Kmetje niso krivi za zadnje podražitve hrane, saj so odkupne cene pod evropskim povprečjem in tudi zadnja povišanja jih ne bodo dosegla, hkrati pa so cene hrane na trgovskih policah primerljive z evropskimi, je prepričan direktor Kmetijske zadruge (KZ) Vipava Branko Tomažič.
"Zato od države zahtevamo, da ugotovi, kdo v verigi od njive do mize si jemlje preveč," je poudaril na današnji novinarski konferenci v Vipavi. Po Tomažičevih besedah so za podražitve krivi trgovci.
"Ugotavljamo, da si trgovina jemlje preveč. Če je to res, mora država ukrepati," je prepričan Tomažič. "Država nas ščiti pred različnimi nepravilnostmi, kot so kriminal ali mamila, zato se je dolžna tudi v tem pogledu odgovorno vključiti in priporočiti, če ne celo predpisati pravila igre. Država je dolžna zaščititi pridelavo, predelavo in tudi potrošnika pred neupravičenim bogatenjem posameznika v verigi," je poudaril.
'Marže bi morali prepoloviti'
Po mnenju predsednika KZ Vipava Antona Šinigoja bi morali trgovci svoje marže in rabate, ki naj bi sedaj presegali 60 odstotkov, prepoloviti. Država bi lahko dovolila marže do določene višine, nato pa bi jih obdavčila, je predlagal. Tomažič je na drugi strani omenil možnost, ki jo uporabljajo v nekaterih evropskih državah, da bi na izdelkih označili kolikšni deli cene pripadajo kmetu, predelovalcu in trgovcu.
Sicer pa so po njunem mnenju za zadnje podražitve krivi trgovci, katerim država preveč popušča. "Slovenska politika je preko veletrgovcev spretno zadrževala inflacijo pri hrani. Zato imamo sedaj visok in drastičen skok cen, ker v preteklosti nismo sledili cenam kmetijskih pridelkov in izdelkov v Evropi. To je bila napaka," je poudaril Tomažič.
Po njegovih besedah se je odkupna cena mleka v zadnje pol leta dvignila za šest centov, medtem ko je odkupna cena mesa ostala enaka. Proizvodnja mleka ni več tako ogrožena, a so tudi nove cene nižje kot v sosednjih državah. Tako je večje evropske mlekarne - brez avstrijskih in italijanskih - 100 kilogramov mleka v oktobru stalo 38,67 evra, slovenske pa le 30,85 evra, je pojasnil direktor KZ Vipava.
Zaskrbljujoče stanje
Opozoril je na zaskrbljujoče stanje v prireji mesa, kjer odkupne cene ob višanju cen v mesnicah za kmete ostajajo enake. Tako bi lahko pri nas že prihodnje leto začelo primanjkovati mesa, črni oblaki pa se zgrinjajo še nad vinogradništvom, je dejal.
V KZ Vipava so se odzvali tudi na pozive k bojkotu domače hrane oz. njeni prodaji v tujino. "To bi bila velika nespametnost. Sem proti temu, saj mora naša hrana ostati doma," je dejal Tomažič in pozval k bojkotu uvožene hrane. Šinigoju se napoved sindikatov, da bodo meso prodajali v tujino, kratkoročno sicer zdi prava, a napačna za državo in slovenskega potrošnika.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.