
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je potem, ko je v prvih marčevskih dneh prejela precej pritožb potrošnikov, ki so imeli težave z vozili z dizelskim motorjem, pregledala veljavno zakonodajo in ugotovila, da je za te težave odgovorna država oz. ministrstvo za okolje in prostor. "To namreč ni pravočasno in pravilno uvedlo evropske zakonodaje," trdijo na ZPS.
V Sloveniji ni ustrezne zakonodaje, ki bi predpisovala vrednosti za filtrirnost, eno izmed lastnosti dizelskega goriva, ki je pri temperaturah, nižjih od 20 stopinj Celzija pod ničlo, poglavitni vzrok težav z dizelskimi avtomobili. Pri ohlajevanju dizelskega goriva se namreč tvorijo kristali parafina, ki prekrijejo pore filtra v črpalki, zamašijo dovodne cevi ali šobe za vbrizganje goriva in tako onemogočijo delovanje agregata.
Ministrstvo za okolje se ni odzvalo pravočasno
Ob odsotnosti ustrezne zakonodaje, pojasnjujejo v ZPS, se tako trgovci z naftnimi derivati sklicujejo na standard, ki za zimsko obdobje predpisuje vrednost za filtrirnost 15 stopinj Celzija pod ničlo.
Evropski standard EN 590, ki ga je bila Slovenija do julija 2004 dolžna povzeti kot nacionalni standard, pa poleg filtrirnosti jasno določa tudi, da mora vsaka država v nacionalnem dodatku evropskega standarda določiti zahteve za poletno in zimsko kakovostno gradacijo dizelskega goriva. "Te morajo biti prilagojene nacionalnim meteorološkim podatkom," še izpostavljajo v zvezi potrošnikov. Glede na to, da pozimi temperatura nekajkrat pade pod -20 stopinj, bi bila potrebna določitev vrednosti filtrirnosti za tako nizke temperature.
"Če bi ministrstvo za okolje v lanskem letu ustrezno določilo zahteve glede temperature filtrirnosti za zimski čas, bi bile naftne družbe že lani primorane zagotoviti ustrezno dizelsko gorivo in potrošniki tudi pri nizkih temperaturah ne bi imeli težav," meni ZPS.
Petrol in OMV ravnala potrošnikom neprijazno
Pri tem, kot izpostavljajo v ZPS, seveda ni določila, ki bi naftnim družbam prepovedoval, da bi že letos ali kadarkoli prej prodajale dizelsko gorivo z ustrezno filtrirnostjo. Vendar pa bi to zanje pomenilo višje stroške, zato očitno ni pričakovati prostovoljnih odločitev v korist potrošnikom.
Agip in Mol sta se sicer odzvala potrošnikom prijazno in prodajala dizelsko gorivo s temperaturo filtrirnosti -20 stopinj Celzija, Petrol in OMV Slovenija pa sta se tudi v najhujši zimi držala "priporočenih" -15 stopinj in voznikom svetovala uporabo aditivov, pojasnjujejo v ZPS in dodajajo, da "odločitve torej ne gre prepuščati posameznim naftnim družbam".