
"V kriminalistični preiskavi kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete je policija pretekli teden podala kazensko ovadbo na Vrhovno državno tožilstvo, skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala zoper sedem fizičnih oseb in tri pravne osebe zaradi utemeljenega suma storitve več kaznivih dejanj pranja denarja, zlorabe položaja ali pravic in ponareditve ali uničenja poslovnih listin, v okviru katerih je nastala več 10 milijonov evrov velika premoženjska škoda. Kriminalistična preiskava, katero usmerja Vrhovno državno tožilstvo RS, se intenzivno nadaljuje, zato zaradi interesa nadaljnjega predkazenskega postopka v tem trenutku ni mogoče posredovati več informacij. Ko bo kriminalistična preiskava v celoti zaključena, bomo o tem ustrezno obvestili javnost," so za 24ur.com sporočili iz policije.
V skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala so za 24ur.com potrdili, da so v petek prejeli ovadbo zoper več oseb, osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja, pranja denarja in ponareditve poslovnih listin. Dodali so, da več informacij ne morejo posredovati.
Včeraj so v informativni oddaji 24UR ZVEČER poročali, da sta med ovadenimi tudi nekdanja predsednika uprav Istrabenz Igor Bavčar in Pivovarne Laško Boško Šrot, ki jima zaradi omenjenih kaznivih dejanj grozi do 8 let zapora.
Bavčar: Nisem storil kaznivega dejanja
Bavčar je vloženo ovadbo zoper njega označil kot političen proces, ki s pravom nima veliko opraviti. Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je očitno vpliv politike na policijo tako močan, da je policija ovadbo preprosto morala vložiti. Ponovil je, da ni storil nobenega kaznivega dejanja.
"Policija je ovadbo preprosto morala vložiti, ne glede na to, da je jasno, da nobeno od očitanih kaznivih dejanj pri meni ni podano in da, kot je razbrati iz izjave predstavnika policije, preiskava še traja," je zapisal Bavčar. Dodal je, da postajamo država, kjer se policija ne loteva resnega organiziranega kriminala, pač pa se prioritetno in brez pravne podlage ukvarja z za politiko zanimivimi primeri ali točneje osebami.
Policiji se po Bavčarjevih besedah pri tem tako mudi, da pri svojem delu počne velike napake. Tako je, kot navaja, zgrešila naslov za opravo hišne preiskave, pri hišni preiskavi pa so mu zasegli in kasneje vrnili tudi steklenico konjaka, revijo Playboy, zobno ščetko in pasto za zobe, medtem ko so listine, ki naj bi jih zanimale, že imeli. Bavčar jih je namreč po lastnih navedbah že prej izročil davčnim uslužbencem.
"Vpliv ljudi, ki se mi maščujejo zaradi osebnih materialnih in političnih interesov ter tako kot Zoran Janković celo nekaj mesecev pred tem natančno napovedujejo vse dogodke, je očitno premočan," je prepričan Bavčar.
V sporočilu je znova poudaril, da je bil posel, ki je predmet policijske preiskave in ovadbe družine Janković popolnoma zakonit. "Nisem storil nobenega kaznivega dejanja, niti zlorabe položaja ali pravic niti pranja denarja, očitno pa bom moral svojo nedolžnost dokazati na sodišču," je poudaril.

Šrot pravi, da ni prekoračil pooblastil
Nekdanji direktor Pivovarne Laško Boško Šrot je v odzivu dejal, da med vodenjem družbe ni prekoračil svojih pooblastil, ne ponarejal listin in ne pridobil nikakršne premoženjske koristi. Zatrdil je, da bo to z gotovostjo dokazal na sodišču. Da je policija kazensko ovadila sedem oseb, med katerimi naj bi bil tudi sam, je izvedel iz medijev.
"V spektakularni policijsko politični akciji, z odmevnimi hišnimi preiskavami, niso našli, niti zasegli popolnoma nobenih dokumentov, ki jih že ne bi imeli. Vsi dokumenti, na katerih očitno sloni ovadba, dokazujejo, da je Pivovarna Laško v tem poslu zaslužila tri milijone evrov, od katerih je državi plačala tudi celoten davek od dobička. Sam osebno nisem imel od omenjenega posla nobenih koristi," je še dodal Šrot.
Čeferin: O ovadbi ne vem ničesar
Za komentar smo prosili tudi Bavčarjevega odvetnika Aleksandra Čeferina, ki je za 24ur.com povedal, da "o ovadbi ne ve ničesar". "Očitno se je ponovila praksa iz podobnih politično obarvanih primerov, ko policija z osumljenci komunicira preko medijev. Pravzaprav je tragično, da delo policije poteka na tak način in da selektivno obravnavajo različne primere, glede na željo politike. Skratka, ne vem niti, če je Bavčar ovaden, niti ne poznam vsebine ovadbe," je kritičen Čeferin.

Janković je žalosten, ko vidi, kakšna škoda je storjena
Odzval se je tudi ljubljanski župan in nekdanji predsednik uprave Mercatorja Zoran Janković, ki se je lani odločil, da bo zaradi poslovne goljufije ovadil Bavčarja in Šrota. Znova je povedal, da je zanj ta zgodba končana in da je najbolje počakati na sklep sodišča. Dodal pa je, da je žalosten, ker se zdaj vidi kakšno škodo sta naredila. "Predvsem tista dva, ki sta obvladovala dve največji družbi,“ je povedal in dodal, da se vidi tudi, kaj je storil Janez Janša.
Septembra spektakularne aretacije
Konec letošnjega septembra so kriminalisti na zaslišanje odpeljali Šrota in Bavčarja. Kriminalisti naj bi preiskovali prodajo 7,3 odstotka Istrabenza, v katero naj bi bila vpletena Bavčar in Šrot. Bavčar naj bi osnovni kapital za prevzem Maksime Holding, prek katere naj bi poskušal menedžersko odkupiti Istrabenz, pridobil prek verige transakcij s sedemodstotnim deležem Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško v začetku septembra 2007 prodala svoji hčerinski družbi Plinfin.
Takrat naj bi bili pridržani tudi Bahtijar Bajrović, Janja Jenšterle Žunič, brata Nastja in Kristjan Sušinski in Bojan Fink.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.