Potem ko je v petek prvi mož Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok povedal, da pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) ne bodo zmogli izpolnjevati zaveze, dane v zameno za državno poroštvo, so danes tudi iz Teša sporočili, da obstaja možnost, da gradnja Teš 6 ne bo zaključena v "zastavljenih finančnih okvirih", kar pomeni, da bo višja od 1,3 milijarde evrov.
Gradnja pa se bo verjetno tudi zavlekla in ne bo zaključena do 27. novembra 2015. In kakšen je razlog? "Spremenjeni pogoji poslovanja ter nova dejstva, ki v zvezi s projektom doslej niso bila znana," je odgovor s strani Teša, kjer sicer dodajajo, da si bodo prizadevali, da bo projekt zaključen čim hitreje in s čim nižjimi stroški.
Finančen zalogaj se je po ugotovitvah Teša povečal, ker "so se v preteklosti sprejemale razne neprimerne odločitve (sklepanje aneksov k osnovni pogodbi, suspenz, poviševanja vrednosti, potrebe po premostitvenem financiranju)."
Ugotovitve novega vodstva pod direktorjem Petrom Dermolom kažejo, da trenutno investicijska vrednost projekta znaša 1,44 milijarde evrov, pridobitev uporabnega dovoljenja pa je po zadnjih terminskih projekcijah predvidena v mesecu avgustu 2016.
Da bo vrednost investicije presegla 1,3 milijarde evrov, se je po mnenju Teša vedelo že ob podpisu pogodbe o poroštvu, birokratski postopki (okoljevarstveno in obratovalno dovoljenje …) pa nujno podaljšajo postopek.
Iz Teša še sporočajo, da so se dela na nadomestnem bloku šest prevesila v drugo polovico. Po njihovih besedah je zgrajenih več kot 70 odstotkov elektrarne, podpisanih je bilo več kot 90 odstotkov vseh pogodb, realiziranih plačil pa je bilo za 919 milijonov evrov. Število delavcev na objektu se dnevno povečuje in naj bi v kratkem doseglo maksimalno številko, več kot 1500.
Po koncu pogajanj z Alstomom bo znan nov terminski plan izgradnje, na podlagi katerega bo končna investicijska vrednost projekta lažje določljiva. Na podlagi teh ugotovitev bo pripravljen noveliran investicijski program rev. 6 (NIP 6), so še sporočili iz Teša.
Tot: Projekt bi lahko končali v zastavljenih okvirih
Nekdanji direktor Teša Simon Tot je prepričan, da bi bilo projekt izgradnje šestega bloka Teš mogoče že januarja zaključiti v okviru danih zavez. Zato pričakuje, da se pristojni poglobijo v dokumentacijo in ugotovijo, kako in zakaj je prišlo do nastale situacije.
Tot je zatrdil, da je ekipa Teša pod njegovim vodstvom in ekipa projekta Teša 6 pod vodstvom Mirana Žgajnerja do 18. januarja izvajala vse aktivnosti za potek investicije v začrtanih okvirih in se intenzivno izpogajala z dobavitelji za nižje cene. Sam zavrača Košorokove in Dermolove trditve, da so bili stroški financiranja in drugi stroški prenizko ocenjeni, niso bili ali pa so bili premalo upoštevani. V petem noveliranem investicijskem programu (NIP 5) so po Totovih pojasnilih zajeti vsi stroški, tudi tisti, ki so bili posledica podpisanih aneksov z Alstomom.
Stroški financiranja so v NIP 5 ocenjeni na 82,1 milijona evrov do konca leta 2014. "Ker je bilo predvideno obratovanje Teša 6 že v letu 2015, so stroški financiranja v letu 2015 v NIP 5 že del rednega poslovanja Teš in so upoštevani v višini 41,6 milijona evrov," je poudaril Tot in dodal, da je bilo skupaj v NIP 5 za stroške financiranja do konca leta 2015 predvidenih 123,7 milijona evrov. To po njegovi oceni pomeni, da Teš za to ne bo potreboval dodatnih finančnih sredstev.
"Upoštevati je potrebno trditev, ki sta jo navedli sedanji vodstvi HSE in Teš, da se je zaradi zamud pri izdaji državnega poroštva zamaknil tudi začetek obratovanja Teša 6, in sicer v leto 2016. To posledično pomeni, da so stroški financiranja v letu 2015 po novem v celoti del investicije in ne več rednega poslovanja," je navedel in dodal, da to ne pomeni, da bo Teš za to potreboval 51,3 milijona evrov dodatnih sredstev, kot želijo prikazati.
Po Totovih pojasnilih je obveza Teša, da zagotovi lastni delež pri financiranju projekta – stroške financiranja je doslej in bo tudi v prihodnje moral Teš zagotavljati iz lastnega poslovanja. "To pa pomeni izboljšati stroškovno učinkovitost poslovanja in to predvsem na stroških dela in storitev," je dodal.
"V tem kontekstu lahko razumemo virtualno povečevanje stroškov financiranja sedanjega vodstva Teša kot alibi za neaktivno vodenje stroškovne politike," je poudaril nekdanji prvi mož Teša. Prepričan je, da morajo strokovne komisije ministrstva narediti analizo poročil "predhodnikov in teh danes, pa bo slika jasna, kaj je s projektom in zakaj so težave".
"Glede na delo in napore, ki smo jih vložili prejšnji vodstvi družb HSE in Teš, projektna ekipa Teša 6 ter inženir HSE Invest v izgradnjo Teša 6, predvsem pa, da smo stroške projekta spravili v okvire, ki jih je od nas zahtevala država, pričakujemo in zahtevamo, da se pristojni resno poglobijo v dokumentacijo in ugotovijo, kako in zakaj je prišlo do nastale situacije," je še zapisal Tot.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.