Vodstvo Slovenskih železnic je predstavilo ukrepe za rešitev podjetja, ki se utaplja v rdečih številkah, pred stečajem pa ga je, kot je znano, rešila država s konkretno finančno injekcijo. Direktor Goran Brankovič je ponovil že znana dejstva. Je pa napovedal, da bi lahko izdali za 200 milijonov evrov obveznic. Precej optimistično je še napovedal, da že prihodnje leto ne bo več izgube.
Kako bo s presežnimi delavci?
V naslednjih treh letih se bo lahko upokojilo 1360 ljudi, invalide bodo prezaposlili. Kaj bo z ostalimi, bodo še videli.
Pavlič bo tožil
Medtem ko so vsi napori uprti v reševanje in finančno sanacijo podjetja, je delavski direktor Albert Pavlič napovedal, da bo tožil sodelavce zaradi klevet, da je sestavljal sezname delavcev na čakanju.
Dobrih 1000 delavcev na čakanju se je namreč zbralo v iniciativni odbor, ki zahteva odstop delavskega direktorja in predsednika sveta delavcev Silva Berdajsa. Obtožujejo ju, da naj bi sama sestavljala sezname napotenih na čakanje, pri tem pa namesto potreb podjetja upoštevala predvsem to, kdo je član katerega sindikata.
Situacija ni rožnata
Slovenske železnice (SŽ) so leto 2009 končale z 80 milijoni evrov bilančne izgube in 350 milijoni evrov kreditov. Vodstvo je sprejelo varčevalne ukrepe: znižanje plač in regresa, uvedba 36-urnega delovnika, napotitev delavcev na čakanje ...
Na SŽ se zavedajo, da pri njih dejansko obstaja prezaposlenost. Zato bodo morali slej kot prej zagristi tudi v to kislo jabolko. Za zdaj so se odločili za ukrep čakanja na delu doma.
Odločbo o čakanju na delo je dobilo 1075 zaposlenih. Ministrstvo za delo je sicer dovolilo, da na čakanje pošljejo 2000 ljudi. "Te številke ne bomo presegli," so nam povedali na SŽ, obenem pa dodali, da bo nov val poštnih pošiljk z odločbami o čakanju "v prihodnjih dneh". Natančne številke odločb nam ni niso izdali.
So pa včeraj po sestanku poslovodstva, sveta delavcev in sindikatov zaposlene obvestili, da se bodo vsi zaposleni, ki so na čakanju, "po izteku tega ukrepa vrnili na delo na SŽ" in da "ukrep začasnega čakanja na delo doma nima nikakršne povezave z ugotavljanjem trajno presežnih delavcev".
Vsi delavci se bodo po izteku ukrepa torej lahko vrnili na delo. "Tako namreč predvideva zakon," smo dobili odgovor na SŽ.
Čeprav bodo železnice zaradi 1075 delavcev na čakanju dejansko prihranile 5 milijonov evrov, to za državo ne bo nič ceneje, saj jim bo enak znesek dala v obliki subvencij. In če bodo železnice na čakanje dale še tisoč delavcev, to pomeni skupaj 17 milijonov evrov državne pomoči.
Država je SŽ že obljubila 38-milijonsko finančno injekcijo in tako preprečila stečaj. Ključno vprašanje pa še vedno ostaja, kako se bodo železnice preoblikovale.
Prometni minister Vlačič je v preteklih dneh napovedal tristopenjsko reševanje podjetja. Najprej ga bodo sanirali, predvsem finančno, saj novih izgub že na tako nakopičene ne smejo dopuščati. Sledi faza reorganizacije in na koncu iskanje strateškega partnerja.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.