Svobodni sindikat je zbral preko 580 pooblastil delavcev Vegrada za prijavo na jamstveni sklad, je povedal sindikalist Srečko Čater. Dodal je tudi, da je stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril v sredo na sodišče podala tudi predlog za stečaj podjetja Vegrad Inde, sledil bo še predlog za stečaj podjetja Vegrad Montal.
Stečaje hčerinskih podjetij Vegrada je vseskozi zahteval tudi sindikat, saj podjetja že več mesecev niso redno plačevala plač delavcem. Grilova je danes za dodatna pojasnila nedosegljiva, Okrožno sodišče v Celju pa po dostopnih informacijah na spletnih straneh agencije za javnopravne evidence in storitve o predlogu za stečaj podjetja Vegrad Inde, ki ima okoli 140 zaposlenih, še ni odločilo.
Delavci krovne družbe Vegrad, ki je v stečaju od 6. oktobra, lahko del neizplačanih plač in drugih izplačil dobijo povrnjenih iz jamstvenega in preživninskega sklada. Višina zneska, ki ga prijavljajo delavci Vegrada v stečaju, je v večini primerov maksimalna višina, kot jo dovoljuje zakon, pojasnjuje Čater.
Po 2000 evrov, prva izplačila konec novembra
To po njegovih besedah pomeni tri plače, del odpravnine in del neizplačanega dopusta, ki skupaj ne sme presegati ene plače. Večina delavcev bo po njegovih besedah prejela okoli 2000 evrov neto izplačila, prva izplačila pa bi lahko po njegovih podatkih dobili že v drugi polovici novembra.
Delavcem Vegrada, ki je v stečaju od 6. oktobra, se 28. oktobra izteče 15-dnevni odpovedni rok, po tem datumu se bodo lahko začeli prijavljati na zavod za zaposlovanje. Zavod bo delavce sam pozval, kdaj in kje naj se javijo za prijavo na zavod. Kot je pred nekaj časa pojasnil direktor velenjske območne službe zavoda za zaposlovanje Robert Rajšter, se bodo prijave začele predvidoma po 1. novembru.
Čater je danes spomnil tudi na pomoč, ki jo delavcem Vegrada še vedno nudi velenjska občina, saj jim zagotavlja en dnevni obrok. Poleg tega je po njegovih besedah stekla tudi humanitarna akcija zbiranja prehrambenih izdelkov za tuje delavce Vegrada, ki jo je izvedlo podjetje Nox. Kot je povedal Čater, so delavcem že dvakrat predali po 300 manjših paketov hrane.
Vegrad je po neuspeli prisilni poravnavi, ki jo je predlagala takratna direktorica Vegrada Hilda Tovšak, od 6. oktobra v stečaju. Vegrad je ob stečaju zaposloval okoli 580 delavcev, že takoj pa so se pojavili tudi pozivi za stečaj hčerinskih in drugih z Vegradom povezanih družb, ki so plačilno nesposobne in delavcem več mesecev niso poravnavale zasluženih plačil.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.