti ustrezno porazdeljena – med državo, gospodarstvo in ljudi," so še dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

St. Gallen
18. 12. 2022 20.58
hvala Bogu Messiju, da obstaja Svica
Zelo123
17. 12. 2022 10.13
-1
Raje skrbite za socialo in zdravstvo. Imamo tržno gospodarstvo in stop ohranjanju na silo po zgledu Mure, Peko, IUV itd., ko se državna pomoč v glavnem steka v privatne žepe obstoječih milijonarjev.
Rafael Kramar
18. 12. 2022 08.11
+1
Delat se spravi pa boš uredil tako socialo, kot zdravstvo.
brabusednet
17. 12. 2022 09.09
+3
HSE ju miljone oni pa velike božičnice delijo.Tako so Muro reševali desetletja in vse propadlo.Levičarska ekonomija.
brabusednet
17. 12. 2022 09.03
To bodo tidi po politični pripadnosti delili,ko to v policiji in drugot počnejo.Prvi bodo nevladniki,nevidna leva politična stranka.
Esprit
17. 12. 2022 08.33
+4
1,2 milijarde samo leta 2023, ker Evropska unija uvaja sankcije proti sebi. To, kar počnejo EU birokrati, je preprosto vrhunec norosti, kaj takšnega niti v filmih ne. Da ne govorimo o stroških, ki jih plačujemo »uporabniki« in vsi tisti, ki tega ne morajo. Vrhunec politične norosti in neodgovornosti. Uničevanje samega sebe v ZDA interesu.
Jaka Jack
17. 12. 2022 08.19
+0
Očitno bo Levica lahko doživela kako je bilo v socializmu in jugi, ki si ga tako želijo nazaj. Prihajajo redukcije el., PV priporoča manj mesa, v zdravstvu brez polne kuverte denarja ne bo šlo, pri ogrevanju se dodatno varčuje, po nakupih bo zopet treba v tujino, ker je ugodneje, pospešilo se bo odseljevanje mladih. K nam bo pa prišla delovna sila z juga. Evo program se jim uresničuje po novem letu.
Maiike
17. 12. 2022 08.17
+1
Zakaj bi se nekdo hvalil z pomočjo zaradi drage energije, nič se ni spremenilo vse je po starem razen da je Golob počeni prodal kapacitete in sedaj izsiljuje z visokimi cenami da si reši RIT, to je to Golobizem ne energetska kriza.
Draža
16. 12. 2022 21.59
+3
Najprej uvedejo sankcije sami sebi potem se borimo s posledicami
Draža
16. 12. 2022 21.55
+3
Bruselj, protesti proti podražitvami, ulice in letališče vse zaprto zaradi protestov,to objavite, pravtako v vseh evropskih glavnih mestih.
c00kies
16. 12. 2022 21.23
Slovensko gospodarstvo? Kaj to je kaj za na kruh namazati?
Cunku Fani
16. 12. 2022 21.17
+6
V NEMČIJI JE SIN VPRAŠAL OČETA:" ZAKAJ JE PRI NAS DOMA TAKO MRZLO?" OČE: " ZATO, KER JE RUSIJA NAPADLA UKRAJINO," SIN: " IN KAJ IMA TO OPRAVITI Z NAMI?" OČE: " MI SMO UVEDLI SANKCIJE PROTI RUSOM". SIN:" ZAKAJ?" OČE:" ZATO, DA BI RUSI TRPELI." SIN: "OČKA , ALI SMO MI RUSI?"
Korintos11
16. 12. 2022 21.20
+4
Rafael Kramar
18. 12. 2022 08.16
SIN: OČKA, ZAKAJ PA NE GREŠ KAJ DELAT, DA BI LAHKO KUPIL KURJAVO...
Jaka Jack
16. 12. 2022 21.06
+3
Od tega bo večino dobil HSE?
2mt8
16. 12. 2022 21.05
+4
Slovenija je že v prostem padu in 1,2 milijarde pomoči za gospodarstvo je tako, kot bi s kozarcem vode gasil gorečo bajto
slohren
16. 12. 2022 20.44
+2
Ne rabimo elektrike mejte jo,...
slohren
16. 12. 2022 20.43
+4
Kaj je zdaj to? Če se bo ustavilo industrijo za 4 mesece, je to 200.000 delavcev X 1200eur na mesec je 240 miljonov X 4 mesece je 960 miljonov za delavce za čakanje na delo. Ne rabimo elektrike mejte jo. Sam delavcem ne dat ha....
Magic-G-spot
16. 12. 2022 20.30
+5
Gospodarstvu 1,2 miljarde, enegetiki pa pol miljarde. Zdaj pa povejte ali ni to kraja denarja? Ljudje plačujejo ekektriko, plin, bencin, kurilno olje....kje je denar?
Magic-G-spot
16. 12. 2022 20.31
+2
Delavec_Slo
16. 12. 2022 19.59
+8
Mali podjetniki, ki pa delajo na terenu, pa prst v r... Hvala vlada!
kr_en_moz
16. 12. 2022 20.06
+5
Ka si pa mislil, kaj boš dobil od levičarja. Po njihovem prepričanju smo največji problem vplačniki v proračun. Namesto da bi spoštovali tistega, ki dela in preživi vsaj sam sebe nas prikazujejo kot problem sistema. Namesto da bi naredili selekcijo na izplačilni strani iz proračuna
RH007
16. 12. 2022 19.49
+9
Kje ste zdaj bedaki ki ste volili Holoba, mar ste nasedli lepemu imenu SVOBODA ki nas iz dneva v dan bolj zadolžuje. Še malo pa bo hotel še svojo vojsko za varovanje svojega lopovskega pohoda. Bravo kolesarji "samo da ni Janša" pa magari je še 100x slabši. Beeee
Rdečimesečnik
16. 12. 2022 19.44
+11
A pomnite tovariši kdo bo to vrnil 10 rodov zapufal plešemo
Skinwalker
16. 12. 2022 19.38
+12
To je klasicna kraja davkoplacevalskega denarja...dokapitalizacija podjetij ki imajo astronomske dobicke...