
Nasprotovanje Evropejcev hrani iz gensko spremenjenih organizmov in mesu živali, ki jih v ZDA pitajo z rastnimi hormoni, naj bi predstavljalo precejšnjo težavo pri sestavljanju prostotrgovinskega sporazuma med Evropsko unijo in ZDA.
Velikega napredka v osmih mesecih pogajanj ni bilo. "Med evropskimi in ameriškimi stališči je velik prepad," je priznal ameriški lobist Michael Dolan.
Sporazum naj bi sicer na obeh straneh Atlantika prinesel 100 milijard dolarjev letne rasti in ustvaril trg, kjer lahko 800 milijonov ljudi prosto trguje.
Evropski pomisleki na področju hrane se ne nanašajo le na končne izdelke, ampak tudi na postopke pridelave in reje. Med drugim Evropa meni, da imajo ZDA za klavnice veliko slabša pravila.
Evropsko zavračanje ameriške hrane se zdaj v denarju pozna zelo jasno. Evropska unija je leta 2012 v ZDA izvozila za 16,6 milijarde kmetijskih pridelkov, v obratno smer je bilo menjave le ta 9,9 milijarde, saj imajo gensko spremenjene poljščine in meso živali, katerih rast vzpodbujajo s hormoni, prepovedan vstop v evropsko prehranjevalno verigo.
"Zavzemamo se, da bi se s sporazumom trgovina med ZDA in EU izravnala," pravi svetovalec ameriške družbe CropLife Douglas Nelson, ki stavi na to, da bodo ZDA v Evropo kmalu izvažale že veliko več.
Direktor ameriškega združenja za izvoz mesa John Brook pa trdi, da ne razume, od kod v EU toliko pomislekov. "Tako EU kot ZDA imata najvišje standarde na svetu, ko gre za varnost hrane. Zakaj takšna razlika v razumevanju? Še nikoli nisem videl Evropejca, ki bi se na počitnicah v ZDA branil dobrega zrezka. Vsi pravijo, kako dobri so," trdi Brook. Medtem se je ameriške hrane s takšnimi in drugačnimi dodatki ponekod v Evropi že prijel vzdevek "frankenstein hrana".

Rastni hormoni pomorili govedo
Da najbrž ni vse v okusu ameriškega mesa pa bi se medtem dalo razbrati iz študije, ki je ugotovila, da je uporaba rastnih hormonov za pitanje živali več kot dvomljiva.
Čeprav ameriški govedorejci trdijo, da uporabljajo le "dovoljene in preverjene preparate", že leta poteka razprava o vplivu le teh na človeško telo, ko ga nahranimo z mesom teh živali. Še posebej, če so hudi že učinki na živali.
Zaradi prehranskega dodatka za živali Zilmax, je v ZDA pomrlo na tisoče živali, ugotavljajo v študiji. Dodatek so v ZDA že prepovedali, ga pa uporabljajo ponekod v Aziji. Proizvajalec preparata je študijo označil na slab izdelek.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.