Slovenski državni holding (SDH) je na nadzorni svet Petrola podal prošnjo za pojasnilo o razlogih za predčasno prenehanje mandatov predsednika in članov uprave družbe.
V SDH morajo medtem sami do ponedeljka vladi posredovati informacije o razlogih, vzrokih in posledicah zamenjave Tomaža Berločnika, Roka Vodnika in Igorja Stebernaka.
Petrol: SDH ni bil predčasno seznanjen o postopkih za menjavo uprave
V Petrolu so se tako danes odzvali na objave medijev o menjavi družbe, natančneje na sume o neenakomerni obveščenosti vseh delničarjev družbe Petrol ob postopkih za predčasno prekinitev mandata trem nekdanjim članom uprave - oziroma na sume, da naj bi bil, kot so zapisali v sporočilu za javnost, eden izmed delničarjev, Slovenski državni holding, predčasno obveščen o teh postopkih - kar pa pri Petrolu zanikajo.
"Družba Slovenski državni holding, d.d. ni imela nikakršnih dodatnih informacij, kot vsi ostali delničarji, o delovanju in aktivnostih Nadzornega sveta družbe v zvezi s predčasnim zaključkom mandata nekdanje uprave družbe," so zapisali v sporočilu za javnost. Obenem zatrjujejo, da SDH od nadzornega sveta ni prejel nobenih dodatnih informacij, ter da ni bil predčasno seznanjen o morebitnih postopkih za predčasno prekinitev mandata nekdanji upravi.
Zatrjujejo tudi, da nadzorni svet deluje neodvisno, "prav tako tudi vsi njegovi člani delujemo popolnoma samostojno in v korist družbe, ki jo nadziramo". In dodali, da je odločitev o menjavi uprave "sprejel soglasno, ob upoštevanju informacij, s katerimi je v trenutku sprejemanja odločitve razpolagal".
Spomnimo. Nadzorni svet naftnega trgovca in po prihodkih največje slovenske družbe je v četrtek namreč z upravo sklenil sporazum o odhodu s funkcije, vodenje družbe pa je začasno prevzela dosedanja predsednica nadzornega sveta Nada Drobne Popović. Uradni razlog za odhod so razhajanja glede izpolnjevanja strategije družbe, več pa doslej ne nadzorniki ne zdaj že nekdanji člani uprave niso razkrili.
Pravno mnenje: med vodstvom in nadzorniki razhajanja pri oceni višine dolga za naložbe
Medtem je Agencija za trg vrednostnih papirjev sprožila nadzorni postopek s katerim ugotavlja, ali so v dnevih pred menjavo zlorabili notranje informacije in neenakomerno obveščali delničarje.
Danes pa je v javnost prišlo tudi pravno mnenje glede obstoja razlogov za odpoklic uprave, ki ga je pripravila odvetniška družba Čeferin, slednjo je najel nadzorni svet. Iz pravnega mnenja je razvidno, da je med vodstvom in nadzorniki dejansko prišlo do razhajanja pri oceni višine potrebnega dolga za naložbe, ki so v potrjeni strategiji. Poleg tega jim očitajo, da bi bila prevzema večinskega deleža družb Avantcar in Nomago za Petrol lahko škodljiva, in to kljub temu, da do njiju zaradi razhajanja s prodajalci sploh ni prišlo.
Odvetnik Stebrnaka, Vodnika in Berločnika, Stojan Zdolšek pa je omenjeni dokument komentiral z besedami, da mnenja niso videli, a da to ni zadosten razlog za odpoklic, kvečjemu za kakšno sejo več.
Ugibanja
Ker je Petrol družba, ki je – tako SDH – posebnega pomena z vidika narodnogospodarskih in javnofinančnih učinkov, hkrati pa zadnja leta dosega zelo dobre poslovne rezultate ter širi obseg poslovanja, so bili dogodki preteklega tedna toliko bolj nepričakovani. V odsotnosti več informacij so zato v javnosti hitro zaokrožili možni razlogi za odhod vodstva.
Omenjalo se je, da naj bi bili v ozadju ruski interesi po vstopu v Petrol, kar pa je Drobne Popovićeva, sicer tudi nekdanja članica uprave SDH, danes pa finančna direktorica jeseniškega Acronija iz skupine Sij v pretežni ruski lasti, zanikala.
Premier Marjan Šarec je medtem v zadnjih dneh večkrat javno zanikal ugibanja, da naj bi šlo za poskus LMŠ, da okrepi svoj položaj v pomembni gospodarski družbi. Je pa ob tem dejal, da so nekatere druge stranke iz koalicije že precej dlje na politični sceni. Iz stranke SD so v luči tega že v soboto sporočili, da niso vpleteni v menjavo Petrolove uprave. "Nadzorni svet družbe je pri sprejemanju odločitev avtonomen in zanje tudi odgovarja," so zapisali in dodali, da so jim znane le informacije iz medijev.
Po nekaterih informacijah bi lahko bili razlog tudi nekateri posli v državah nekdanje Jugoslavije. Omenja se nakup dela energetske dejavnosti, ki se ukvarja s poslovanjem s plinom in električno energijo, od hrvaške družbe Crodux. Ta je v lasti upokojenega hrvaškega generala Ivana Čermaka. Neuradno naj bi bil posel ter tudi nekateri drugi načrtovani prevzemi v regiji, kot so bili zastavljeni, po oceni nadzornikov finančno prevelik zalogaj.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.