
Direktor vipavskega podjetja Agroind Joško Ambrožič je povedal, da so z letošnjo trgatvijo začeli 26. avgusta, zadnje večje količine grozdja pa bodo na prevzemnih mestih prevzemali danes. V naslednjem tednu pričakujejo le še odkup manjše količine grozdja poznejših sort in pridelek tistih vinogradnikov, ki so se odločili za posebne tehnologije, ki zahtevajo nekoliko daljše zorenje.
V Agroindu so prevzeli 7,3 milijona kilogramov grozdja, kar je za 20 odstotkov manj kot v minulem letu, zato pa so zelo zadovoljni s kakovostjo letošnje letine, ki ima visoke sladkorne stopnje in ravno pravšnjo stopnjo kislin. Razmerje med belimi in rdečimi sortami je 68 proti 32, večino grozdja pa so prevzeli od kooperantov, ki so zagotovili dve tretjini vseh prevzetih količin, tretjina pa ga je dozorelo v Agroindovih vinogradih.
Tudi v Goriških Brdih je bil strah pred začetkom trgatve odveč. Po besedah Gorana Jakina, vodje svetovalne službe v Vinski kleti Goriška Brda, so z letošnjo trgatvijo, ki se je tako kot v Vipavski dolini začela 26. avgusta, zaključila pa se bo to nedeljo, zelo zadovoljni, saj je bilo v dneh pred začetkom trgatve ravno dovolj padavin, da si je trta nekoliko opomogla od suše, med trganjem pa je obiralce spremljalo res lepo vreme, kakršnega v Brdih v času trgatve ne pomnijo. Trgatev se bo podaljšala le pri sorti cabernet sauvignon, ki jo bodo začeli trgati šele v naslednjem tednu.
Jakin je povedal, da so prevzeli od 25 do 30 odstotkov manj grozdja kot lani. Zaradi škode, ki sta jo povzročili toča in suša, je količinski izpad v nekaterih vinogradih tudi 50-odstoten, kjer so imeli z vremenom več sreče, pa je količina enaka lanski. Razmerje med belimi in rdečimi sortami ostaja takšno kot vsako leto, in sicer 75 proti 25 v prid belim sortam. Natančnejši podatki o letošnji količini prevzetega grozdja bodo znani, ko bo trgatev zaključena, kakovost letošnjega letnika pa bo zelo dobra zaradi visokih sladkornih stopenj, pa tudi zato, ker so se letos prvič odločili grozdje ločevati že v vinogradih, kar pomeni, da so že med trganjem zdrave grozde ločili od poškodovanih.