Odbor DZ za finance in monetarno politiko je 23. maja na predlog koalicijskih poslanskih skupin SDS, DL, SLS, DeSUS in NSi z dnevnega reda seje umaknil drugo obravnavo predloga zakona o državnem poroštvu za Teš 6. Za naslednji ponedeljek je sklicana seja državnega zbora, na kateri ne bodo obravnavali vprašanja o poroštvu za Teš 6. Če pa državni zbor do 17. junija ne bo sprejel predloga zakona o državnem poroštvu za Teš 6, bo Alstom ta dan ustavil vsa dela na gradbišču šestega bloka.
Kaj torej sledi? Možno je, da bodo o poroštvu na odboru za finance in v DZ razpravljali na kakšnih izrednih sejah, a časa jim zmanjkuje.
Meh: Nekateri že začeli dobivati odpovedi
Danes se je na doganje s posli v Tešu odzval poslanec SD Srečko Meh. Dejal, da je Alstom napovedal, da se bo umaknil, nekateri so že začeli dobivati odpovedi, tudi odpovedi stanovanj in podobno, tako da zdaj zadeva teče v skrajni rok.
"Če pride do zamika do 17. junija, potem bo šel projekt žal v suspenz. Šest mesecev suspenza bi prineslo sto milijonov dodatnih stroškov," pravi in dodaja, da bi v primeru, da bi moral Teš iskati še nove vire financiranja oziroma strateškega partnerja, lahko stroški nanesli celo pol milijarde evrov.
Vladi in odboru za finance predlaga, da tematiko obravnava in tudi sprejme. S tem sprejemom ne bi v ničemer zmanjšali proračuna, pravi. Meh nasprotno meni, da bi proračun s strani Teša pridobil 55 milijonov evrov. "Poroštvo države nič ne stane, pač pa s tem celo pridobi," je poudaril in dodal, da gre za čudno situacijo, saj se odloča o investiciji, ki je vredna 1,3 milijarde evrov, od nje pa je odvisna tudi oskrba z električno energijo.
"Vse, kar se zadaj dogaja, ne morem komentirati, je pa seveda jasno, da je holding slovenskih elektrarn 100-odstotni lastnik Teš, da je lastnik HSE država Slovenije in da ima slovenska vlada vse pristojnosti pri upravljanju tega premoženja," pravi. Nerazumno se mu zdi, da tega premoženja ne zna pravilno upravljati.
Pri tem je omenil tudi izjave ministra za infrastrukturo in prostor Zvonka Černača, ki po Mehovih informacijah ni bil v Tešu in se ni informiral o poteku investicije. "Gre tudi za izjemno čudno situacijo v trenutku, ko se odloča o investiciji vredni milijardo in 300 milijonov evrov, od katere je odvisna tudi oskrba z električno energijo," je dejal.
"Naša želja in želja prebivalcev Šaleške doline je, da se poroštvo sprejme. Moj poziv Širclju (predsednik odbora DZ za finance Andrej Šircelj, op.p.) in koalicijskim poslancem je, da se skliče izredno sejo in čim prej sprejme poroštvo," pravi. V nasprotnem primeru bo sledilo oškodovanje državnega premoženja, pravi.
Andrej Šircelj tega dopisa še ni dobil, je pa poudaril, da še vedno čaka na informacijo s strani vlade, kjer bo zapisano, da so pogoji, ki jih je vlada postavila, predvsem glede končne cene in montaže, izpolnjeni. V tem primeru ne vidi nobenega razloga, da ne bi sklical seja odbora. Ob tem je izpostavil, da naj Meh, če ima informacije, koliko je končna cena projekta in cena montaže in za koliko se je ta cena znižala, to pove.
Z ministrstva za infrastrukturo in prostor so danes sporočili, da se je vlada pozitivno opredelila do prevzema poroštva, če bodo izpolnjeni pogoji, ki zagotavljajo gospodarno in pregledno izvedbo investicije. A do danes še vedno ni izpolnjen eden izmed bistvenih pogojev, poudarjajo. "Še vedno namreč ne vemo, kakšen bo dejanski strošek montaže. Seznanjeni smo le z oceno, ki variira med 100 in 200 milijonov evrov. Še vedno tudi ne razpolagamo s končno vrednostjo projekta, niti s tem, ali je bil uresničen eden izmed temeljnih pogojev Vlade RS o tem, da se mora končna vrednost projekta znižati in v največji meri približati vrednosti iz NIP3,“ pravijo na omenjenem ministrstvu in ob tem dodajajo, da brez odgovorov na ta vprašanja, poroštva ni mogoče ne obravnavati ne odobriti. Te pogoje pa lahko izpolnijo tisti, ki vodijo projekt, prav tako je odgovornost za spremembe in zamude na njihovi strani.
"Na tej točki tudi odločno zavračamo vsa namigovanja, ki se pojavljajo v zvezi z domnevnim vplivanjem na izbiro posameznih podizvajalcev na projektu, smo pa začudeni, da so slovenska podjetja pri projektu, ki je vreden 1,3 milijarde evrov opravila le manjši del poslov. Še bolj smo začudeni, da so nekatera slovenska podjetja dela lahko opravljala samo preko tujega izvajalca, ki za to zaračunava provizijo, ne pa neposredno," so še zapisali na ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Tuškovo pismo
Današnji časopis Dnevnik poroča o zanimivih zakulisnih igricah. Po njihovih besedah vladajoča koalicija "očitno pomaga pri "prerazporejanju“ dobaviteljev pri 1,3 milijarde evrov vrednem projektu“.
Dnevnikovi novinarji so namreč pridobili pismo Davorina Tuška, direktorja ptujskega podjetja RM Vuk. Pismo je naslovil na predsednika vlade Janeza Janšo. Po poročanju omenjenega časopisa je v pismu zapisano, da podjetje v Tešu ni pridobilo želenih poslov. V Šoštanj je poslalo ponudbe za sodelovanje pri montaži bloka 6 v skupni višini 39 milijonov evrov, "a je, tako Tušek, "dobilo le del posla v višini 5,2 milijona evrov". Obenem je predsednika vlade zaprosil za razrešitev nastale situacije in ukrepanje".
Tušek je sicer član SDS in podžupan Cirkulan. Janšev kabinet naj bi nato po poročanju Dnevnika pismo odstopil ministru za infrastrukturo in prostor Černaču. Tega so "na željo predsednika vlade zaprosili, da pismo preuči in ustrezno ukrepa“ ter Tušku pošlje odgovor. Černač je nato zadevo zaupal državnemu sekretarju za energetiko Igorju Šalamunu, poroča časopis. "Ta je po naših informacijah (Dnevnika, op. p.) še isti dan Holding Slovenske elektrarne (HSE), lastnika TEŠ, in Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) zaprosil, naj preučita pripeto dokumentacijo, in odgovorne ob tem opozoril, da morajo biti pozorni na pogoje, ki jih je vlada postavila za podporo poroštvom za Teš 6,“ poroča časopis.
Dnevnik se ob tem sprašuje: "So si v SDS in drugih strankah koalicije čez noč premislili, ker želijo prostor pri 1,3 milijarde evrov vrednem koritu, ki so ga precej let obvladovali vplivneži iz šaleške regije, odpreti tudi za podjetja svojih članov in podpornikov? Bodo v SDS poroštva spet podpirali po tistem, ko bodo omenjena podjetja v Teš pripustili k 'poslu stoletja'?"
Dnevnikovi novinarji opozarjajo, da je istega dne, ko je Janša poslal zaprosilo Černaču za ukrepanje in ko je Šalamun poslal HSE in AUKN zaprosilo za pojasnila, "Janševa vlada zakon o poroštvih za Teš 6 dopolnila z amandmaji". "Z njimi je vodilnim v HSE in Teš naložila dodatne pogoje, med drugim tudi znižanje cene projekta, in jim s tem močno otežila pridobitev poroštev. Že nekaj dni pozneje je koalicija z dnevnega reda državnozborskega odbora za finance zakon o poroštvih za nedoločen čas umaknila. Vodilni v HSE in Teš so zato vlado zaprosili za navodila pri nadaljnjih pogajanjih z Alstomom. A če jim je Šalamun še nekaj dni prej pošiljal kopije ponudb enega od podjetij v konkretnem poslu in jih poziva k preučitvi, jim je konec maja javno odgovoril le, da "so uprave po zakonodaji posle dolžne voditi samostojno"," poroča omenjeni časopis.
In zakaj se je zaradi enega podjetja, kot je RM Vuk, zganil celotni vladni aparat, se sprašujejo. Direktor Teš Simon Tot pravi celo, da "Alstom podjetja pri večini del ni izbral, ker je bilo predrago".
V kabinetu predsednika vlade pravijo, da so v začetku maja prejeli pismo podjetja RM Vuk, ker pa niso pristojni za presojo navedb omenjenega podjetja, so ga v reševanje odstopili pristojnemu ministrstvu. "Enako ravnamo v vseh podobnih primerih," so odgovorili v kabinetu. Za Dnevnik pa je državni sekretar Šalamun dejal, da so dolžni pritožbe in ponudbe posredovati nadzornim organom in vodstvom podjetij, da "lahko opravljajo svoje delo kot dober gospodar".
Dnevnik pa pri tem poudarja, da so se v RM Vuk prvotno že obrnili na Teš in da tudi po zakonodaji o javnem naročanju ministrstva niso pritožbeni organ v postopkih izbire dobaviteljev v podjetjih v lasti države.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.