Slovenija

Zakon o GSO na vlado

Ljubljana, 12. 05. 2008 14.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predlog zakona o gensko spremenjenih rastlinah ne bo dovoljeval gensko spremenjenih rastlin, pač pa bo predvsem uredil to področje.

Predlog zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z ostalimi kmetijskimi rastlinami, h kateremu je v petek zeleno luč dala tudi Evropska komisija, bo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predvidoma ta teden posredovalo v tehnično usklajevanje na vlado.

Jarc upa, da bo zakon doživel podporo pri nadaljnjem sprejemanju.
Jarc upa, da bo zakon doživel podporo pri nadaljnjem sprejemanju. FOTO: Tomaž Ungar

Kot je povedal minister Iztok Jarc, je predlog zakona usklajen z nevladnimi organizacijami, ki ga v takšni obliki tudi podpirajo. Upa, da bo zakon doživel podporo pri nadaljnjem sprejemanju in ga bodo uvrstili na vladno zasedanje ter nato v postopek v DZ.

Zakon ne dovoljuje gensko spremenjenih rastlin, ampak predvsem ureja to področje. Slovenija za soobstoj gensko spremenjenih rastlin predvideva dva ukrepa. Eden je zagotavljanje varovalnega in zaščitnega pasu. Ker pa je posestvena struktura pri nas taka, da sam pridelovalec običajno ne bo mogel sam zagotoviti tega pasu, je potrebno, da se dogovori s sosednjimi pridelovalci ter da se skupaj dogovorijo o varovalnem pasu in za to dobijo tudi pisno dovoljenje.

Kaj bo prinesel zakon?

Na ministrstvu zatrjujejo, da bo javnost o GSO dobro obveščena.
Na ministrstvu zatrjujejo, da bo javnost o GSO dobro obveščena. FOTO: Tomaž Ungar

Alenka Zupančič iz direktorata za varno hrano je povedala, da predlog zakona določa pravila in ukrepe, ki naj bi zagotavljali, da se odobreni gensko spremenjeni organizmi (GSO) ne bi pojavljali v posevkih ali pridelkih, kjer njihova prisotnost ni zaželena ali dovoljena, npr. v ekološki pridelavi. V Sloveniji je dovoljena za pridelavo koruza MON 810, ki je odporna na koruzno veščo.

Zakon bo vsakemu pridelovalcu omogočal izbiro med ekološko konvencionalno integrirano pridelavo ali pridelavo gensko spremenjenih rastlin. Prav tako bodo imeli možnost izbire med gensko spremenjenimi ter gensko nespremenjenimi pridelki tudi pridelovalna industrija in potrošniki. Kot je povedala Zupančičeva, predlog zakona določa tudi ustanovitev območja, kjer se GSO ne bi pridelovali ter da se ustanovi območje, kjer se bo GSO prideloval. Kmetje se bodo morali sami odločiti za ta območja, nato pripraviti dogovor in potem obvestiti ministrstvo.

Zakon bo uvedel tudi register pridelovalcev GSO in vpis parcel v evidenco grafičnih enot rabe kmetijskih površin, kjer bi tudi javnost lahko dobila informacijo o tem, kje v Sloveniji se te rastline pridelujejo. Predlog zakona predvideva tudi tečaje za pridelovalce, ki bodo želeli pridelovati GSO. Ob tem bodo morali pridobiti potrdilo, ki ga bodo morali predložiti k vlogi, je še povedala Zupančičeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomislav80
13. 05. 2008 12.36
Ne delat take panike glede GSO. če hoče nekdo gojiti GSR mora izpolnjevati stroge ukrepe, kot so naprimer varovalni pas. vendar zaradi lastniške razdrobljenosti kmetijskih površin v Sloveniji praktično ni mogoče gojiti GSR. To je možno le v državah kjer so kmetijske površine res velike in v enem kosu. treba pa se je zavedati, da finančno gledano iz strani potrošnika in pridelovalca pomeni gojenje in prodaja GSR nižje stroške. Kmetu ni potrebno špricati proti škodljivcem, ni potrebnega namakanja (če je rastlina z genskim inžiniringom pridobila odpornost na sušo...). S tem pa se zniža odkupna cena rastline. Torej.... tu smo v dilemi? Vendar sam osebno nisem za gojenje GSO! To je po domače povedano - igrati se stvarnika.
Buena Vita
12. 05. 2008 15.53
vSE JE ŽE PREDALEČ,čisto vseeno je kak zakon sprejmo Slovenija,če pa so ostali še dlje,ali globalna rešitev,ali nič gensko hrano pa itak jedo množice,večje bučke jedo,,,,,dokler ni masovnih zastrupitev,se ni bati da bodo iskali trajne in zadovoljive rešitve